Изборно законодателство в 12 без 5


Изборно законодателство в 12 без 5
Шефът на правната комисия Искра Фидосова се надяваше да приключи с Изборния кодекс до края на миналата година, но сагата покрай него все още не е завършила
14 Юни 2011, Вторник


Все се е случвало управляващите да се възползват от властта, за да си подсигурят добри изборни резултати, но такова чудо като сега не е било.

Автор: Найден Хадживасилев

Опозицията пък дежурно се е стараела да протака максимално дебатите около изборните закони. Сегашните опоненти на властта обаче надминаха своите предшественици.

В ЦИК и в останалите избирателни комисии по региони ГЕРБ и „Атака” ще имат мнозинство. Това не е голяма новина, тъй като преди това подобно мнозинство имаха и предишните управляващи. Герберите обаче назначиха ЦИК с мандат от 5 години.

Сегашната комисия ще се грижи не само за следващите парламентарни избори през 2013 г., но и за кметските избори пред 2015 г. Освен ако следващото правителство не й прекъсне мандата с промяна в закон, както направи сегашното с доста независими държавни органи.

ГЕРБ се опитва да овладее и съда, за да си подсигури  благоприятни решения по спорни изборни казуси. Преди няколко месеца парламентът прие поправка в Закона за съдебната власт, която позволява на шефа на ВАС да командирова в съда магистрати не само от административни, но и от всички останали съдилища. Вече се появяват и сигнали, че управляващите назначават свои близки в четвърто отделение на ВАС, което се занимава с изборните дела.

Назначаването на вътрешния министър Цветан Цветанов за шеф на предизборния щаб на ГЕРБ е една от най-наглите прояви на открита предизборна злоупотреба с власт в цялата история на прехода.

Целият Изборен кодекс изобилства от текстове, за които има съмнения и подозрения, че са в полза на управляващите. Най-малките села например няма да избират свои кметове. Отдавна е известно, че те са зона на влияние на БСП. Районите в големите градове също няма да могат да избират свои кметове.

Така ГЕРБ си гарантираха, че ако успеят да имат мнозинство в СОС например, няма да им се налага да се съобразяват по районите с кметове от други партии. Ако се вярва на клюките в отиващия си вече мандат в София, по-голям проблем на ГЕРБ са създавали техните собствени районни кметове, които също са пряко избрани. И с тази поправка управляващите искат да се предпазят най-вече от разномислещи хора в своите редици.

Опозицията пък откровено се престара в желанието си да отложи до последно приемането на окончателния вариант на изборното законодателство. БСП, които въведоха уседналостта в миналия мандат сега подкрепиха ДПС в искането им тя да отпадне.
Слава Богу, уседналостта като цяло не бе отменена от Конституционния съд, само бе намалена от 12 на 6 месеца.

Лицемерието на социалистите обаче едва ли ще донесе допълнителни пунктове за отчайващо ниския им рейтинг.
Сега в БСП се канят да атакуват кодекса в съда още веднъж заради текста, който задължава всяка партия да събере 7000 подписа. Зад приказките за повече демокрация стои фактът, че в „Коалиция за България”, чрез която БСП се явява на избори, има партии, които трудно биха събрали и 70 подписа.

Досега у нас изборните правила винаги ставаха ясни в последния възможен момент. Очевидно, че тази практика ще продължи и тази година заради недалновидността на ГЕРБ и упоритостта на БСП в преследването на собствените й партийни интереси.


В категории: Политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки