Близо 14,7 млн. американчета, около 20 % от децата в САЩ, са бедни, показва скорошно изследване.
Данните от проучването на фондация „Ани Кейси” сочат, че броят на бедните деца в САЩ се е увеличил с 2,5 млн. от 2000 г., когато 17 % от децата са живеели в семейства с ниски доходи.
Фондацията за първи път изследва влиянието на рецесията върху децата в САЩ и прави извода, че „братчетата на Гаврош“ сред тях вероятно ще понасят неблагоприятните последици в икономически, социален и образователен план, дълго след като техните родители са се възстановили от кризата.
Според проучването бедността се е увеличила в 38 от 50-те американски щата. Невада е щатът, където най-голям процент от децата са с родители, останали без работа или изпитващи затруднения.
В Невада също така е най-голям делът на децата, засегнати от възбрани - 13 на сто от малчуганите в щата са били изгонени от домовете си заради неплатени ипотеки.
Проучването изнася и други цифри, свързани с детския живот в Страната на неограничените възможности. 31% от подрастващите в нея живеят в семейства, където нито един родител няма целогодишна работа на пълно работно време. А 34% от тях се отглеждат в семейства само с един родител.
Страшничко звучи цифрата, документираща, че 15% от американчетата имат психически проблеми, като емоционални и поведенчески разстройства, проблеми в развитието като аутизъм, хиперактивност, депресивни и панически разстройства, а в щати като Мейн, Северна Каролина, Охайо, Върмонт, този процент достига 20% от всички деца.
Цели 9 % от американчетата са доказано малтретирани, като този процент за някои щати бележи тъжни рекорди – Масачузетс - 24%, Аляска – 19%, Ню Йорк – 18%.
Преглеждайки тези цифри, американската мечта не изглежда чак толкова привлекателна във второто десетилетие на 21-ви век.