„Престъпленията над жените са нараснали с 1400 на сто за последните седем години”, заяви Февзие Пехливан,
председателка на женската организация в Истанбул към опозиционната Народнорепубликанска партия, цитирана в заглавие на в. „Акшам“.
Насилието над жените в Турция отново стана шумно обсъждана тема тези дни по страниците на турските вестници.
Конкретният повод за това даде изповедта на известната турска красавица Айше Йоздемир, победителка в конкурс за красота в Белгия през 2010 г., която е омъжена за футболиста от „Кайсериспор“ Йондер Тураджъ.
Връзката между двамата възникнала, след като футболистът я видял по телевизията при свое пътуване до Белгия. После я издирил във „Фейсбук“ и след две срещи й предложил да се оженят. Направили сватбата на 30 март, но още в медения месец започнали изтезания над Айше.
Ревнивият Туранджъ здравата си пийвал и след няколко питиета подпуквал красавицата с юмруци и ритници. Пердахът понякога продължавал по няколко часа. За един от случаите Айше разказва пред репортер на в. „Миллиет“: „Би ме от 6 часа сутринта до 11 на обяд!”. Разбира се, разводът не закъснял.
Не по-малко мрачна е и историята на друга публично известна млада туркиня – Ъшъл Окан Актан, шампионка по бодибилдинг на Турция за 2011 г. и бивша говорителка на турската телевизия и радио ТРТ.
Медиите край Босфора подробно отразиха и тази история, след като турски съд постанови да бъде назначена охрана на готвещата се за развод г-жа Актан. „Скубеше ме, блъскаше ме в земята, удряше ме в главата и врата, крещеше, че ще ме осакати”, споделя за насилието в дома си наранената млада жена.
Пред сградата на съда в истанбулския квартал Бакъркьой във вторник се състоя демонстрация с цел да се привлече внимание към задълбочаването на проблема с насилието над слабия пол.
„Извършителите на тези престъпления са съпрузите, бащите, бившите съпрузи или братята на жените”, изтъква опозиционната активистка Февзие Пехливан и добавя, че често пъти престъпленията се омаловажават с обясненията, че във въпросните случаи се защитава „чест или морал“.
След идването на власт на ислямистите от Партията на справедливостта на Реджеп Тайип Ердоган през 2002 г. светските порядки и традиции в турското общество и особено в семейството, където те бяха най-крехки, загубиха обществена подкрепа и бавно, но сигурно започнаха да излизат на светло традиционните „турски” мъжки нрави, съвсем официално защитавани от мюсюлманската етика за честта.
Седемгодишният ръст на насилието на жените в Турция до нарастване цели четиринайсет пъти в началото на третия мандат за управление на ислямистите, спечелили отново изборите този юни, красноречиво демонстрира промените в новото турско общество на забрадките.