И в дадения случай отново възниква въпросът – на какво се е превърнал свещеният олимпийски огън – мирно състезание
на народите чрез спорт или бездънна яма за угояване на транснационалния капитал. В условията на зловещата финална криза на западната икономика, английското правителство не прави дори опит за икономии от чудовищните разходи за посрещане на олимпиадата следващата година.
Не така обаче стоят нещата, когато става дума за дори най-елементарните социални програми, насочени към най-бедната част от британското общество, сред които са и северните квартали на Лондон.
Впрочем, да проследим събитията от последната седмица, представени в репортажите на различни медии, след като в края на миналата седмица в Северен Лондон избухнаха едни от най-жестоките безредици в британската столица за последните години. В събота срещу неделя бяха подпалени сгради и превозни средства в северния квартал Тотнъм.
Ранени бяха 26 полицаи, а над 40 души бяха задържани. На следващата вечер погроми имаше в северната, източната и южната част на града, но епицентърът им беше в квартал Енфийлд, само на 8 км по на север от Тотнъм. Официалната версия за размириците е, че те са отговор на убийството на 29-годишния Марк Дъган – баща на четири деца.
Той се опитал да избяга при арест и е бил застрелян от полицията.
Местните жители обаче имат и друго обяснение за кипналото обществено недоволство. Според тях гневът от високата безработица и съкращенията в обществените услуги, съчетан с неприязънта към полицията, са допринесли за взрива от насилие и мародерство.
Тотнъм е далече от забележителностите, посещавани от туристите в центъра на Лондон, и е един от най-бедните райони в цяла Англия. В него живеят най-различни етноси.
Настроението в района остава напрегнато. Някои от насъбралите се местни жители шумно изразяват недоволството си от полицията и управляващите. Неколцина смятат, че е изригнало дълго натрупваното разочарование от мрачната икономическа ситуация, която накара правителството да съкрати редица обществени услуги, за да овладее големия си бюджетен дефицит. Изригнал е и гневът от несправедливото според някои отношение на полицията към етническите малцинства.
Безработният местен жител Скот Алън изрази опасение, че подобно насилие може да избухне и в други части на Лондон. „Напрежението се трупа заради мерките на коалиционното правителство за съкращаване на разходите. Хората в бедните райони на Лондон и в останалата част от страната ще се почувстват като принесени в жертва“, казва той.
След по-малко от година лондонската полиция ще трябва да поеме бремето да опазва реда по време на Олимпийските игри. Според Алън хората в бедни райони като Тотнъм не виждат никакви облаги от похарчените за олимпиадата милиарди лири. „През последните няколко седмици само обясняват как олимпиадата ще промени Лондон и какво ще ни остави тя.
Ами ето какво ни оставя, отсега се вижда“, казва той, сочейки към нанесените от размириците щети. Тотнъм по негови думи е бил „тежко засегнат“ от резките съкращения на разходите, направени от управляващото от 15 месеца коалиционно правителство в опит да балансира бюджета си. Младежките служби са били премахнати, а безработицата е нараснала заради уволненията на работещите в държавния сектор.
26-годишен чернокож, който се представя като Джейсън, заявява, че размириците са вик за помощ. „Нямам работа, нямам перспективи, нямам нищо. После се чудят защо има престъпност“, изтъква той и добавя, че е безработен, откакто е напуснал училище. „Тук е гетото, копторите, не им пука за нас.
Полицаи са ме спирали за проверка пред дома ми без причина. Няма работа, но въпреки това искат да съкратят социалните помощи. Нямаме как да оцелеем и изглежда никой не го е грижа за нас. Това е несправедливо и ни дойде до гуша“ – е неговото обобщение на ситуацията.
28-годишна майка на две деца от близкия Енфилд пък изтъква, че гневът отдавна се е трупал сред етническите малцинства, защото много от представителите им смятат, че полицията не се отнася справедливо към тях.
„Работническата класа бе лишена от толкова много възможности и това засяга етническите малцинства“, казва тя и пояснява, че хората не оправдават мародерството, но са ядосани и го приемат като начин да излеят недоволството си от големите организации.
През 1985 г. кварталът вече преживя кървав бунт, след като местна жителка получи инфаркт, когато в дома й нахлу полиция.
Междувременно президентът на футболния клуб „Тотнъм“ Даниел Леви обяви, че отборът му ще помогне за почистването на квартала и за възстановяването на целия район.
По време на размириците бяха нанесени щети и на офис за продажба на билети в комплекса на клубния стадион „Уайт харт лейн“. От съображения за сигурност тези дни туристическите обиколки на култовото за тима игрище бяха отменени.
До редакционното приключване на броя безредиците в Албиона се пренесоха и в други градове на острова, разраствайки се заплашително.