ЕК се сети за дизайнерските дроги


ЕК се сети за  дизайнерските дроги
15 Юли 2011, Петък


Европейската комисия предлага повишаване на мерките срещу разпространението на синтетични наркотици



и по-специално на веществата, познати в България като "дизайнерска дрога".Проучване на комисията е установило, че през последната година броят на тези нови субстанции, които имитират ефекта на забранените наркотици, но съдържат химическа формула, различна от тази на забранените вещества, е нараснал от 24 на 41.

Установено е, че такива „артикули“ се продават законно, основно в интернет и специализирани магазини, се посочва в съобщение на ЕК.Действията на комисията са насочени срещу продуктите, които имитират ефекта на приеманите за "опасни наркотици" – кокаин и екстази. Целта е да бъде предотвратена законната продажба на тези вещества.

Според данни от проучване на "Евробарометър", публикувани тази седмица, 5 % от младежите в ЕС казват, че са опитвали такива наркотици. Най-много са подрастващите, изпробвали такава дрога,  в Ирландия – 16%, Полша и Латвия – по 9%, Великобритания – 8%, Люксембург – 7%.

По данни от анкетата "голямо мнозинство" от младежите на възраст 15-24 години подкрепят забраната на посочените вещества. Наесен се очаква комисията да предложи нова система за контрол на разпространението на дизайнерските наркотици, която да бъде сходна със системата за ранно предупреждение при установени проблеми в разпространението и сигурността на храните.

Ще бъде предложена и промяна в налаганите наказания за престъпленията, свързани с наркотиците.Изследване е установило, че над половината от младежите, опитали от въпросната дрога, са я получили от приятели, една трета са достигнали до тези наркотици на парти или в клубове, една трета са ги купили от специализирани магазини, а 7% – от интернет.

Една трета от момчетата и всяко пето момиче са заявили, че са пушили марихуана поне веднъж в живота си. Младежите правят ясна разлика между канабиса и останалите опиати, сочи проучването. Според 95% от анкетираните кокаинът е опасен, 92% знаят за последствията от взимането на екстази.

Според 67% канабисът крие опасност от увреждане и/или пристрастяване, а 57% са информирани за сходната вреда от алкохола.Общо 75% от тези, които не са опитвали никога марихуана, смятат, че тя нанася вреда. Това мнение се споделя и от една трета от младежите, които са пушили трева.

Над половината от анкетираните заявяват, че лесно могат да се снабдят с този наркотик в рамките на денонощие, но едва една пета заявяват същото за кокаин и екстази.

Специалистът д-р Момчил Василев съобщи, че през миналата година в страната ни са регистрирани 38 смъртни случаи, което е значителен спад спрямо 2008 г., когато те са 74. Хероинът все още е най-проблемният наркотик в Европа, изтъкна той и посочи, че броят на употребяващи веществото средно за ЕС през последните години се задържа на едно и също ниво.

Същото важи и за България, където според статистиката броят на употребяващите наркотици е между 20 и 30 000 души.Между 30 и 35 000 души у нас са опитвали амфетамин, а екстази - между 20 и 25 000 души. Средно за ЕС се наблюдава по-масова употреба на екстази - 2,5 млн. души на възраст от 15 до 34 г. са ползвали веществото поне веднъж в живота си.

Три млн. жители на ЕС между 15- и 34-годишна възраст са пробвали кокаин поне веднъж, сочи статистиката. В България опитвалите веществото са около 25 000 души.Сред сериозните проблеми в борбата с наркотиците са и новите вещества, които се разпространяват през последните години, каза Момчил Василев.

През 2009 г. в ЕС са регистрирани 24 такива. Повечето от тях се предлагат като легални заместители на незаконните наркотици. В България са открити седем нови вида наркотик.

В ЕС са регистрирани 170 онлайн магазини за продажба на подобни вещества. В страната ни засега такъв не е открит. Според данните от доклада най-малко 1 млн. граждани на ЕС годишно ползват лечение от наркотични зависимости.


В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки