Новият сезон на парламента ще бъде белязан от няколко особено важни теми, по които депутатите трябва да се произнесат.
Автор: Найден Хадживасилев
Първата от тях е свързана с отнемането на имущество. Подобен закон бе изработен в края на миналата сесия и предвиждаше възможност за гражданска конфискация на имоти (без присъда), като процедурата за това може да се задейства не само за тежко престъпление, а и след административно нарушение.
Законът бе отхвърлен на първо четене, тъй като всички партии освен ГЕРБ и независимите депутати бяха против него. Голяма част от герберите отсъстваха от залата, което се оказа решаващо при гласуването.
Въпреки критиките в доклада на Европейската комисия (ЕК) за отхвърлянето на този закон депутати, от различни ПГ продължават да са против него.
От "Синята коалиция" са убедени, че в ЕК не са чели този проект, защото иначе са щели да видят, че той погазва основни принципи на правото. В СДС и ДСБ смятат, че имуществото не трябва да се конфискува, а да се отнема възможността за ползването му до произнасянето на присъда, като през това време се управлява максимално добре, за да няма пропуснати ползи в случай, че присъдата е оправдателна.
В БСП са категорични, че такъв закон няма в нито една европейска страна. Социалистите смятат, че с внасянето му герберите признават, че не могат да се справят с престъпността с нормални средства.
Според тях законът не е насочен срещу тежката престъпност и корупцията по високите етажи на властта, а срещу голямо мнозинство български граждани, които притежават поне един имот за 90 хил. лв. От ГЕРБ отказват всякакви коментари, като единствено заявяват, че ще внесат нов закон, чиито текстове ще бъдат съобразени с критиките към предишния.
Сред най-важните теми, оставени за след летните отпуски обаче, са промените в закона за обществените поръчки. Те също трябва да отразят препоръките от миналогодишния доклад на ЕК и да гарантират по-ефективно и прозрачно усвояване на еврофондовете. Една от най-съществените промени предвижда да се намалят процедурите и режимите, чрез които се възлагат договори за обществени поръчки.
На дневен ред е и промяната в конституцията, с която трябва да се въведе т. нар. Пакт за стабилност. Идеята е да се гарантира продължение на сегашната данъчна политика и да се ограничи преразпределителната роля на държавата до 40%. Депутатите започнаха обсъждането му на първо четене в самия край на лятната сесия, но не стигнаха до гласуване поради липса на кворум.
Неприет остана и законът за защита при бедствия и аварии, който делегира големи правомощия на вътрешния министър. Мнозинството не довърши и промените в закона за електронните съобщения.
С проекта, който бе приет само на първо четене, се въвежда максимална продължителност от 24 месеца на договорите с мобилните оператори. Чак след това те стават безсрочни, но могат да се разтрогват по всяко време от абоната. Освен това договорите вече няма да се подновяват автоматично.