Фестивалът на тавите трая само ден


Фестивалът на тавите трая само ден
Докато парламентарната шефка Цецка Цачева омиташе със завиден апетит чиниите, министър Трайков не тури и троха в устата си
27 Май 2011, Петък


Да ти дойде парламентарният шеф на крака в Кърджали си е цяло чудо. И то взе, че се случи преди дни.


Автор: Златина Стоянова

Фестът на баниците в родопския град прозвуча като пир по време на криза. Най-активни участници в него бяха старците. Те атакуваха мощно сергиите и шатрите, под които се носеше ароматът на близо 200 тави с вкусотии – безплатно, за народа!

И като стана дума за парламентарния шеф – Цецка Цачева се оказа патрон на тестения фест. В това си качество тя обиколи всички сергии, отдаде подобаващо внимание на всяко произведение, опита, яде, говори... Придружаваше я безмълвният министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, който обаче не тури залък в устата си.

А междувременно пенсионерският щурм за заветното парче от баницата продължаваше. Оптимистичните послания на Цачева не достигнаха до белокосите щурмоваци. „Вече е по-вкусна баницата, постната пица беше за миналата година”, огласи ведро политическата дама с пълна уста.

Така многозначително тя отговори на въпроса какво съдържа кризисната баница, след като лично откри първия фестивал на традиционната вкусотия в града. Та тъй като вече сме били изплували от кризата, било ред на масата на българите да има зелник, баница с коприва, лучник и други сладости.

Повече от час гостите обикаляха по шатрите и се дивиха на засуканите многолистни вкусотии в тавите. Наред с традиционната тракийска баница, родопския клин и популярната къпана баница, участничките в конкурса представиха уникално разнообразие от баници с месо, зеленчуци и плодове, с ориз, локум, карамел, халва и дори с печени тиквени семки.

Градът, който беше изпълнил градината, се тълпеше около деликатеси с екзотични наименования като бурана, лушичник, ямурталък, чиятатлъсъ и дюрме. Бюрото за имигрантите в Кърджали пък се включи с вкусотии от руската, турската и арменската кухни. В специалния павилион „Кухнята на баба” публиката наблюдаваше на живо как се приготвя традиционна тракийска баница.

Да направиш празник и да нахраниш гладния си е грижа за човека. И за властта. Нали утре на изборите хората с умиление ще си спомнят как веднъж покрай Цачева и те са докопали парче от държавната, пардон – мазната баница. Но с горчивина ще им присяда спомена как са се опитали да стигнат до парламентарната шефка, за да й кажат, че коремът иска сладки хапки всеки ден, а мизерната им пенсия не стига за нищо.

И как тя не ги е чула. Как са повярвали преди две години на новите властелини от ГЕРБ и как сега се чувстват измамени от тях. И колко безпощадно им е ясно какво искат в Кърджали политиците.

Градът винаги е бил полева кухня за експериментите на властта и на онези, които искат да захапят парчето от безкрайната й баница. В соцоптимизма на парламентарната шефка искреше меракът на ГЕРБ да отхапе по-тлъсто парче от доверието на местните. То обаче не се купува само с баница-фест.

Докато Цачева и свитата й си почиваха с млин и айран и брояха хората наоколо като свой потенциален електорат, на метри от тях, в залата на театъра се разиграваше драма. Там една бунтарска част от ДПС си търсеше своето. За Догановата партия в Кърджалийско обаче баницата е неделима величина, както би казал живият й паметник – Сокола.

Седемте общини в региона са под монопола на етническото движение, станало синоним на корупцията. Правата и свободите си остават празна химера за гласуващите под строй. Но от тях много често зависи кой какво парче от баницата ще грабне, макар че до самия електорат никога не достига и троха.

Фестивалът на баниците е традиционен в този български район много преди сега областният управител от ГЕРБ Иванка Таушанова да го измисли. Той се повтаря през 2 и през 4 години преди всеки вот. Изхранването с кебапчета, както и раздаването на олио и брашно датира от зората на българската демокрация. Но то винаги е еднократно. И после пак настъпва същият глад.


За изборите
Запитана как ще се гласува в Кърджалийско – район, известен с т. нар. „двойни граждани”, Цецка Цачева подчерта, че ще има принцип на уседналост, но той няма да бъде със срок повече от 6 месеца. Тя посочи, че НС на първо четене е гласувало срок от 10 месеца.

Но срокът не може да бъде повече от половин година заради препоръките на Венецианската комисия и другите европейски партньори на България. „Принципът на уседналост е връзката, която всеки гражданин има с местната власт“ –  заяви парламентарната шефка и изрази убеждение, че само с правила, без да има воля да се преустанови тази негативна практика, която е чисто български патент, няма как да се спре изборният туризъм.


Кой с пълен, кой с празен стомах – всички дружно тропнаха хорце Старите кърджалийки освен вкусните си баници, демонстрираха и уменията си в областта на народните занаяти

В категории: Политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки