Министерството на външните работи на Русия представи в навечерието на новата година първия си доклад за „Човешките права по света".
„Ние разчитаме на конструктивна реакция – заявява пълномощникът на министерството по въпросите на човешките права Константин Долгов. – В доклада няма никакви измислици, никакви измислени обстоятелства и фактори – подчертава той.
– Докладът се основава на конкретни факти, които са били регистрирани не само от Русия, а и от авторитетни международни източници и структури. Визираните в него страни прекрасно познават своите проблеми. Въпросът е в това, че вероятно те не винаги и не във всичко честно признават това. Понякога е по-просто да прочетеш на някого лекция как трябва да се спазват човешките права“ – изтъква руският дипломат.
В посветени на България няколко абзаца в текста се привежда мнението на „редица международни и местни правозащитни организации“, според които „ситуацията със спазването на човешките права в България остава неудовлетворителна". Конкретно в тази връзка са посочени извадки от доклада на Съвета на ООН за правата на човека от 4 ноември 2010 г., както и оценки на Българския Хелзинкски комитет.
В доклада руското външно министерство критикува Съединените щати за състоянието на човешките права в тази страна, давайки примери като затвора в Гуантанамо и сгрешени смъртни присъди. Министерството заявява, че САЩ проявяват лицемерност, позволявайки си да критикуват други страни на тема права на човека. Други обвинения към САЩ са, че те шпионират личния живот на гражданите си и в борбата срещу тероризма, нарушавайки правата на американски мюсюлмани.
По повод сгрешените смъртни присъди, в доклада се отбелязва, че около 130 души, които са били осъдени на смърт през последните 30 години в САЩ, впоследствие са били оневинени, в някои случаи след екзекуцията им.
В доклада от 90 страници се критикуват и други страни от ЕС, Канада и Грузия, но най-дългата част от 20 страници е посветена на САЩ и описва техни нарушения според руското външно министерство. В документа не са обхванати Азия, Африка и Близкият изток, но в пет страници се подлага на критика операцията на НАТО в Либия.
Според документа организацията не е реагирала на престъпления, извършени от бившата либийска опозиция. „От страна на НАТО не бяха предприети мерки за намеса на международните правозащитни организации във връзка с многобройни случаи на престъпления от страна на бившата либийска въоръжена опозиция, в това число убийства, насилие, както и престъпления на етническа основа", се казва в текста.
Изброени са също така случаи на „извънсъдебна разправа с представители на режима на Кадафи при мълчаливото съгласие на Алианса, който само на думи призоваваше новите либийски власти към търпимост".
Министерството на външните работи на Русия преди време обяви, че всяка година ще изготвя доклад за състоянието на човешките права в света по аналогия с годишния доклад на същата тема, изготвян от Държавния департамент на САЩ.