Бизнесът и еврозоната: Евакуация


Бизнесът и еврозоната: Евакуация
02 Декември 2011, Петък


От месеци това е най-добре пазената тайна на европейския бизнес.



За разлика от драматично звучащите декларации на политическите лидери на континента, че те ще разместят небето и земята, за да спасят еврото, все повече компании тихичко се опитват да се защитят срещу възможното разпадане на валутата на 17-те нации. Общото мнение на десетки шефове на компании, интервюирани от „Файненшъл таймс“ този месец е, че въпреки че разпадането на Еврозоната, ще бъде едновременно и нежелателно, и нечовешки трудно, да се подготвят за него. Да скръстиш ръце и да се надяваш, че всичко ще се размине, вече не е опция.

Деловият свят, обезпокоен от неспособността на лидерите на Еврозоната да ограничат системната криза на пазара на суверенни облигации, е стигнал до извода, че трябва да защити интересите си от краха, който вече не изглежда невероятен.
Енергийни групи, автомобилостроителни компании, производители на потребителски стоки и многобройни транснационални корпорации сега намаляват рисковете, прехвърляйки активи в налични средства и в най-надеждните инвестиционни инструменти.

В същото време те намаляват разходите, които не са свързани с основната им дейност.
Германската машиностроителна компания "Сименс" например дори създаде собствена банка, за да има възможност да прехвърля налични пари по сметка в Европейската централна банка (ЕЦБ), отбелязва изданието.

Една котка вече бе изпусната от чувала, когато миналия месец германският туроператор ТУИ, потвърди, че е поискал от гръцките хотелиери да подпишат нови договори, основани върху възможността Гърция да напусне или да бъде изхвърлена от монетарния съюз. В променения договор, ТУИ ще се защити срещу евентуални валутни рискове чрез заплащане на хотелиерите в „нови драхми” или друга парична единица, с която Атина избере да замести еврото.

Компаниите и банките изучават и юридическите последици от евентуалното разпадане на Еврозоната. Преди дни, голямата Японска банка публикува изследване за своите клиенти, озаглавено „Валутни рискове при разпадане на Еврозоната: юридически аспекти”. В него адвокати с опит на финансовите пазари анализират как такъв колапс ще се отрази на деноминираните в евро дългове в различните национални правни режими.

Много малко изследвания са в обществен оборот за равнищата, до които европейският бизнес активно се въоръжава срещу кошмара, който никой не иска да пусне от клетката. Но АйТи2, лондонски доставчик на софтуеър, е провел анонимно проучване през ноември сред 75 корпоративни финансисти от Великобритания, Холандия, Финландия, Швейцария, Норвегия, Швеция, Канада и ОАЕ. Според изследването над 53 процента от анкетираните очакват Еврозоната да се разпадне през следващите 12 месеца.

Показателно е, че 79 процента от интервюираните вярват, че техните компании ще се справят с разпадането на Еврозоната във финансови и оперативни срокове за по-малко от три месеца.
За индустриални гиганти като Фолксваген пък, е много по-лесно да разпределят риска в усилията си да заздравят корпоративната крепост срещу бедствието, отколкото малките и средни компании, които правят обемите на европейската бизнес активност.

Едно изследване в Ирландската асоциация на износителите, представляваща главно малки и средни компании е показало, че 94 процента от тях нямат готови планове за действие,  ако еврото се взриви.

И докато може да изглежда съблазнително просто да вземеш да се откажеш да си представиш най-лошото и да се надяваш политическите лидери най-накрая да достигнат решение на 9 декември, коментарът на един висш френски производител е повече от поучителен: „Аз не бих си позволил да планирам разпадане на Еврозоната, повече отколкото един англичанин – падането на монархията. За такова нещо могат да ти отрежат главата”.



В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки