80 на сто от жителите на община Крумовград вече казаха „не” на проекта
12 Декември 2011, Понеделник
Нова подписка, но този път изненадващо в подкрепа на проекта на канадската компания „Дънди Прешъс Металс”
Автор: Златка Христова
за добива на злато от Ада тепе край Крумовград, започна в края на седмицата в родопското градче. Инициативният комитет, който застава твърдо зад възможността да се разкрият нови работни места в района с тежка безработица, даже си излъчи за свой водач Самуил Младенов. Безработният мъж се е завърнал преди няколко месеца от гурбет в чужбина и дори успял да поработи с археолозите при спасителните разкопки в района (за които ДЕСАНТ вече писа подробно).
С контраудара на „Дънди“ обаче стана ясно едно. Темата за инвестиционните намерения на канадците се политизира.
„Ръководството на община Крумовград упражнява натиск върху кметовете на населени места да събират подписи срещу инвестиционното предложение за златодобив на хълма Ада тепе”, се посочва в писмо до областния управител на Кърджали. Под него стоят подписите на общински съветници от ГЕРБ в родопското градче.
В същото време подписката на инициативния комитет с представители на екологичното сдружение „Живот за Крумовград” бе подкрепена от над 80% от жителите на цялата община. Те се обявиха категорично против екокатастрофата в района, която според тях е неизбежна.
Община Крумовград и 4 екологични организации внесоха жалби във Върховния административен съд срещу предварителното изпълнение на инвестиционното намерение на „Дънди”.
Междувременно навръх Никулден евродепутатът Слави Бинев алармира: „Направените през 2004 г. изменения и допълнения на концесионния договор с „Челопеч майнинг“ АД за добив на злато от находището край едноименното старопланинско градче са в ущърб на държавата“. Той се обърна с отворено писмо към екоминистърката Нона Караджова, премиера Борисов, министър Трайков и главния прокурор Борис Велчев, в което настоява скандалният и ощетяващ страната ни контракт да бъде преразгледан.
Фрапиращото в сегашния му вариант например е, че на фона на рекордните скокове в цените на златото и среброто в световен мащаб, концесионното възнаграждение се намаля наполовина. Покрай останалите недоразумения, прави впечатление и че е отпаднала клаузата, предвиждаща преди изготвянето на програма за опазване и възстановяване на околната среда в района на находището за всеки 5-годишен период от срока на концесията.
Писмото на Бинев е придружено с актуални снимки, които показват непрофесионалното отношение на концесионера към мината.
Нищо чудно всичко това, което се случва с Челопеч и с договора за разработването на неговите богатства, след време да се повтори по идентичната схема и в Крумовград.