Блумбърг: Кого, какво го сполетя през 2011 г.


23 Декември 2011, Петък


САЩ хвърлиха света в паника, след като седмици наред не можеха да се разберат за повишаване на лимита по държавния си дълг,



а спасителните пакети за Португалия, Ирландия и Гърция разклатиха силно доверието в общата валута на страните от Еврозоната.

Въпреки няколкото ситуации, които значително обтегнаха нервите на трейдърите, в крайна сметка двойката евро/долар се движи в близост до нивата си от началото на годината. Ключов момент за еврото бе промяната в политиката на Европейската централна банка – след като през първото полугодие бе взето решение за затягане на монетарната политика и лихвеният процент бе повишен, краят на годината идва с нов курс към експанзия и увеличение на паричното предлагане.

За разлика от еврото, валутите на Япония и Швейцария достигнаха рекордни нива, което принуди централните банки в двете страни да прибегнат до тежката артилерия. Японската централна банка извърши поредица интервенции с цел да спре поскъпването на йената, която достигна невиждани от Втората световна война насам нива срещу долара. В Швейцария пък отмениха плаващия валутен курс и поставиха максимална граница, до която франкът може да поскъпва.

Сред големите губещи спрямо долара и еврото бяха южноафриканският ранд и турската лира. Рандът показва най-слаб баланс сред всички по-важни валути като  загуби 20,4% от стойността си спрямо долара и 18,4% спрямо еврото.
Вторият голям губещ на валутните пазари през 2011 г. е турската лира. Fitch намали рейтинга на Турция от „положителен“ на „стабилен“, а лирата загуби 17,2% спрямо долара и 15,2% спрямо еврото.

За разлика от тях руската рубла почти не промени курса си спрямо еврото – минус 1,4% и долара – минус 3,9%. Една от последните силни валути в света се оказа швейцарският франк. Той поскъпна неимоверно, а швейцарската национална банка беше принудена да обвърже валутата към еврото. Курсът на франка падна значително и той загуби 1,2% от стойността си спрямо долара, но спечели 1,1% спрямо еврото.

Дуелът на двете основни световни валути евро и долар в дълги периоди на годината беше дуел на „меките“ валути. Както САЩ, така и Еврозоната се борят с огромни дългови проблеми. В момента пазарите са по-силно фокусирани върху Европа. Рейтинговите агенции понижават рейтингите на евро страните, доходността на облигациите са опасно високи. Срещата на върха на ЕС не помогна много. Оттогава еврото падна още повече до под 1,30 евро за долар. В момента доларът има предимство, като загуби 2,4% спрямо еврото.

От началото на годината британският паунд леко девалвира спрямо еврото – минус 1,5%, но спрямо американския долар британският паунд дори леко се повиши – 1,4%.
Китайският юан пък отчете съвсем лек спад спрямо долара, тъй като е обвързан към кошница от валути. Това не е добре за американците. Те обвиняват Пекин в това, че държи юана изкуствено нисък, за да не повишава цените на износа. В крайна сметка китайската валута започна да поскъпва стъпка по стъпка спрямо долара – 3,7% и еврото – 6,3%.


В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки