И в Добрич скочиха срещу шистовия газ


И в Добрич скочиха срещу шистовия газ
01 Август 2011, Понеделник


Вълна на обществено недоволство може да се надигне в Добруджа заради потайно взетото решение от кабинета Борисов

Автор: Пламен Николов

 за сключване на договор с компанията “Шеврон” за стартиране на проучване за залежите на шистов газ в Североизточна България.

След Нови пазар, и в столицата на Златна Добруджа – Добрич, се прави опит проблемът да бъде поставен на широка обществена дискусия и да се запознаят хората с рисковете от проучването и добива на шистов газ.

На 19 юли общинският съветник от ВМРО Йордан Йорданов внесе питане до кмета на Добрич Детелина Николова (вече номинирана за трети мандат от ГЕРБ). В него се изразява безпокойство от потенциално замърсяване на източниците, от които града черпи питейната си вода.

На сесията на местния парламент, проведена на 27 юли, от общинска администрация предоставиха и в писмен вид подобие на отговор в няколко реда. Единственото, което става ясно е, че няма интерес към проучване на територията на Община Добрич.
Крайно неудовлетворен съм от отговора на кмета – с него се неглижира проблемът, заяви за “Десант” Йордан Йорданов.

Добрич не съществува изолирано от околните общини или от картата на България. Очаквах г-жа Николова да остане в залата до края на сесията (писменият й отговор беше прочетен от председателя на Общинския съвет Иван Мандев, б.а.) и да ми отговори какво смята да предприеме като кмет на най-големия град, попадащ в обхвата на разрешителното за проучване.

Очаквах например да се инициира среща с кметове на други общини и да се информират хората за рисковете“.
Йордан Йорданов, който е и регионален координатор на ВМРО за Добричка област, внесе искане до областния управител Желязко Желязков по Закона за достъп до обществената информация.

Войводите настояват да бъде оповестено има ли проявен интерес за проучване на залежи на шистов газ в конкретни терени на територията на област Добрич.

Ако е заявен интерес – кои са общините, местностите и терените, където ще се извършва проучването? Какви са евентуалните срокове за започване на проучването? ВМРО настоява хората в засегнатите райони да бъдат запознати с рисковете за живота и здравето им и за околната среда при проучване и добив на шистов газ.

Позицията ни е, че методът за добиването му е изключително рисков за хората и околната среда, каза още Йорданов. Той припомни, че технологията изисква забиване на сонди на дълбочина от 2 до 4 км., след което чрез хидравличен удар с вода и стотици химикали се разрушават шистовите скали, за да се освободи газът.

Така немалка част от него се разпространява свободно заедно с химикалите, чрез които е извлечен. Те попадат в подземните води по пътя си към земната повърхност.

Срещу проучванията за шистов газ се обявиха и от местната структура на Зелената партия в Добрич. БСП пък обяви, че стартира подписка в областта под наслов “Не даваме Добруджа за експерименти”. Остава само управляващите в Добрич (ГЕРБ има пълно мнозинство в Общинския съвет) да се вслушат в гласа на гражданите и да подемат дискусия за опасностите от добива на шистов газ.


Добивът на шистов газ е изключително рисков за хората и природата, казва Йордан Йорданов

В категории: Общини , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки