Наесен на българския избирател му предстои да вкуси нов специалитет – избори по герберски.
Автор: Найден Хадживасилев
Ястието, което властта ще му сервира обаче, никак не е изискано, най-меко казано. Напротив, то е приготвено с безпардонно нарушаване на основни правила в политическата кулинария.
Съмнителните действия на управляващите за двата вота наесен започнаха още при приемането на Изборния кодекс, който е пълен с текстове, които ги облагодетелстват в една или друга степен. Нещата продължиха по същия начин и в реалната работа около изборите, която стартира с конституирането на ЦИК.
За кой ли път не се мина без шуробаджанащина. Младата Мая Андреева, която е зам.-шеф на комисията, е предложение на депутата от ГЕРБ Емил Радев, който пък се прочу с различни лобистки поправки. Двамата са колеги, имат еднаква служебна регистрация и отговарят на един и същи телефонен номер.
В ЦИК и в останалите избирателни комисии по региони ГЕРБ и „Атака” ще имат мнозинство.
Това не е голяма новина, тъй като преди това подобно мнозинство имаше Тройната коалиция, преди нея двойната и т.н. Управляващите обаче назначиха ЦИК с мандат от 5 години. Сегашната комисия ще се грижи не само за следващите парламентарни избори през 2013 г., но и за кметските избори през 2015 г., когато ГЕРБ вече най-вероятно няма да управлява.
Най-големият проблем е, че по-голямата част от настоящите цикаджии са пълни новобранци. Те вече си позволяват да дописват законите и Конституцията, което е недопустимо.
Според едно от решенията на ЦИК съществува теоретична възможност при евентуален втори тур на президентски избори новият държавен глава да бъде избран с по-малко от 50% плюс 1 от гласовете на избирателите, които са отишли до урните.
Според методиката, одобрена от ЦИК, ако втората и третата кандидатска листа са с равен брой гласове, то на втори тур ще се явят и двете листи, заедно с водача, в случай че той не е събрал повече от половината гласове или пък са гласували по-малко от половината от всички избиратели.
Ако се получи т.нар. трилотаж, за избран ще се счита кандидатът, който е получил най-много гласове. При три двойки е много вероятно първият да не е събрал повече от половината от вота и въпреки това да стане президент.
Вярно е, че в основния закон има празнота по казуса и там се урежда само хипотезата, при която на втори тур се явяват двама кандидати. Досегашната практика беше казус с трилотаж на втори тур на президентския вот да не се записва изрично в методиката на ЦИК.
Имаше и негласна уговорка ако до втори тур стигнат три кандидатски двойки, да се иска тълкуване по темата от Конституционния съд. Вярно е също така, че вероятността да се стигне до трилотаж е много малка.
Отношението на новите членове към законите обаче е доста фриволно и това може да създаде сериозни проблеми при някои от по-сложните изборни казуси, които неизменно ще възникнат.
Управляващите се подсигуриха и откъм съдебната власт,
която, както е известно, има съществена роля в изборния процес.
Наскоро парламентът прие поправка в Закона за съдебната власт, която позволява на шефа на Върховния административен съд (ВАС) да командирова в съда магистрати не само от административни, но и от всички останали съдилища.
Промяната бе предложена между първо и второ четене без ясен вносител и мина без дебати. Вече се появяват и сигнали, че управляващите назначават свои близки в четвърто отделение на ВАС, което се занимава с изборните дела. При това възползвайки се точно от тази поправка в закона, тъй като става дума за хора без опит в административното правораздаване.
Отделно единственото професионално качество на новия шеф на ВАС Георги Колев е, че е от приятелския кръг на Цветан Цветанов. Съдът вече започна да работи за герберите. Той не отмени съмнителното решение на ЦИК, че един избирател не може да се подписва в повече от една подписка на партия за регистрацията й за вота.
В Изборния кодекс подобна изрична забрана съществува само за независимите кандидати, но ЦИК, както вече стана дума, не се свени да дописва кодекса както намери за добре.
Споменатият вече депутат от ГЕРБ Емил Радев също направи опит да прокара извънредни правомощия на шефа на ВАС, свързани с изборите. Идеята бе той да може да мести и командирова съдии от административни съдилища по свое усмотрение, без да се съобразява с тяхното желание и с решението на пленума.
В същото време съпругата на Радев - Мария, спечели конкурс за главен секретар на ВАС, което е най-високата административна длъжност. А главният секретар ръководи работата на администрацията на ВАС и е пряко подчинен на председателя на съда. По тази промяна обаче стана скандал в правната комисия и в крайна сметка тя не мина. Опитът да бъде прокарана обаче е твърде показателен за маниера на ГЕРБ.
Всъщност гербаджиите имат навик да действат на парче, без ясна
визия и стратегия и това се вижда ясно и в изборния процес. От една страна новите изисквания в Изборния кодекс увеличиха харчовете на държавата. От друга страна обаче правителството драстично намали изборния бюджет.
Правителството отпусна 35 млн. лв. от бюджета за местните и президентските избори, които ще се проведат на 23 октомври. Парите са по-малко от това, което беше дадено за президентския вот преди 5 години и за местните избори преди 4 години. За тези два вота държавата плати общо 39,2 млн. лв.
От ЦИК вече заявиха, че много трудно ще намерят хора, които да работят в общинските и секционните комисии заради ниското заплащане. На всичкото отгоре според кодекса членовете на общинските избирателни комисии вече трябва да са с висше образование и е препоръчително да са юристи. Чудно дали подобни хора ще работят за няколкостотин лева месечно.
Според кулоарните клюки представители на Финансовото министерство са успокоили ЦИК, че ГЕРБ ще доплати на шефовете на ОИК от държавната си субсидия. Ако се случи това обаче, то ще е поредната злоупотреба с власт и с парите на данъкоплатците.
За вота МВнР ще разполага с 500 000 лв. при поискани 600 000 лв. През 2006 г. за провеждането на президентски избори ведомството получи 1.8 млн. лв. при поискани 3 милиона. В същото време в Изборния кодекс депутатите записаха, че във всяка секционна комисия зад граница вече трябва да има представител на държавата и там, където дипломатите в съответната държава не достигат, МВнР ще командирова свои служители от София. Което предполага допълнителни разходи.
И тъй като за далечните места няма да е целесъобразно пратениците да се връщат между двата тура, държавата ще им поеме командировката за повече от седмица. Допълнителни пари ще струва и транспортирането на бюлетините.
Те вече няма да могат да се разпечатват на място в дипломатическите ни представителства, както бе досега - заради задължителното условие за полиграфическа защита, а ще пътуват със специален транспорт, придружавани от служител на Външно. И така нататък, и така нататък.
За 22 години свободни избори видяхме какво ли не. Управляващите обаче определено са решили да попълнят с нови злоупотреби и недомислици изборните практики на прехода.