Демокрация в ДПС? Да, да...


Демокрация в ДПС?  Да, да...
Ахмед Доган реши да противодейства на Касим Дал с открити събрания
18 Юни 2011, Събота


Странни неща се случват в ДПС тези дни. На последния си централен съвет хората на Ахмед Доган решиха да номинират кандидатите си за местните избори на открити събрания.


Автор: Найден Хадживасилев

В тях ще могат да участват хора, които не са членове на партията. Такива дори ще могат да бъдат номинирани за кметове и общински съветници. Вярно, че централното ръководство си запазва правото да се произнесе последно. Но въпреки това опитът за демократизация на ДПС е факт.

А когато една откровено авторитарна партия започне да си играе на демокрация, нещата винаги са съмнителни. Ясно е като бял ден, че ръководството на движението няма за цел да привлича нови симпатизанти. На местните избори ДПС гарантирано печели в смесените райони, а в другите краища на страната се промъква тук-там в зависимост от това на коя съмнителна личност е дало политическа легитимация.

И колко гласа е успяла да напазарува въпросната личност по един или друг начин. Емблематичен пример за това е Своге, където няма нито един турчин, но ДПС дълго време имаше кмет, който по едно време беше областен управител на София-област, а в момента е депутат. Става дума за небезизвестния Емил Иванов, под чието управление Своге си спечели славата на първа частна община.

Внезапният изблик на загриженост за общественото мнение у всеки сатрап като Доган е признак, че той очевидно е притеснен. Още на миналите местни избори имаше тенденция на определени места бивши депесари да се кандидатират като независими и дори да печелят срещу официалния кандидат на движението.

Очевадно е, че въпреки всички приказки, закани, хвалби и призиви за единство, отцепването на Касим Дал сериозно разтресе движението. Това се видя особено добре по време на майските събития. На всички митинги призивите на Доган и компания за заклеймяване на Дал и хората му не бяха посрещнати с особен ентусиазъм. Самият Дал неведнъж е заявявал, че от урните на местните избори ще излязат резултати, които ще са твърде неприятни за ръководството на ДПС.

Запознати с изборните практики на движението смятат, че откритите събрания всъщност ще са допълнителен способ за упражняване на контрол върху хората в смесените райони. В по-малките села тези събрания ще бъдат общоселски. Това означава, че още преди началото на самата кампания ще е ясно кой точно от живущите в селото не се е явил на тях.

И ще има достатъчно време, за да му се окаже допълнително въздействие. Макар и в по-малка степен, това ще важи и за градовете. В ДПС неведнъж са се хвалили, че познават поименно своите избиратели. Очевидно целта сега е да се разберат имената на онези, които симпатизират на Дал. Само че за разлика от друг път инакомислещите в ДПС ще имат свой официален говорител и ще е по-лесно да се защитят от натиска на ръководството.

От обществена гледна точка трусовете в ДПС са полезни и могат да доведат до добър резултат. Разцеплението в монолитната етническа партия, станала символ на корупция и търговия с власт, със сигурност ще създаде предпоставки за намаляване на нейното зловредно влияние в българската политика.

Остава само да се надяваме, че Волен Сидеров и неговите хора няма повече да се навъртат в петък по обяд около джамията в София, за да не стабилизират разклатеното единство на ДПС.


В категории: Политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки