Лют отпор и протести за пореден път предизвика изграждането на регионално депо за битови отпадъци край село Хаджидимитрово, община Тунджа.
Автор: Гергана Господинова
Жители на най-малката община в област Ямбол казаха своето твърдо „не” на изграждането на това съоръжение, в което ще се депонират отпадъците на пет общини – Сливен, Ямбол, Нова Загора, Стралджа и Тунджа
В мотивите си „против” от инициативния комитет изтъкват, че депото може да предизвика екологична катастрофа в района, както и че проектът по оперативна програма „Околна среда” за 16 милиона лева е в нарушение на редица нормативни разпоредби.
Причината избраната площадка между селата Дражево и Хаджидимитрово да е негодна за изграждане на депо за битови отпадъци е, че тя е разположена върху вододайна зона, което се потвърждава с писмо на Басейнова дирекция – Пловдив от 19 май 2011 г.
В него се казва, че според резултатите от хидроложките проучвания геоложката основа не отговаря на изискванията за изграждане и експлоатация на депа и на други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци.
Въпреки категоричната позиция на специалистите, кметът на община Ямбол Георги Славов продължава да твърди, че депото отговаря на всички норми. Позицията на повече от 2600 души само в Ямбол, включили се в подписката срещу съоръжението, Славов окачестви като не толкова значима. Натрупаното напрежение по предизборното усвояване на европейски пари от страна на градоначалника стана причина за задочен спор между Славов и председателя на Общински съвет – Ямбол Наско Стефанов.
Стефанов обвини кмета, че е отказал да сключи договор с независими експерти, които са проучвали площадката за регионалното депо, тъй като резултатът от техния анализ нямало да му се хареса.
Докато разнобоят в Ямбол продължава, най-потърпевшите от действията на местната власт ще се опитват по всички възможни начини да спасят от екологична катастрофа местата, в които живеят.
„Готови сме да се борим срещу сметището с цената на гражданско неподчинение и живи вериги”, заканиха се протестиращите.
От инициативния комитет продължават с подписката срещу депото и в други населени места, скоро очакват отговор на петицията, връчена и на представителя на Европейската комисия в Комитета по наблюдение на ОПОС Карсен Расмусен.