Правосъдният министър Маргарита Попова е острието на властта по закона за отнемане на престъпно имущество
10 Юли 2011, Неделя
В комисиите на парламента вече влезе един отдавна чакан закон - за отнемане на престъпното имущество.
Автор: Найден Хадживасилев
Очаква се в най-скоро време той да стигне и до пленарната зала. Тази правна норма би трябвало да бъде една от връхните точки в борбата срещу престъпността на правителството. Същевременно обаче някои негови текстове са доста спорни и биха могли да създадат големи проблеми, ако се използват от неподходящи хора с власт.
Законопроектът предвижда възможност за гражданска конфискация - отнемане на имущество без присъда и дори без наказателно производство. Заради този текст той бе атакуван от бизнеса, адвокати, политически сили и неправителствени организации. Според всички тях текстът би причинил значителни държавни разходи, възможности за злоупотреби с власт и създаване на стрес и несигурност.
Замислената гражданска конфискация ще се задейства дори и при административно нарушение на чиновник, заради което може да се стигне до конфискуване на имот, без собственикът му реално да има вина. Това засилва подозренията, че законът може да бъде използван срещу всеки човек, който не може по различни причини да докаже разлика между доходи и разходи.
Според закона имущество на физически лица ще се конфискува, ако разликата между неговите доходи и разходи е 400 минимални заплати или 96 000 лв. За фирми пък прагът ще е 500 заплати, или 120 000 лв.
Идеята на управляващите е да се дадат гаранции за обикновените хора, които не са вършили престъпления, но по документи са работили за по-ниско възнаграждение от това, което реално са получавали.
Доста е спорно обаче дали тези прагове за разлика между доходи и разходи са достатъчни. И трудно може да се каже със сигурност каква точно трябва да бъде тази разлика, за да не пострадат обикновени хора, вместо престъпниците, които освен всичко друго могат да наемат и добри адвокати.
От опозицията смятат, че този закон е напълно излишен, тъй като и сега конфискуването на имущество би могло да бъде част от присъдата, когато се стигне до такава. В правната комисия проектът мина по късни доби само и единствено с гласовете на ГЕРБ.
Страховете, че този закон може да се превърне в инструмент за разчистване на политически и други сметки са напълно основателни. Особено притеснително е, че в него няма заложени санкции срещу злоупотреби от страна на чиновниците.
Проектът получи одобрението на Венецианската комисия към Съвета на Европа, беше похвален в междинния мониторингов доклад на Еврокомисията, от САЩ и т.н.
Това е съвсем логично, предвид международната слава на България като страна с рехаво правосъдие, в която не е осъден почти никой от най-големите престъпници.
Много е съмнително обаче дали тази нерадостна ситуация ще се промени точно с този закон. И е твърде възможно от него да пострадат предимно обикновени граждани, както често се случва в акциите на МВР напоследък. Този закон обаче може да създаде такива проблеми, че те трудно ще се оправят само с едно извинение от вътрешния министър.