Министърът на отбраната Аню Ангелов – също военен пенсионер, безочливо прикрива броя на колегите си, окупирали структурите на МО Снимка БНР
09 Юли 2011, Събота
Изключително нагъл опит за измама и заблуда на журналисти направиха чиновниците от Министерството на отбраната,
Автор: Лъчезар Лисицов
начело със заместник-министъра Августина Цветкова. В опит да разберем колко пенсионери работят в МО в момента, ние отправихме официално запитване съгласно Закона за достъп до обществена информация.
Вместо да отговорят коректно обаче, началниците в дирекция „Човешки ресурси“, забележете – пенсионирани военни, ни изпратиха табличка (вж. долу), в която е описан броят единствено на тези, които са се пенсионирали по чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване.
Това са лица, които не са били военнослужещи, а получават пенсия на общо основание – като навършили пределната възраст от 63 години за мъжете и 60 години за жените. Под документа, който получихме, стои подписът на зам.-министър Цветкова.
Тарикатите явно са се надявали да не четем внимателно и наистина за малко щяха да ни вкарат в капана.
Опитите ни да се свържем за обяснение с шефа на отдел в дирекция „Човешки ресурси“ - пенсионираният военен Веско Маринов (какво име само), който е изготвил справката, удариха на камък. Телефонът му даваше постоянно свободно. Началникът му – Иван Иванов, директор на дирекцията, също пенсиониран военен (!), пък се оказа абсолютно недостъпен. Той дори си има секретарка, която „любезно“ ни уведоми, че не е възможно да разговаряме с него под никакъв предлог.
Това, което все пак става ясно от справката, която получихме, е, че в МО в момента работят 548 пенсионери, които не са били под пагон. Това представлява близо 6% от всички цивилни служители в структурите на министерството.
За съжаление, само можем да гадаем какъв е броят на пенсионираните военни – обикновено бивши старши и висши офицери, получаващи тавана на пенсията от 700 лв. и продължаващи нагло да се хранят от държавната софра.
Логично е той да е много по-голям, ако съдим по шуробаджанашките принципи на назначенията в МО. Фактът, че абсолютно неоснователно за шеф на „Човешки ресурси“ е сложен отново пенсиониран шапкар, говори сам по себе си.
Самият министър на отбраната Аню Ангелов е също бивш генерал и винаги отговаря уклончиво на интереса на журналистите по темата.
Както е известно, военните имат право да се оттеглят рано – след само 25 години стаж, от които се изисква 16 години и осем месеца да са служили в структурите на МО. Освен това те не плащат и осигуровки, здравното и пенсионното им осигуряване се покрива също изцяло от държавната хазна.
В БА открай време се е превърнало в обичайна практика да се назначават уволнили се старши и висши офицери, т.е. хора, командвали военните, които пък началстват в момента в поделенията на МО. Това от своя страна води до една специфична, порочна лоялност към бившите офицери-ветерани.
Не рядко се случва да не се знае кой кого командва и кой каква работа всъщност върши. Да не говорим, че често се измислят и нови щатове, именно за удовлетворяване щенията на пенсионери, на които им е много трудно да се откъснат от военната „трапеза“ на млада възраст – 50-55 години.
Отделна тема е, че повечето от тях са на синекурни длъжности и са предани на старата система на Варшавския договор по разбираеми причини. Такива хора масово дерибействат в стратегическата структура – самото Министерство на отбраната. Затова и не бива да ни учудва, че ни е толкова трудно да се адаптираме към структурите на НАТО, в което се включихме преди близо десет години.