Началникът на Генералния щаб генерал Николай Макаров обяви, че руската армия – за първи път от половин век –
се отказва да купи автомати „Калашников“. Според Макаров във военните складове в Русия има 10 пъти повече бройки от това оръжие, отколкото въоръжените сили на страната се нуждаят.
„Така че няма да купуваме повече автомати „Калашников“, отсече той. Руската армия е инструктирала производителя на легендарното оръжие – заводите „Ижмаш“ в централния град Ижевск, да разработи автомат с по-голям обсег и по-голяма точност. „Вече не сме удовлетворени от това, което имаме“, призна генерал Макаров и допълни, че руското военно командване иска да въоръжи войниците с „нещо по-модерно“.
Съветската армия приема на въоръжение легендарния автомат АК-47 („Калашников“), разработен от бившия съветски военнослужещ Михаил Калашников, за първи път през 1947 г. Той стана през годините най-разпространеното огнестрелно оръжие сред въоръжените сили в цял свят.
По приблизителни данни от него са произведени 100 милиона броя, включително и по лиценз в други страни. В България например завод „Арсенал“ край Казанлък произвежда изключително качествени и търсени модификации на АК-74.
Подобно на всички модели на автомата, неговата най-нова версия АК-74 е прочута със своята устойчивост и надеждност. Това оръжие обаче е смятано от някои за неподходящо за нощна употреба и за точна стрелба.
„Ижмаш“ работи по редица възможни заместители на легендарните автомати от серията АК, включително по оръжия, използващи муниции по стандартите на НАТО.
Справка: (30-Калашников1) Михаил Калашников е роден на 10 ноември 1919 г. в с. Куря, Алтайска област. През 1930 г. властите обявяват семейството му за кулаци и го изселва в Томска област. През 1938 г. Михаил завършва школа за танкисти и служи в танков полк в гр. Стрий.
Тук разработва инерционен брояч за произведените изстрели на танково оръдие, приспособление за стрелба с пистолет през амбразура и прибор за определяне моторесурса на танк. Изпратен е в Ленинград за внедряване на изобретенията. Работата му е прекъсната от нападението на Германия над СССР на 22 юни 1941 г. и той е изпратен на фронта като командир на танк. През октомври 1941 г. е ранен в битката при град Брянск.
По време на лечението си прави първите скици на стрелково автоматично оръжие. Пуснат е в домашен отпуск за възстановяване и на гара Матай с подръчни материали изработва първия прототип на картечен пистолет. Изпратен е в Авиационен институт, евакуиран от Москва в Казахстан, в който изготвя втория прототип.
Преминава ускорено обучение в конструкторско бюро в Подмосковието. Работи в оръжеен завод в гр. Ковров, Владимирска област. Тук разработва легендарния автомат АК - 47. С него участва в анонимен конкурс и печели първо място. От 1949 г. работи в Ижевск, където през 1949 г. е пуснато масовото производство на АК- 47.
Днес неговият „Калашников“ е основно стрелково оръжие в руската армия. Прието е на въоръжение и в множество други държави. Михаил Калашников има военно звание генерал-лейтенант. Той е доктор на техническите науки.
Награждаван е многократно и два пъти се окичва със званието „Герой на социалистическия труд“. През 2009 г. президентът Дмитрий Медведев го удостоява с най-високото звание „Герой на Руската федерация“.