Европейската комисия втвърди "етичният кодекс" за своите членове, за да предотврати евентуален конфликт на интереси, но според неправителствени организации, борещи се срещу корупцията,
Автор: Десант
това няма да доведе до нищо съществено. Новите правила ще удължат от 12 на 18 месеца периода, в който бившите комисари ще са длъжни да уведомяват бившия си работодател за своята дейност и забраняват наемането на работа на съпрузи, партньори и преки членове на семейството в кабинетите на комисарите.
Според Комисията новите правила са "по-ясни в областта на приемането на подаръци и на покани". Ревизирането на настоящите норми става след множество скандали с бивши комисари през миналата година. Един от тях, ирландецът Чарли Маккрийви, трябваше да се откаже от работата си за британска банка под натиска на ЕК.
Но няколко седмици по-късно ЕК не видя пречки Маккрийви да работи за авиокомпанията "Райънеър". Тя разреши на редица други бивши комисари, сред които германеца Гюнтер Ферхойген и българката Меглена Кунева, да работят за големи банки.
Ферхойген беше критикуван от медиите по времето, когато беше комисар и заради това, че е назначил за директор на кабинета си своята приятелка, което вече е забранено от новия етичен кодекс.
Да ви припомним, че международната неправителствена организация „Трансперънси интернешънъл” изрази сериозна загриженост от факта, че бивши еврокомисари от първата комисия на Барозу са приели позиции в частния сектор. Дебатът възникна след като Гюнтер Ферхойген, Меглена Кунева и други са приели корпоративни позиции.
Ферхойген се присъедини към Royal Bank of Scotland, а Меглена Кунева беше одобрена за член на управителния борд на френската BNP Paribas.
Кунева стана известна като Мадам Йес, след като в съучастие с Ферхойген, тогава комисар по присъединяването, с измами принудиха България да затвори 4 от ядрените си реактори в Козлозуй, следствие на което страната започна да губи годишно по 600 милиона евро.
Редица експерти посочиха, че това се е направило в услуга на ядрените стратегии на съседна държава, която също изграждаше атомна електроцентрала и искаше да си осигури пазар за произвежданата от от нея електроенергия.
Любопитното е, че гарант по тези конкурентни на България проекти и следователно основна заинтересована страна от затварянето на българските ядрени мощности бе френската банка BNP Paribas. И тъкмо тази банка взе в борда на директорите си срещу космическа заплата Меглена Кунева, след като тя затвори половината Козлодуй.
Това е може би най-голямото национално предателство, извършено в годините на прехода в България и снахата на комунистическия велможа Иван Пръмов, католичката Меглена Кунева, е неговият основен автор.