В навечерието на Деня на независимостта на Грузия – 26 май, страната отново бе обхвана от бурни протести срещу управлението на проамериканската марионетка Михаил Саакашвили.
Първите стълкновения се състояха в Батуми, където опозицията блокира сградата на местната телевизия, а полицията ги нападна за да ги разпръсне в резултат на което 9 от протестиращите пострадаха и бяха настанени в болница.
В Тбилиси лидерката на опозиционното движение Всенародно събрание на Грузия и бивша зам.председателка на парламента Нино Бурджанадзе поведе на протест над 10000 души с искане за оставката на авторитарния президент Саакашвили и провеждане на предсрочни избори. Последният път, когато в Грузия се разгърнаха масовите протести през 2009 г, те продължиха повече от 100 дни, но не можаха да постигнат свалянето на поддържания от запада мини-диктатор.
Кървавите събития в грузинската столица се развиха след като опозиционерите се преместиха от площад Свобода пред Обществената телевизия, където на разсъмване сътрудници на тайната полиция арестуваха и напъхаха в автомобил популярния 56-годишен генерал Гия Учава, организатор на групите за самоотбрана на опозиционното движение.
Тези групи обаче, не са въоръжени, а и самият генерал неколкократно заяви, че „ние сме за мирна революция, за да проведем след това свободни избори, ние не искаме преврат”. Арестът му взриви протестиращите и те нападнаха полицейския автомобил с пластмасови пръчки.
Пристигналите незабавно части на спецназа започнаха стрелба срещу тълпата с гумени куршуми, пуснаха и сълзотворен газ, вследствие на което има множество ранени. Друга лидерка на опозицията, петкратната световна шампионка по шахмат Нона Гаприндашвили, отбеляза: „Не сме хранили илюзии, че ще успеем за един ден да разрушим такава диктатура, трябва да се повдига заряда у хората, освен това стотици и стотици наши приятели бяха или арестувани или им се създаваха всякакви пречки за участие в нашите акции”.
Режимът на Саакашвили продължава да погазва демократичните свободи в Грузия, но за разлика от ненавистния на запада Лукашенко в Беларус, Саакашвили се ползва от безрезервната подкрепа на САЩ и за престъпленията на авторитарния му режим на запад никой не обелва и дума.
Впрочем, според някои социологически проучвания, преобладаващата част от грузинците са враждебни към режима, но не се включва в уличните протести, очаквайки търпеливо изборите през 2013 г. за да смъкне Саакашвили и кликата му от власт.