Сръбският вицепремиер за европейската интеграция Божидар Джелич обяви в Брюксел, че е подал оставка.
ЕС отложи решението за предоставяне на Сърбия на статут на кандидат за членство за март. Джелич изтъкна, че оставката му не е сигнал за поражение на държавната политика, а по-скоро отразява разбиранията му за лична отговорност и изпълнение на обещанията, които е дал.
Той подчерта, че Сърбия трябва да продължи европейския си път, защото това е от стратегически и национален интерес. "Трябва да намерим начин да защитим своите интереси, но и да намерим път към членство в Европейския съюз", изтъкна той. Джелич посочи, че Сърбия трябва да изпълни три условия, за да получи статут на държава - кандидат за членство, а именно прилагане на споразуменията с Прищина за граничните пунктове, постигане на споразумение с Прищина за регионалното представяне и сътрудничество с КейФОР и ЕУЛЕКС.
Сръбската радикална партия (СРП) обаче не е на това мнение. Националистите организираха в Белград протестна акция против членството на Сърбия в ЕС. Участниците в демонстрацията поискаха Сърбия незабавно да прекрати преговорите за получаване на статут на кандидат за членство в съюза.
"Влизането в ЕС ще означава окончателно унищожаване на нашата държава", заяви на митинга зам.-председателят на СРП Драган Тодорович. По думите му фактът, че ЕС отложи тези дни решението за предоставяне на Сърбия на статут на кандидат за членство е по-лошият вариант, отколкото ако страната бе получила този статут.
Тодорович поясни, че в следващите три месеца ЕС и САЩ ще положат всички усилия, за да заставят Сърбия да изпълни всичките им условия, като главното е да признае независимостта на Косово. "Изявлението на сегашното ръководство на Сърбия, че никога няма да признае независимост на Косово са празни приказки, всъщност те правят точно обратното", подчерта Тодорович.
Истината е, че в Сърбия трябва да са слепи, за да не виждат огромните опасности, дебнещи страната им при влизането в тази неколониална система, която миналата седмица посегна категорично към орязване на националните суверенитети. Ясно е от друга страна, че олигархията на ЕС отдавна е „вкарала“ Сърбия в егрека с останалите евроовце и всички тези отлагания и разтежения във времето не са нищо повече от нови машинации за извиване на сръбски ръчички.
Нещо, което поне от ръководството на СРП не е останало незабелязано. Тези нови три месеца отлагане действително ще послужат на западните метрополии да постигнат немислимото – да накарат Сърбия да признае Косово.