Старопланинският град Севлиево се нареди до английското графство Хартфордшир, до немския град Людвигбург,
Автор: Фани Христозова
до средновековния италиански град Венцоне и до щата Калифорния и вече се нарича Столица на тиквата.
В стила на фестивалите, провеждани в тези географски точки, където населението е издигнало в култ любимото ястие на Душко Добродушков, и в духа на старите традиции, в Севлиево ще бъде изграден монумент на тиквата. Ухание на сладкото изкушение ще изпълни града в дните на тиквената фиеста, а майстори-сладкари и любители-кулинари ще се впуснат в надпревара за най-вкусно приготвено ястие от ароматния десерт.
Децата ще се включат във веселбата с музикалния спектакъл „Приказка за тиквата“, a вечерите са отделени за тематични партита и балове с маски. В чест на празника даже част от етнографския комплекс „Дандолови къщи” ще се превърне в музей на обемния масивен зеленчук.
Най-атрактивни ще бъдат състезанията с тиквени гондоли-фенери, които ще бъдат пускани по реката, а кулминацията на тържествата ще бъде карнавалното шествие „Влакът на Тиквенбург”. Средствата за честванията са осигурени от общината по програма „Регионално развитие”, като финансирането на целия проект, наречен „Добре дошли в Севлиево – столица на тиквата”, ще коства 515 878 лева.