Пловдивчанин осъди ЕВН – не го третирали като циганин
Във всеки град има по едно такова гето, в което обитателите му не плащат нито ток, нито вода. Затова дружествата си взимат парите от стриктните данъкоплатци
07 Юни 2011, Вторник
Гражданин на Пловдив осъди електроразпределителното дружество ЕВН затова, че не са го третирали като жителите на съседния цигански квартал, поради което бил принуден да плаща по-скъпо за услуга.
Автор: Десант
Решението е на Комисията за защита от дискриминация (КЗД).
От пресцентъра на КЗД във вторник съобщиха, че Красимир Жеков се е жалвал от ЕВН, тъй като му е била поискана близо три пъти по-висока цена за възстановяване на електрозахранването, отколкото на същия тип битови клиенти от ромското гето.
От електроразпределителното дружество се аргументирали, че в циганското селище съоръженията им са с дистанционен контрол и с пълни технически възможности, докато в района, където живее Жеков, те били от по-стар тип. Затова и при ромите цената на услугата е само 6,5 лв., а в квартала с етнически българи тя е 19 лв. Публична тайна е, че в циганските гета таблата на ЕВН се разполагат на високо и се контролират дистанционно, за да може живущите там да нямат достъп до тях.
Когато обаче Красимир Жеков поискал и в неговия жилищен район да бъдат инсталирани по-модерни апаратури, от ЕВН му отговорили, че оборудването не е негов избор. Казали му още, че уредите в циганския квартал са с дистанционно командване заради „некоректния подход“ на ромите.
Жеков се ядосал и отказал да плати, като пуснал и жалба до КЗД, в която се аргументирал, че е дискриминиран като клиент от различен етнически произход. Освен това той бил поставен в неравно положение въз основа на това, че е клиент с репутация на коректен платец, на фона на нелоялните мургавелци.
В така създалата се ситуация жалбоподателят се чувствал „поставен при по-неблагоприятни условия от хората от съседния квартал заради личното и общественото си положение на коректен клиент и жител на квартал с коректни клиенти“, пише в решението на комисията.
От КЗД са отсъдили, че с въвеждането от ЕВН на различни цени за услугата „възстановяване на прекъснато електрозахранване“ е допуснато неравно третиране на Красимир Жеков, което представлява нарушение на чл. 37 от Закона за защита от дискриминация по признак „лично положение“.
Състава на комисията задължава ЕВН занапред да се въздържа от извършване на подобно нарушение и препоръчва на държавния регулатор (ДКЕВР) да съблюдава в контролната си дейност нормативната уредба, касаеща поставянето на групи в неравно положение.
Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд.