Джетове хвърчат край къпещите се туристи в Албена и Кранево, съобщи преди няколко дни регионалният ежедневник „Добруджанска трибуна”,
Автор: Пламен Николов
позовавайки се на сигнали на летовници. Тази картинка се повтаря вече години наред всяко лято, но досега никой не е успял да реши проблема и да спре „хвърковатата чета“ на любителите на екстремни усещания.
Нямаме никакви правомощия и така ще бъде, след като управляващите така и не решават въпроса със създаването на плажна полиция. Предупреждаваме нарушителите, които навлизат с джетове и други плавателни средства в зоните за къпане, но те рядко ни слушат, каза за „Десант” шефът на водноспасителната служба в Албена Петър Андреев.
Той добави, че ако развилнелите се туристи не обърнат внимание на предупрежденията, спасителите ще търсят съдействието на отговорниците и управителите на временни водни бази. По закон именно те носят отговорност, макар и доста условна, за спазването на правилата.
Органът, който контролира плавателните средства за спорт, развлечение и туризъм, е Изпълнителна агенция „Морска администрация”. Съществува специална наредба, която регламентира движението на джетове, водни колела, „банани” и всякакви подобни плажни атракциони.
Нормативният акт повелява водноатракционните съоръжения да се движат на 200 м навътре в морето, зад зоните за къпане, обозначени с плаващи шамандури. Ако плажът е неохраняем, джетовете не трябва да приближават на по-малко от 300 м от брега.
Стигането до зоните за свободно движение е редно да става по заградени с мантари коридори, като скоростта не трябва да е повече от 5 възела (9 км./ч). Това обаче обикновено не се случва, твърдят свидетели на почти ежедневните набези в зоните за къпане на безотговорни туристи, порещи вълните със скоростни плавателни съдове.
Въпреки ежедневното нарушаване на правилата, от териториалната дирекция на ИА „Морска администрация” във Варна информираха, че до момента са санкционирани всичко на всичко 5 нарушители по цялото Северно Черноморие. Наложените глоби са по 100 лв.