В тази сграда пада голямо пиене на кафе и употреба на канцеларски материали
03 Декември 2011, Събота
В последните години Варна губи класацията за най-добър град за живеене, но спокойно може да бъде обявен за най-добър за харчене.
Автор: Илияна Христова
Челен пример дава самата община. Справка в Агенцията за обществените поръчки сочи, че в най-кризисната година над 3 млн. лв. отиват за нуждите на чиновниците.
Част от разходите са необходими, други – не, трети – съмнителни. Те не касаят пътищата, чистотата, реда, въобще всичко, от което приоритетно има нужда градът. Не се отнасят и до заплатите на работещите в общината – те са отделно.
Разходите варират от доставка на кафе до инсталиране на интернет. Нека всеки сам прецени доколко са целесъобразни. Само ще добавим, че поддръжката и ремонтът на един автомобил от парка на община Варна излиза към 4700 лв. на година.
В парламента разходите по колите на депутатите костват към 1100 лв.
От сайта на Агенцията е видно, че на 7 ноември 2011 г. община Варна е обявила конкурс за поддръжка и ремонт на автомобилите си. Прогнозната цена е 650 000 лв. С ДДС става 780 000 лв.
Варна преживя балотаж, изводът е, че първата работа на новата-стара администрация е била да инвестира в тъй належащите нужди на автомобилния си парк.
Община Варна и нейният ръководител Кирил Йорданов имат стар афинитет към моторните превозни средства. Той се проявява винаги след триумфално спечелени местни избори. Така няколко месеца след победата през 2007 г. Йорданов блесна с чисто нов служебен мерцедес S-класа. Цената му бе 300 000 лв. Кметът му сложи номер с пет единици и обясни, че това е много изгодна сделка за общината.
Сега този мерцедес и друг наличен в общината, съгласно поръчката, ще костват на данъкоплатците през 2012 г. 90 000 лв. Другите марки от общинския автопарк са “Опел”, БМВ, “Форд”, “Ауди”, “Шевролет”, Фолксваген” ВАЗ, УАЗ, ГАЗ, „Фиат“, „Ивеко“, „Пежо“, „Ситроен“, „Рено“ и „Дачия“, “Нисан”, “Тойота”, “Хюндай”, КИА. Всичко около 150 возила, без които явно не може и трябва да бъдат много добре поддържани.
Между двата тура за 300 000 лв. общината е насрочила и конкурс за пощенски услуги. През лятото пък е обявена поръчка за консумативи за принтери с прогнозна стойност 150 000 лв. Други 130 000 лв. са дадени за канцеларски пособия.
Общинските чиновници трябва да бъдат тонизирани и будни.
Затова 100 000 лв. на година струва доставката на кафе и други насъщни за всеки служител продукти.
Най-интересно обаче е финансиране на проект, който носи протяжно име - „Създаване на условия за подобряване на работата в звената по човешки ресурси в Общинска администрация Варна, в това число в образованието и здравеопазването. Изследване на добрите практики. Популяризиране на дейностите на проекта”. За тази изследователска, научно популярна и трудно разбираема дейност отиват 420 000 лв!
370 000 лв. са предназначени за компютри и компютърни принадлежност за кметството и второстепенните общински разходи. С други 350 000 лв. ще се прокара и поддържа интернет към районни кметства и някои административни звена. 360 000 лв. са за оператор за далекосъобщения. Като към всички тези цифри сложим ДДС, сумата надхвърля 3 млн. лв.
Сега остана да очакваме по-качествена работа на общинските чиновници и по-добро обслужване на гражданите. Всичко си имат – коли, компютри, интернет и кафе.
Детски площадки чакат ремонт на... ремонта
Всички тези харчове може би щяха да бъдат нормални, ако успоредно във Варна не се развихряше още един сюжет - тече реконструкция на детските площадки. Тя започна преди изборите, продължава и в момента.
Точната стойност на ремонтите не е ясна. Един път Йорданов и заместниците му се похвалиха, че са заделени 200 000 лв. После говориха за 250 000 лв. Колкото и да са, щедро афишираните цифри са в пъти по-малко от предвидените за кафе, канцеларски материали и автомобили.
Преди седмица семейства, живущи между улиците „Евлоги Георгиев” и „Д-р Басанович”, замалко не организираха щурм към общината. Те бяха гневни от качеството на „обновената” детска площадка. Ремонтът се проточи близо месец.
Резултатът му е виден с просто око: нови плочки върху половината площ; пързалка, която не свършва в пясъчник; пясъчник, който по думите на майките е сложен, след като дълго време работниците са оставили зейнал трап. Люлките са нови, но нямат преграда, коланче, по думите на родителите децата може лесно да паднат от тях.
„Единственото хубаво са пейките. Изглеждат добре, удобни са. Но пък никой не се сети да направи канал за отводняване. Дори при най-малкия дъжд се образуват огромни локви, водата не се оттича, а наблизо има шахта. Просто трябва да се прокопае връзка с нея”, оплака се Димитрина Петрова, докато разхожда внучето си наоколо.
Изпълнителят на ремонта прекрасно разбира от отводняване. Разбира и от пътища, мостове, канавки, шахти, сняг, дъжд, асфалт... всичко. Защото това е фирма „Инжстрой”, която върши всичките тези неща във Варна.
Няколко са фирмите, които непременно печелят търговете и конкурсите за инфраструктура във Варна. „Инжстрой” е една от тях.
Люлките са произведени ог шуменската фирма „Готинщайн”. На сайта й пише, че са за деца от 3 до 12 години и отговарят на стандартите на БДС. Но след като родителите надигнаха глас, общинари дойдоха на проверка и се съгласиха, че трябва да бъдат сменени.
Като прегледаха цялостния ремонт на площадката, проверяващите недоумяваха как е възможно „Инжстрой” да си свърши точно така работата. И се заканиха да напишат писмо, с което да изискат фирмата да се коригира. Родителите чакат ремонт на ремонта.