Принципът за уседналост е шанс да се разбие монополът на ДПС за местните избори в Кърджали
19 Юли 2011, Вторник
Наесен в дните на кметската надпревара в цялата страна ще ври и кипи, пък и това се иска – повече хора до урните.
Автор: Златина Стоянова
На ГКПП Капитан Андреево обаче се очертава невиждано спокойствие – трафикът на автобусите, претъпкани с избиратели откъм Босфора, няма да се състои. Принципът на уседналост отвори огромната си ножица и резна пътя на изселниците в Турция към изборите в България.
За Кърджалийска област нашествието от гласоподаватели с двойно гражданство ще се стопи с близо 40%. Което означава шансове за балотажи и ред други последствия върху монопола на ДПС в този родопски край.
В 7-те общини на Кърджалийско години наред царува ДПС – общинските и селските кметове са верни хора на Доган, а в общинските съвети мнозинството е пак тяхно. По данни от статистиката този регион е един от най-многолюдните у нас.
Да, ама не! На книга към средата на миналия месец в областта съществуват 322 000 души с постоянен адрес. С настоящ адрес обаче са 161 000. На местния вот преди 4 години избирателите са били 231 000, докато реалното население е близо два пъти по-малко – 156 000 души.
В град Кърджали и съставните му селища предстои да се развихри драматична ситуация. На предишния вот при население от близо 66 000 души право на глас имаха 87 000. Сега техният брой ще се редуцира. Списъците още не са готови, но прогнозата е, че избирателите ще намалеят до 51 000.
Изискването на законодателя е избирателят да има настоящ адрес в съответната община поне 4 месеца преди местния вот. Изводът сега е, че преди да се приеме принципът на уседналост, гласоподавателите в Кърджалийска област са били два пъти повече от реално живеещите.
Ако Изборният кодекс се спазва без компромис, изселниците в Турция вече няма да могат да гласуват в България. И тъй като отпада вариантът „безплатна екскурзия до родния край”, пробивът в монолитността на ДПС може да бъде реален.
Стига политическите партии наистина да са решени да атакуват бастиона на Доган, а не само да имитират предизборна дейност и да го улесняват с номинирането на предварително обречени на провал кандидатури за кмет на Кърджали.
Тези дни излезе любопитно социологическо проучване на агенция АФИС. Доколкото то може да бъде независимо, резултатите му изглеждат доста тревожни. Независимо от опита да бъде елиминиран изборният туризъм, ДПС в района продължава да е водеща сила.
Според АФИС досегашният кмет Хасан Азис се ползвал с одобрението на 34,7 % от населението, следван от лидера на БСП Милко Багдасаров с 19,8 процента.
В изследването са заложени 22 имена на местни потенциални кандидати за кметския стол. Сред тях е и шефът на многопрофилната болница д-р Тодор Черкезов, изключително популярен и обичан не само в града. Ако той се включи в битката, би спечелил 10,2% от гласовете, дори има потенциал да излезе на балотаж с Азис.
Още по-любопитни са резултатите от проучването по отношение на двете политически дами от ГЕРБ. Напористата депутатка Цвета Караянчева би се радвала на 4,9% от народната любов и подкрепа, ако тръгне да става кметица на Кърджали. Собствената й фаворитка пък – областната управителка Иванка Таушанова, ще може да изкопчи доста под 1 % от гласовете в своя полза.
На въпроса кой ще бъде кандидатът на ГЕРБ за градоначалник в областния град, двете отговарят еднакво и многозначително: „Изненада!”.
Очевидно изненаданите ще бъдат именно те. Въпреки всички обнадеждаващи анализи, свързани с последствията от принципа на уседналост, в Кърджали отново ДПС ще бъде първата политическа сила с 35,9%, сочат резултатите от анкетата. После са БСП с 22 % и ГЕРБ с 14 %.
Ако изборите са днес.
Те обаче са наесен и дотогава на ход са политиците извън етническата партия. И уж всички от тях се тупат в гърдите как са готови да разбият монопола на Доган, на практика се надпреварват да му пазят гърба. А времето не чака...