Родена в Златоград, омъжена, с две дъщери. По образование - строителен инженер.
Автор: Светлана Николова
На този профил, така накратко заявен, сигурно отговарят няколко жени в красивия родопски град на границата ни с Гърция. Минка Салагьорова обаче е единствена. А това, което я отличава от останалите е упорит труд и огромен опит в различни сфери на административното управление.
От завършването на висшето си образование през 1992 г. до 2007 г. работи без прекъсване в общинска администрация Златоград. Кариерата й започва като главен специалист „Инвестиционни дейности”, впоследствие става главен инженер на общината, по- късно – началник отдел „Икономическо развитие, екология и програми”.
Последната й длъжност там е директор на специализираната администрация, която обхваща строителството на общината, устройство на територията, екология, проектите по европейските програми, културата, туризма, социалните дейности и работата с неправителствения сектор.
Под нейно ръководство е било кандидатстването на общината с проекти по европейските (и не само) програми. Такива са били и проектите към Социално инвестиционния фонд, проект „Красива България”, и обектите на Златоград, финансирани от Предприятието за управление на дейности по опазване на околната среда към МОСВ.
Безспорен е фактът, че по това време Община Златоград е на едно от първите места в страната по одобрени и реализирани проекти.
След тригодишна дейност в частния сектор, през 2010 година Минка Салагьорова е назначена като директор на дирекция „Архитектура, строителство, инвестиционни проекти и евроинтеграция” в община Неделино.
Работи на тази длъжност и досега, като освен това е била и ръководител на проект, финансиран по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. В Община Неделино успешно са се реализирали проекти по оперативни програми „Регионално развитие” и „Околна среда”, а към настоящия момент започва изпълнението и на проект по Програма за развитие на селските райони за изграждане на улици в четири села на общината.
С дългогодишната си работа е доказала, че има опит в организиране и управление на екип, като експерт в разработване на тръжни документи и провеждане на тръжни процедури по Закона за обществените поръчки. И познания в областта на социалната политика и стимулиране на заетостта.
Това са само част от причините Минка Салагьорова да бъде издигната от „Национален фронт за спасение на България” за кмет на Златоград. А ВМРО да я подкрепи.
Екипът на НФСБ в Златоград е първият и засега единствен с експертна икономическа програма за развитието на общината. В тази посока са техните конкретни предложения, защото:
Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто да го направиш!
Икономиката на общината към момента е в окаяно състояние. Това влече след себе си безработица и живот на хората на границата на оцеляването. И общината не използва наличните лостове да подпомогне малкото останали фирми, които се борят да запазят бизнеса си. Е, има и такива, които са галеници на настоящото управление, но те са единици. Дори в желанието си да запазят монопола си отблъскват желаещите да инвестират в общината външни инвеститори.
И всичко това при наличието на достатъчно ресурси за едно по-добро развитие на общината – пропускателен пункт с международна връзка, геотермално находище, възможности за туризъм – в т.ч. и културен.
За да се подобрят условията за живот, работа и инвестиции, ще се предприемат конкретни стъпки:
- Срещу най- големия проблем – безработицата, предлагаме активни мерки за осигуряване на заетост – общината да използва пълноценно възможностите по Закона за насърчаване на заетостта, по националните програми за заетост и по оперативната програма „Развитие на човешките ресурси” 2007 - 2013.
Повече проекти в тази насока и за следващия програмен период. Ще използваме всички механизми за осигуряване на работа за хората, включително и чрез създаване на общински предприятия – туристически център, комунална дейност, реклама, занаяти.
Или казано накратко – ще работим да „отворим” европейските проекти за обикновените хора и към максимален брой местни фирми.
- За външните инвеститори - ще премахнем бюрократичните спънки и ще поощрим предприемачеството и инвестициите;
- Подпомагане на дребния и средния бизнес – чрез облекчения, предоставяне на информация, помощ при изготвяне на проекти и при реализацията им.
- Публично – частните партньорства между общината и доказаните в бизнеса икономически субекти и неправителствени организации ще е новият момент в ефективното управление на собствеността на общината;
- Намаляване на местните данъци и такси;
- Осигуряване на равни възможности за реализация и развитие на човешките ресурси и сред най-уязвимите групи от нас – хората с увреждания, социално слаби, дългосрочно безработни и младите хора;
- Подобряване на предоставяните от общината социални услуги: Разширяване дейността на Център за социална интеграция и рехабилитация- включително и работата с родителите на деца с увреждания за подпомагане за намиране на работа и други услуги. В партньорство с неправителствени организации чрез финансиране по проект да се създаде трапезария за хора в неравностойно социално положение;
Създаденият по програма ФАР Дневен център за деца с увреждания да продължи да работи с пълен капацитет и да се предприемат мерки за продължаване на дейността му след проекта като делегирана от държавата дейност; Запазване като делегирана от държавата дейност и Центъра за обществена подкрепа, както и разширяване на неговата дейност;
- Подпомагане работата на неправителствените организации на хората с увреждания, осигуряване на подходящи помещения за офиси, помощ за изготвяне и реализация на проектите им; За най-уязвимите групи– хората с увреждания, социално слаби, дългосрочно безработни и младите хора:
Ще се осигурява пълна информация за правата им и възможностите за подпомагане и работа; Ще се създаде организация за предоставяне на административните услуги в самите населени места; Ще се създаде организация за приемни дни в кметствата от кмет, кмет на кметство, експерти и общински съветници;
За възраждане на икономиката, подобряване на бизнес средата и подпомагане на фирмите:
- Общината да изгради система за предоставяне на актуална информация за текущи проекти и програми и възможности за кандидатстване, включително да се подпомагат бизнеса и земеделските производители при участието им в проекти по оперативните програми „Развитие на човешките ресурси”, „Развитие на конкурентоспособността” и Програмата за развитие на селските райони. Да бъдат облекчавани максимално при подготовката на проектите си. Същото ще се изпълнява и за следващия програмен период.
- Да се предложи на Общинския съвет да се създадат условия при обективни критерии за това за гарантиране на проектите на хората от общината;
- Ще се информира обществеността за всички действия, предприети за финансиране на проекти по оперативните програми;
- Създаване на специализирано звено, за да се подпомогне изготвянето на проекти и успешната им реализация в партньорство на общината с неправителствените организации – сдружения, настоятелства и представителите на бизнеса;
- Да се използват лостовете на новия закон за публично-частното партньорство, който предстои да бъде приет;
Развитие на туризма
- Туризмът като водещ отрасъл на общинската икономика, да доведе до повишаване благосъстоянието на местните хора като цяло, а не на една - две фирми.
- Общината да подпомогне бизнеса да се повиши качеството на предлаганите туристически услуги – курсове, обучения, стажове;
- Ценното природно богатство и уникалното културно наследство да са основа за развитие на продукти, предназначени за туристи с различни потребности и от различни възрасти;
- Потенциалът на туристическите атракции да бъде развит и да послужи за привличане вниманието на туристите към общината през четирите сезона на годината;
- Да бъдат предприети стъпки към създаване на трансгранични маршрути на основата на интеграцията със съседна Гърция;
- Ще се подпомогне рекламата;
- Ще се създадат благоприятни условия и за чужди инвеститори;
Туризмът ще се запази като един от основните приоритети в развитието на община Златоград, но целите в туристическата програма ще се поставят и реализират в партньорство с всички заинтересовани страни, така че да се създаде устойчив поминък за местните хора, който да допринася за съхраняване и развитие на природния, културния и човешкия ресурс на общината. Конкретни стъпки:
- Устойчиво развитие на човешкия ресурс, който да обслужва целогодишен туристически продукт, като се подобри квалификацията на заетите в туризма и се насърчава местната инициатива и предприемачеството;
- Развитие на общата и специализирана туристическа инфраструктура, създаване на обществено – частни партньорства, единна система за реклама, подобряване управлението и обмена на туристическа информация чрез ефективно работещ туристически център, организиране на туристическа борса и утвърждаването й като традиционна;
- Развитие на алтернативни форми на туризъм и интегриране на културно-историческото наследство на територията на община Златоград с предлагания туристически продукт чрез:
- Популяризиране на обектите на културното, историческото и архитектурното наследство и адаптирането им за нуждите на туристическото предлагане;
- Утвърждаване и развитие на специализирани туристически продукти на база на специфични само за общината ресурси – например занаятчийски произведения;
Реално гражданско участие в управлението. Конкретни стъпки:
- Важна част от дейността на общината ще е Инвестиционната програма (строителство), която да се приеме с участие на гражданите и ежегодно да се актуализира, и за която ще се осигури публичен достъп за мониторинг, граждански контрол и оценка на резултатите от изпълнението й. Контролът ще се осъществява от Обществен съвет. В него ще участват експерти, представители от всички населени места в община Златоград и от браншови организации.
Основни дейности:
- Общественият съвет ще приема конкретни предложения за реализация на обекти;
- Ще запознава ежемесечно кмета на общината и Общински съвет с постъпилите предложения;
- Ще изготвя и актуализира инвестиционната програма, като я представя на ОбС за одобрение и приемане;
- Ще контролира изпълнението на Програмата и ще информира обществеността, ще обсъжда и предлага при сключване на договори за строителство да има клауза за реинвестиране;
Ще се инициира създаването на Общинска строителна фирма, която:
- Ще поеме благоустройствените мероприятия във всички населени места;
- Комуналната дейност;
- Озеленяването;
- Ще изпълнява обектите, за които могат да се сключват договори с пряко възлагане;
- Прозрачно и ефикасно управление на общинските финанси и общинската собственост, приемане на бюджета с реално участие на гражданите, със създаване на механизми за граждански контрол и оценка на изпълнението на бюджета и състоянието на общинската собственост.
Администрацията – да се осигури ефективно работеща структура. Ще прекратим изцяло порочната практика експертите да играят ролята на „бушони” заради неправилни решения на техните ръководители. Точна система за организация на работа, поставяне на задачи и контрол. Провеждане на местни референдуми;
Подобряване качеството на работната сила чрез повишаване на стандартите в ОБРАЗОВАНИЕТО И ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО. Конкретни стъпки:
- Осъвременяване на материалните условия за предоставяне на предучилищно възпитание и училищно образование като се подобри материалната и учебно-техническата база в училищата, детските градини и детската ясла за провеждане на съвременен образователен процес. Да се подобри сградният фонд и да се развиват алтернативни форми на училищно възпитание и обучение – например извънкласни дейности, участие в проекти;
- Подпомагане на заинтересованите страни за развиване на компетенции, свързани с проектиране и осъществяване на различни видове училищни проекти /за привличане на подкрепа, за извънкласни и извънучилищни дейности в рамките на програмите на ЕС за образование и обучение/;
- Подобряване на материалната база в МБАЛ „Проф. д-р Асен Шопов” и здравните служби по населени места;
Накрая, но не по важност – ще въведем ефикасни механизми за контрол.
Конкретни стъпки:
- Създаване на Обществена комисия за контрол на изпълнението на сключените от общината договори;
- Предлагаме равнопоставеност на всички фирми при осъществяване проектите на общината. Като външен експерт към Агенцията по обществените поръчки, кандидатът за кмет на община Златоград гарантира спиране на омагьосания кръг от грешки, оправдания и санкции за общината.