Европа в паника - идат още бацили


Европа в паника - идат още бацили
12 Юни 2011, Неделя


Еврокомисията и европейските здравни власти достойно може да съперничат на Интерпол и ЦРУ.


Автор: Диана Славчева

Подобно на тайни агенти, техни представители вече двадесетина дена се опитват да разгадаят мистерията с проникването на вражеския на човечеството диверсант Ешерихия коли сред хомо сапиенсите на планетата. Агресивната миниатюрна гадина натръшка над 2500 души в Европа, като отне живота на 23 от тях, и сега необезпокоявано се докопа и до други континенти, прехвърляйки се на първо време на канадска територия и в САЩ. Вече е на една ръка разстояние и от нашата родина, след като тези дни бе засечена болна германска туристка в съседна Гърция.

Като нейна ракета-носител първоначално бяха нарочени испанските биокраставици, а като изходен пункт бе заподозрян музикалният фестивал в Хамбург. В един момент сочният зеленчук бе реабилитиран като невинен и под лупата на разследващите инпектори попаднаха злочестите бобови кълнове, открити в хладилника на един заболял несретник от Долна Саксония.

Но и това се оказа поредният кьор фишек. Което впрочем даде основание на привържениците на теорията на конспирацията да пласират две свои версии – едната, че появата на Ешерихия е пъклено дело на ново биологично оръжие (колко ненавреме американците ликвидираха Бен Ладен – ако беше още жив, работата щеше да е ясна), а втората е, че неизвестният досега щам от микроба всъщност е пришълец от Космоса, довтасал на Земята с някой заблуден метеорит, цопнал се случайно в нелокализирана още испанска оранжерия.

И докато германците сочеха с пръст Испания като родина на микроскопичното смъртоносно чудовище, чехите пък се заровиха в немското говеждо, залагайки на хипотезата, че именно в него се въди злата буба. Братушките без да му цепят басма забраниха вноса на испански зарзават и като не можаха по този начин да си внесат бактерията, изпросиха да им дадат проба от европейския щам, за да го изследват поне.

В сряда здравният министър на Германия внесе свежи нотки в посърналата епидемиологична обстановка на Стария континент, като заяви под сурдинка, че май има основания за предпазлив оптимизъм, че заразата вече отшумява.

Това пък даде основание засегнатите страни да изпросят от ЕК компенсации за претърпените загуби покрай девалвацията на краставиците. Барабар Петко с мъжете, редом с другите земеделски министри се нареди и нашият Мирослав Найденов, който поиска оня ден на извънредния съвет на агроминистрите от Евросъюза в Люксембург да ни бъдат възстановени загубите от 10 милиона лева от нереализираните зарзавати и побърза да успокои нашите производители, че ще бъдат компенсирани на 100 %. Като се има предвид, че огромна част от предлаганата на пазара продукция е вносна, хората логично се питаха дали всъщност ще трябва да се компенсират вносителите!

Не щеш ли, най-ненадейно в разгара на паниката с краставиците, министър Найденов се изцепи, че има много по-вредни неща от Ешерихията и това били... инжектираните соли и вода в пилешкото месо. С това той създаде интригата колко точно смъртни случая от натравяне с подобно месо трябва да се случат в България, за да бъдат те иззети от рафтовете в бакалиите и надлежно унищожени, както процедираха швабите със „смъртоносните“ краставици?!

Засега ветеринарят-министър се задоволява само с идеята върху етикетите на пилешките разфасовки да му изрисуваме по една чешмичка, както в ъгълчето на опаковките със сирене от растителни мазнини се било изографисвало не крава, а... палма. На мен лично, като ми измерят буцата сирене, никой не ми туря нито палми, нито крави върху амбалажния папирус, в който ми я завиват и силно се съмнявам, че някога ще видя и шуртящо кранче върху пилешките бутчета, ама нейсе.

Всъщност освен гадината Е. коли, оказа се човечеството е заплашено и от друг мародер на човешки животи с партизанското име Кампилобактер. Това също е опасен събрат на колито (не породата куче, а смъртоносната „краставична“ бактерия), който атакува безмилостно месото на хвъркатите. Както поясни неотдавна ръководителят на катедра „Биотехнология" в Университета по хранителни технологии в Пловдив проф. Ангел Ангелов, този микроб най-вече се настанява в бели меса и заготовки и може да нанесе тежки поражения на стомашно-чревния тракт, а и смърт дори.

Светилото посъветва потребителите, в мига, в който си закупят охладен бройлер, да хукнат към хладилниците, а да не се разтакават по цял ден с пазарската чанта по улиците или да го разхождат в багажника. А още по-добре да пазарим с хладилни чанти. След тях вероятно ще дойде ред и да се екипираме с маски и скафандри...
Впрочем още в началото на годината англичаните джентълменски споделиха със света, че 40 на сто от продаваните на острова пилета съдържат по опаковките си опасните буби.

А от бакалията колко му е те да се пренесат и върху другите продукти в чантите и количките... Разпространението на този бацил бе подробно изследвано през 2008 г. от Европейския орган по безопасност на храните (EFSA), като се проучиха над 10 000 проби от 561 птицекланици в 26 страни-членки, плюс Норвегия и Швейцария. Средно, бактерията беше открита в червата на 71% от пилетата.
Нищо чудно при това разрастване на глобализацията, на която сме съвременници, скоро да станем свидетели и на други нечувани и невиждани досега епидемии и заразно зло.


В категории: Коментари , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки