Николай Пехливанов в ролята си на директор на „Грийн лайф“ бе избран за „Предприемач на годината в строителството“ и позира до Лидия Шулева на коледния бал на Камарата на предприемачите в строителството
19 Юли 2011, Вторник
Понякога включването в избори с предизвестен победител все пак е нещо повече от придържане към олимпийския принцип,
Автор: Анна Петрова
че по-важно е участието, а не победата. В съревнование с тежката артилерия на ГЕРБ, каквато несъмнено е Йорданка Фандъкова, неизвестните политици имат шанса да станат разпознаваеми, а хора като кандидата на БСП Георги Кадиев трупат опит и самочувствие за други тежки битки – като например за лидерското място в БСП. То може и да се оваканти при слабо представяне на столетницата в местните избори и президентския вот наесен.
Има и трети вариант – отбиване на номера и разпиляване на гласовете в полза на фаворита. Това като че ли е пътят, избран от гротескния напоследък Волен Сидеров. В разгара на театралния си развод с управляващите от ГЕРБ, вождът на мнимите националисти номинира за кметските избори в София може би най-невзрачния си депутат – Николай Пехливанов.
Сред увеличаващите се ден след ден претенденти за „Московска 33” се нареди и столичният общински съветник и зам.-председател на ВМРО Ангел Джамбазки.
Като от учебник по популизъм
Така звучат посланията на младия и слабо познат дори за съкварталците си от жк „Люлин” Андрей Георгиев – заместник-председател на Партия за хората от народа (ПХН) и неин кандидат за кмет на София. През 2007 г. той участва като независим кандидат за кмет на този огромен столичен район, а по-късно основава „Гражданско сдружение „За Люлин”.
Георгиев е съосновател на ПХН, която на 12 май тази година проведе първия си конгрес. Партията му – в национален мащаб и кандидат-кметът на София, в частност се борят за „държавно гарантиране на достойни размери на пенсиите”, „безплатно и пълно здравеопазване за всеки осигуряващ се”, „напълно безплатно и задължително средно образование за всекиго”.
Тези цели все още хващат дикиш в средите на активните строители на социализма, но са твърде далеч от реалностите и възможностите в България на дивия ГЕРБерски капитализъм.
По принцип вероятно е възможно да се противостои на примитивния популизъм, проповядван от Б. Б., с друг вид популизъм, но успехът е малко вероятен.
В една от редките си появи в медиите Андрей Георгиев казва за столичани: „Когато питам младите хора – не ви ли пречат дупки, лошата инфраструктура, те казват: „Всичко ни пречи, но най-големият проблем е това, че нямаме работа”.
Звучи добре, но надали е избрал правилната таргет-група в града с най-малката безработица в България.
И като цитат от стар вестник
Като други проблематични сфери в София Георгиев очертава състоянието на пътната настилка и на тротоарите, ниския контрол по сметосъбиране и сметоизвозване, опасните дупки, липсващи капаци на шахти, отворените електрически табла.
Да се чуди човек дали става дума за времето на оприличавания с природно бедствие син столичен кмет Александър Янчулев или за града, в който ден след ден Б.Б. и вярната Фандъкова режат ленти и откриват понякога на части, а случва се – и цели ремонтирани булеварди.
Между другото, в предизборните си платформи повечето от кандидатите за мястото на Фандъкова дъвчат едни и същи стари проблеми, противопоставяйки им отново едни и същи стари решения.
Така влизащият за втори път в кметската надпревара Георги Кадиев неотдавна наблегна на това, че „ще се търси комплексно решение на проблема с транспорта в София и развитието на града, като се акцентира на интегрирания обществен транспорт като ключов за развитие на София без задръствания”.
Звучи точно толкова страхотно, колкото обещанията, че още утре – в краен случай в други ден – започва строителството на цяла дузина кръстовища на две нива и на два пъти повече подземни паркинги за хиляди автомобили – и това „утре” се отлага от мандат на мандат, докато лешоядите и паяците от „Паркинги и гаражи” си напълнят така обилно гушите, че отново почват да стават жертви на мафиотска подялба на територии и плячка.
Вижте още нещо от универсалната програма на Кадиев, ставаща за всяка столица и за всяка утопия: „Създаване на алтернативни маршрути за движение с минимален брой светофари, разширяване на пешеходните зони и свързването им в обща пешеходна мрежа”.
Други акценти в програмата на социалиста са: насърчаване на алтернативни начини на придвижване, сред тях и изграждане на велоалеи. Целите са: бързо и удобно придвижване в София без задръствания, и масов градски транспорт като реална алтернатива на автомобилите.
Чудесно е! Почти като непознатата за младите хора програма за изграждане на развитото социалистическо общество в България. Добри цели, откъснати от действителността…
Тук му е мястото да споменем с няколко думи и кандидатурата на Волен Сидеров за столичен кмет – депутатът Николай Пехливанов. Вождът на „Атака” смята, че най-голямото достойнство на бургазлията Пехливанов е, че не е участвал в управлението на общината, защото това гарантирало, че не е част от статуквото.
От друга страна Пехливанов може и да е специалист по проблемите на управлението на етажната собственост и мъките на обучените домоуправители, но просто е г-н Никой за софиянци. Което, освен другото, означава, че е удобен и безопасен за Фандъкова съперник.
Свеж полъх от ВМРО
Мога да ви уведомя с прискърбие, че инфраструктурата, водеща до гара „Пионер", вече не съществува. НК „Железопътна инфраструктура" доказа, че когато трябва да се реже нещо на скрап, се работи денонощно, в събота и неделя.
Това заяви през седмицата на пресконференция в БТА столичният общински съветник и зам.-председател на ВМРО Ангел Джамбазки. Читателите на „Десант” вече знаят, че ВМРО бяха сред организаторите на няколко протестни акции срещу премахването – по личното нареждане на премиера Б.Б. - на жп линия край новата спортна зала на София, вместо да се използва като трасе за скоростен трамвай, например.
Джамбазки съобщи още, че се е срещнал с вече бившия шеф на БДЖ Пенчо Попов, от когото научил, че е уволнен заради несъгласието си за демонтирането на жп линията.
Няма логика да унищожаваш една линия, за да я превърнеш в химерна велоалея, подчерта вероятният кандидат за столичен кмет и препоръча на софиянци да отидат да карат колелата си по велоалеите на мястото на съборените „Софиялен” и жп гара „Сердика”.
Няма такива, разбира се!
ВМРО влизат в кметската надпревара не с лозунги, а с действия и това заслужава адмирации. Така например, според войводите, поредното поскъпване на водата в София е незаконно и те вече са завели иск във Върховния административен съд. ВМРО планират да заведат иск и в Комисията по дискриминация заради неравно третиране към абонатите и наемателите на общински жилища, населени предимно с цигани.
И още - от ВМРО са подготвили и доклад за „политическа хигиена", с който искат да се регулира външната реклама в столицата. Според тях, след като до този момент всички наредби за външната реклама „са съборени в съда от няколко групи заинтересовани фирми, градът определено трябва да си почине от рекламата, докато се изготви една издържана наредба."
Съзнателно не споменаваме в този обзор на нови лица и стари идеи кандидата на „Синята коалиция” за кмет на София Прошко Прошков. Той е успешен кмет на престижния столичен район „Лозенец”, познава проблемите на града и механизмите за управлението му.
С други думи – това е професионалистът, който най-успешно може да се противопостави на Йорданка Фандъкова, ако разбира се, дамата не бъде пусната в битката за стола на Първанов. Много знае и много може и „старата муцуна” Стефан Софиянски, но много е и калта, лепната върху името му, включително и от някогашните му съпартийци от СДС. Най-вероятно е в управлението на София да бъде запазено статуквото, независимо кой ще управлява столицата от името на Б. Б. и ГЕРБ.