Казахстанският президент Нурсултан Назарбаев, който спечели изборите за нов петгодишен президентски мандат в най-голямата икономика в Централна Азия, изглежда ще направлява политиката на Казахстан дори след като дългогодишното му управление приключи.
Автор: Дмитрий Соловьов от Ройтерс
70-годишният бивш работник в завод за стомана, известен с прякора "Татко", държеше властта с желязна хватка в продължение на две десетилетия след разпадането на Съветския съюз, без да обръща особено внимание на вътрешната опозиция и натиска на Запада за демократични реформи.
Неговите поддръжници са убедени, че Назарбаев трябва да продължи да оказва влияние върху Казахстан дори след като най-накрая напусне президентския пост.
Защото Назарбаев не е просто президент. На 15 юни 2010 г. той стана "водач на нацията", след като парламентът му гласува имунитет срещу съдебно преследване и правото да участва във формирането на политиката на Казахстан и след оттеглянето си.
Някои анализатори смятат, че това ще му позволи да си отгледа послушен приемник, липсата на който в момента е смятана от мнозина за най-големият политически риск пред чуждестранните инвеститори.
Надарен с находчив ум и поддържащ добра физическа форма, Назарбаев не разкрива нищо, което може да подскаже кога би се оттеглил. Хората от близкото му обкръжение смятат, че той може да управлява поне до 2020 г.
"Работя денонощно... понякога, особено при посещения в чужбина, спя само по два-три часа на денонощие. Но не се оплаквам. Въпреки всичко намирам време да играя тенис два пъти седмично", разказа той наскоро в интервю за местни медии. "Никога не пропускам физическите си упражнения от по 30-40 минути всяка сутрин - просто не мога без тях", казва още той.
Назарбаев, който поддържа имидж на човек от стомана, прокара пазарни реформи, като привлече преки чуждестранни инвестиции за 122 млрд. долара и отвори огромната си степна държава към света.
Популярен сред много хора в своята 16,4-милионна страна, Назарбаев предлага на избирателите земни обещания за стабилност и благоденствие във взривоопасния централноазиатски регион, който граничи с Афганистан и е разтърсван от радикален ислямизъм, регионални кланове, етническо напрежение и търговия с наркотици.
"Никога не съм строил въздушни кули", заяви той в предизборната си платформа. "Моята задача е да накарам всеки казахстанец да чувства, че държавата винаги се грижи за него. Само този, който е уверен в своите способности, в своята нация, може да бъде истински патриот".