Депутатът като добра инвестиция


Депутатът като  добра инвестиция
Управляващите поддържат мнозинството си с помощта на независими депутати, които получават държавната си субсидия през ПГ на ГЕРБ
25 Юни 2011, Събота


В началото на мандата си от ГЕРБ даваха вид, че се борят срещу т.нар. политическо номадство - прелитането на депутати от група в група.


Автор: Найден Хадживасилев

Те приеха текст в правилника на НС, според който, ако депутат напусне своята ПГ, той не може да отиде в друга и единствената опция пред него е да остане независим.

Случайно или не обаче, герберите не промениха един съществен текст от Закона за политическите партии. Според него, когато един депутат напусне своята ПГ, той става независим, но не губи държавната си субсидия. Всичко, което трябва да направи, е да подаде декларация, че ще я получава през друга ПГ. Така независимото депутатство се превърна в изключително печеливш бизнес.

В момента ГЕРБ подсигурява на част от отлюспените (от РЗС, примерно) депутати получаването на субсидията, а те от своя страна осигуряват на управляващите собствено мнозинство в парламента.
На последния вот на недоверие правителството удържа фронта с помощта на гласовете на 9-има независими депутати, най-вече бивши членове на РЗС. Известно е, че ГЕРБ има 117 мандата и няма самостоятелно мнозинство.

Субсидията на всяка ПГ се определя в зависимост от броя получени гласове на последните парламентарни избори. За всеки глас държавата дава по 12 лв.

Месечно по партийните сметки на ГЕРБ например влизат 1 678 641 лв., на "Коалиция за България" - 748 147 лв., на "Атака" - 395 733 лв., на сините - 285 662 лв., и на ДПС - 610 521 лв. Всеки депутат от тези партии получава субсидия в рамките на 15-19 хил. лв. И ако напусне своята група, тези пари вървят след него.

За да получава парите си през друга група, той трябва да подаде декларация до Министерството на финансите, на базата на която субсидията се преразпределя. Тази декларация е с гриф "секретно", неясно по какви причини.

Най-потърпевш от този текст в момента е лидерът на "Атака" Волен Сидеров. Той обаче се сети малко късно да иска неговата промяна - чак след като стана ясно, че неколцина от неговите депутати ще напуснат групата му. Управляващите обаче нехаят за предложението на Сидеров.

Изстъпленията на атакистите пред джамията в София дадоха чудесен повод на ГЕРБ да се спаси от сътрудничеството с "Атака", което отдавна им тежеше като воденичен камък.
Независимите депутати в момента са 17, което ги прави солидна парламентарна сила. Ясно е, че в оставащите 2 години от мандата те ще бъдат изключително важен фактор и на тях ще се крепи мнозинството.

Шашмите с независимите са поредният удар върху и без това лошия имидж на ГЕРБ. Защото управляващите на практика способстват за подмяната на вота на избирателите - нещо, на което бяха категорични противници по време на предизборната кампания и в началото на мандата си.

А и самите те не са застраховани от бъдещо напускане на депутати и отнемане на част от субсидията на партията им.


В категории: Политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки