Марио Монти прие мандата с „резерви”


Марио Монти прие мандата с „резерви”
18 Ноември 2011, Петък


Марио Монти е роден във Варезе през 1943 г. Завършил е икономика и мениджмънт в университета „Бокони”, Милано.


Автор: Валентин Фъртунов

Специализирал е в Йейлския университет под ръководството на нобелиста Джеймс Тобин. Преподавал е икономика в Торино, а от 1989 г. е ректор на университета „Бокони”. Съавтор е на модела Клайн-Монти.

Изключително любопитни и красноречиви са участията му в различни мозъчни тръстове и организации. Монти е член на „Приятели на Европа”, бил е първият председател на брюкселския мозъчен тръст„Брьогел” и е европейският председател на Трилатералната комисия (мозъчен тръст на Рокфелер). Явява се и водещ член на Билдербергската група... Към това обаче не бива да се пропуска фактът, че е международен консултант на „Голдман Сакс“ и „Кока-Кола“.
Така че жална им майка на италианците... Банковият картел ги яхна и измъкване няма.


Президентът на Италия Джорджо Наполитано връчи мандат за съставяне на новото антикризисно правителство на икономиста и бивш еврокомисар Марио Монти (виж карето).
Монти е приел мандата с „резерви”. След като новият премиер състави кабинет, ще изложи приоритетите си и чак тогава ще стане ясно дали разполага с достатъчна подкрепа в парламента, за да управлява ефикасно.

Пред журналисти на излизане от президентския дворец Монти подчерта, че се захваща незабавно със задачата да сформира правителство, което да изведе Италия от кризата. Вече в сряда новото италианско правителство, оглавено от Марио Монти, положи клетва в сградата на президентството в присъствието на държавния глава Джорджо Наполитано. Премиерът и министрите се заклеха пред Конституцията да служат на държавата и да спазват законите.

Монти представи новото си правителство, съставено изключително от технократи, тъй като политическите партии отхвърлиха поканата му да участват в него. От 17-те министри в кабинета, включително Монти, двама отсъстваха - новият външен министър Джулио Терци ди Сант`Агата, който нямал време да пристигне от Вашингтон, където беше посланик, и новият министър на отбраната Джампаоло Ди Паола, който е на мисия на НАТО в Афганистан. Монти поема министерството на икономиката и финансите, а изпълнителният директор на най-голямата италианска банка Интеза Санпаоло - Корадо Пасеро ще се занимава с инфраструктурата и индустрията.

Три важни министерствa - на вътрешните работи, правосъдието и труда - ще бъдат оглавени от жени. Анна Мария Канчелиери ще бъде вътрешен министър, Елза Форнеро - министър на труда и равните възможности, а бившият съдия Паола Северино ще поема правосъдното министерство. Има и петима министри без портфейл

След тържествената церемония новият кабинет отиде в премиерския дворец "Киджи", където се състоя церемония по предаването на властта с участието на Силвио Берлускони. Тя бе последвана от първото заседание на новото правителство.

Монти отиде в Сената, за да представи програмата на кабинета си, а вотът на доверие на Горната камара на парламента бе планиран за четвъртък вечер. В петък той ще представи пред Камарата на депутатите програмата на правителството си, след което ще се състои и вотът на доверие.

Италия е изправена пред „момент на истината”, заяви председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой. Той предупреди новия премиер Марио Монти, че без политическа подкрепа няма да успее в опитите си за реформи.

 Ван Ромпой посочи, че Монти е „брилянтен”, но предупреди, че това не е достатъчно за приемането на нужните икономически мерки.  „Той е брилянтен, но се нуждае от мнозинство в парламента”, подчерта председателят на Европейския съвет.

Засега единствената партия, която обяви, че минава в опозиция и няма да подкрепи кабинета на Монти, е Северната лига. Досега тя беше част от управляващата коалиция на Берлускони.
И докато професорът се мъчеше около своя бъдещ кабинет, медиите се надпреварваха да разкриват нови и нови подробности от личния му живот.

Според сътрудниците му, работилите с него в Брюксел и Милано специалисти и студентите от университета "Бокони" Марио Монти е изключително скромен човек, възпитан, със спартански офис, като не му е чужда самоиронията. Не парадира нито с богатство, нито с постове, женен е от 40 години все за съпругата си Елза и кара добра, но много стара кола. Не спортува активно и обикновено се раздвижва, разхождайки любимото си куче.

Обикновено носи тъмносив костюм, бяла риза и тъмна вратовръзка, като през зимата освен любимия тъмно зелен лоден, навлича под сакото и дебел пуловер.  Единственото светско събитие в Италия, на което пък семейство Монти е било забелязвано, е премиерата на Оперния театър "Ла Скала" в Милано, с която на всеки 6-и декември се открива новият сезон.

Въобще за познаващите го, що се отнася до стила, професорът е абсолютен антипод на бившия премиер Силвио Берлускони.
Минути след като връчи мандата на Монти, Наполитано призова да бъдат положени изключителни политически усилия, за да бъде преодоляна финансовата криза, която заплашва цялата Еврозона. Той подчерта, че Италия трябва да възвърне доверието на инвеститорите и на европейските институции.

По-рано партията на Силвио Берлускони „Народ на свободата” даде подкрепата си за Монти да сформира правителство, но настоя, че тя ще трае само докато този кабинет осъществи жизненоважните икономически реформи. Във видеобръщение към нацията Берлускони заяви, че е готов да подкрепя техническото правителство начело с Монти и каза, че си отива „от чувство на отговорност, за да не допусне по-нататъшни спекулации против Италия”. Берлускони призова всички да обединят усилията си „за спасяване на еврото и ЕС”.

„На всички онези, които празнуват моето излизане от сцената, мога да кажа: от утре ще удвоя усилията си за реформа на данъчното облагане, правосъдието и институциите в Италия“, заяви Берлускони.

Председателят на Европейската комисия Жозе-Мануел Барозу и председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой заявиха, че са насърчени от хода на Италия към правителство на националното единство, окачествявайки го като признак на решимост за превъзмогване на финансовата криза. В съвместна декларация те приветстваха решението на президента на Италия да натовари Марио Монти със съставянето на правителството.

 „Вярваме, че след приемането на Закона за финансовата стабилност за 2012 г., италианските власти изпращат нов насърчителен сигнал за решимостта им да превъзмогнат сегашната криза”, се казва в декларацията. ЕК ще продължи да наблюдава изпълнението на мерките, предприети от Италия за насърчаване на растежа и заетостта, както бе решено на срещата на лидерите на ЕС на 26 октомври, се посочва още в документа.

Италия беше подложена на значителен натиск да определи нов премиер преди отварянето на международните финансови пазари в началото на седмицата, така че да избегне още по-голямо повишаване на разходите по обслужването на огромния си дълг.

Миналата седмица лихвите по 10-годишните италиански държавни ценни книжа се вдигнаха над опасното равнище от 7 процента, хвърляйки в паника пазарите и подсилвайки опасенията, че Италия може да изпадне в тежка ситуация, подобна на тази на Гърция, Ирландия и Португалия.

Социологическо проучване на в. „Стампа" показва, че 58 процента от италианците имат доверие на правителство на Монти, а 43 процента смятат, че то ще бъде по-добро от раздирания от скандали кабинет на Берлускони.

Не е преувеличено да се каже, че предизвикателствата пред Монти са по-големи от тези, пред които е било изправено което и да е италианско правителство след падането на фашизма. През 1945 г. новото правителство на Италия трябваше само да скъса с ерата на Мусолини и да започне на чисто. Монти няма тази възможност

Наследството от катастрофалното управление на финансите при Берлускони и поддържаният от него климат на корупция през почти двете му десетилетия във властта ще тегне над новия министър-председател. Залогът е не само състоянието на италианската икономика, а и бъдещето на Еврозоната.

Монти не каза колко дълго се надява да управлява, но според информации в медиите целта му е да остане на поста до края на мандата на сегашния парламент през 2013 г. Що се отнася до по-общите му цели, той заяви, че ще се опита да възстанови финансовото здраве и икономическия растеж на Италия, без да прави компромис със „социалната справедливост”. Като цяло в Италия се смята, че президентът Джорджо Наполитано е направил разумен избор, като е посочил Монти за министър-председател.

Новият премиер има добра репутация в Европа и се познава с водещите играчи в ЕС. Остава обаче да се види дали ще успее да убеди финансовите пазари, че може да се справи със заплетената политика в Италия и да осъществи мерките за икономии, които Рим обеща, за да намали дълга си и да засили растежа.


В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки