Турският министър на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз съвсем не случайно избра Париж като място,
откъдето издаде нареждане, без някой да е искал мнението му, атомните централи в България и Армения незабавно да бъдат закрити, "защото имат 40-годишна възраст и са опасни за Турция".
Катастрофалните "прогнози" на министъра бяха изложени веднага след края на такъв представителен форум като съвещанието на ниво министри на държавите от Международната енергийна агенция и точно според турския замисъл, бяха "чути" от когото трябва. Загрижен за живота и здравето на човечеството, Танер Йълдъз посочи, че "в момента в различни райони на света работят 26 АЕЦ, построени преди 40 години и тяхната работа следва да бъде прекратена".
Като най - опасни за Турция бяха посочени мощностите в България и Армения (АЕЦ „Метсамор“). С тези обвинения хитрият анадолски министър се измъкна от неудобния въпрос на медиите относно гаранциите за сеизмичната и екологичната сигурност на бъдещата първа турска АЕЦ в курорта Мерсин на брега на Бяло море и предизвиканите от опасностите за туризма и риболова мощни протести срещу проекта „Аккую“.
„Приятелят“ на Първанов, Борисов и Трайчо Трайков, който на предстоящото заседание на "смесеното правителство" ще ни предлага "братско и добросъседско енергийно сътрудничество", коварно прехвърли проблема "от болната глава на здравата" и призова недоволните в родината си да насочат своята енергия в посока България, вместо да се занимават с опасностите на турската АЕЦ, която „може и да не се появи на бял свят“.
При това положение „заплахата за Турция остава и тя идва от България и Армения“ и там следвало да бъдат насочени протестите на противниците на атомната енергетика в Турция.
След като през последните 2 години Анкара често използваше аргумента „Метсамор“ като едно от средствата за политически натиск върху Ереван в контекста на кампанията за дискредитиране на Армения заради международното признаване на арменския геноцид, сега за първи път в темата е вкарана и България наравно с Армения.
Информациите, с която разполага ТВ СКАТ, и техния анализ ни дават основание да твърдим, че недопустимите инсинуации на министъра представляват част от психологическа подривна операция за формиране на обществено мнение, планирана в турската разузнавателна служба МИТ след проведените наскоро съвещания с водещи турски фирми и отговорни служители в държавните ведомства от такива стратегически отрасли като военна промишленост, енергетика, информатика, телекомуникации, транспорт и др.
Тези срещи са били посветени на мерките, които Турция трябва да вземе за неутрализиране на "промишления, научния и икономическия шпионаж срещу Турция" и за създаване, в същото време, на благоприятни условия за проникване на турската икономика в съседните страни, за смазване на местната и чуждата конкуренция и рязко увеличение на турския износ на стоки и услуги ( туристически, банкови, консултантски и проектантски, вкл. и по линия на така нар. „трансгранично сътрудничество“, финансирано по програмите на ЕС ).