Свръхпопулярната английска пътническа агенция е на път блажено да се спомине, въпреки че всички се хвърлиха да я спасяват
и разбира се, най-вече банките. Създадена от Томас Кук през 1841 година, компанията поставя началото на модерния туризъм, организирайки екскурзии, включващи всички туристически услуги в една цена. Първата екскурзия е била с влак и е отвела 500 „туристи“ на 11 мили, но във влака е била сервирана и храна.
170 години по-късно британският туроператор, който пострада тежко от спада на туризма в арабските страни, обяви рекордна загуба на годишна основа и предстоящото затваряне на 200 агенции, за да гарантира оцеляването си. Компанията, която неотдавна предоговори спешна кредитна линия със своите банки кредиторки, загуби 520,7 милиона паунда (616 милиона евро) спрямо загуба от 2,6 милиона миналата година.
„Томас Кук”, която е на второ място в туристическия сектор в Европа, миналия месец отложи обявяването на годишните си резултати заради тежките си финансови проблеми. Съобщението за започване на преговори с банките подхрани съмненията за бъдещето на компанията и понижи със 75% стойността на акциите й.
„Томас Кук” подчерта, че резултатите й са особено разочароващи във Великобритания, но също и във Франция, пазар, който много зависи от някои арабски страни (Тунис, Египет...), където политическите сътресения силно разстроиха туристическия сектор.
За сметка на това компанията отчете задоволителни резултати на германския си пазар и в скандинавските страни, въпреки засилената конкуренция на специализираните сайтове. Сред мерките за икономии, планирани от „Томас Кук”, е затварянето на 200 агенции от около 1300 във Великобритания. Това ще доведе до загубата на 1000 работни места и до намаляването на флотилията й от самолети от 41 на 35 самолета.