Неправителствената организация „Амнести интернешънъл” поиска от Канада да арестува бившия американски президент
Джордж Буш при посещението му на 20 октомври. От организацията за защита на човешките права настояват Буш да бъде съден за „престъпления” и „мъчения”, извършени по време на „войната срещу тероризма”, съобщава френският в. „Фигаро”. На 21 септември от „Амнести” изпратили меморандум от хиляда страници на канадските власти, в който искат бившият президент на САЩ да бъде арестуван при посещението си в Съри (Британска Колумбия) на 20 октомври.
Докладът, който беше оповестен вчера, е бил предаден на правосъдието и съдържа доказателства за престъпления и мъчения, разрешени от администрацията на Буш, по време на войната срещу тероризма, водена от САЩ, съобщава организацията.
Женевиев Гариго, председателка на френския клон на „Амнести интернешънъл”, припомня, че бившият американски президент е признал престъпленията си в своите мемоари.
Канада, която е подписала Конвенцията на ООН за забрана на мъченията, е призована да действа по същия начин, както и останалите 77 страни, които са я подписали.
През февруари организацията отправи същата молба към Швейцария преди визата на Буш. Страната не взе ясна позиция по въпроса, но бившият американски президент отмени визитата си.
САЩ, които също са подписали конвенцията, не са отговаряли на настояванията на „Амнести интернешънъл” относно Буш, нито относно използването на мъченията като цяло.
Ще припомним, че миналата година „Амнести интернешънъл” призова администрацията на Обама да започне съдебно преследване срещу бившия президент Джордж Буш-младши, след като той призна в мемоарите си, че е разрешил при разпити на пленници да се прилага симулирано давене.
„Признанието на президента Буш е достатъчно, за да задейства международното задължение, което са поели САЩ, да разследват това признание и да предприемат съдебно преследване, ако то бъде доказано”, заяви представителят на „Амнести интернешънъл” Роб Фриър. Организация иска също САЩ да започнат независимо разследване за нарушенията на човешките права, извършени в името на „войната срещу тероризма” по време на управлението на Буш от януари 2001 г. до януари 2009 г.
В публикуваните си мемоари Буш разкрива, че е разрешил на ЦРУ да използва симулирано давене при разпита на организатора на атентатите от 11 септември Халид Шейх Мохамед. При симулираното давене се излива вода върху дихателните пътища на човек, който е обездвижен с главата надолу върху мокра кърпа, за да се предизвика усещане на задушаване.
Според вътрешноведомствена бележка на министерството на правосъдието на САЩ, която бе разкрита през април 2009 г., ЦРУ е подложило Халид Шейх Мохамед 183 пъти на симулирано удавяне след задържането му в Пакистан през 2003 г.
„Амнести интернешънъл” припомня, че САЩ са ратифицирали през 1994 г. конвенцията на ООН срещу изтезанията и следователно са задължени да изправят пред съда извършителите на изтезания. В мемоарите си Буш обяснява, че симулираното давене не е изтезание, като се позовава на становище на американското правосъдно министерство. Впоследствие администрацията на Обама прецени, че тази практика е изтезание и я забрани.
Въпреки многобройните призиви на конгресмени и правозащитни организации, откакто встъпи в длъжност, Барак Обама отказва да започне криминално разследване на решенията, вземани от предшественика му или от администрацията му.
Попитан за скандала с измъчването на иракски затворници от американски войници в затвора „Абу Гариб”, западно от Багдад, бившият президент на САЩ потвърди, че тогавашният министър на отбраната Доналд Ръмсфелд му е предложил да подаде оставка. „Сериозно помислих дали да приема.
Знаех, че това би било много силен знак да заменя шефа на Пентагона след една толкова сериозна грешка. Един важен фактор обаче ме спря: нямаше естествен кандидат, за да го замести”, разказа той.
В книгата си бившият президент на САЩ казва, че е смятал, че грубите техники на разпит са необходими, за да бъдат принудени заподозрените терористи да издадат информация за потенциални атаки.