Говори Мохамед Морзи (в средата) от Партията на свободата и справедливостта
06 Януари 2012, Петък
Прогнозата ми отпреди година, че: „Мюсюлмански братя” отиват във властта, се сбъдна напълно, интегрирайки се в
Автор: Валентин Фъртунов
„Неоосманската доктрина” на Турция и цялата тая гмеж ясно очерта лицето на американското оттегляне от региона, оставяйки след себе си „Близкоизточния пояс от управляем хаос”
Ако на някой му се струва, че цялата тая едричко смляна и недоразбъркана мармаладена каша е на границата на здравия разум и дори отвъд нея, фатално греши.
През отминалата седмица две събития, доста различни и като калибър и като източници, поставиха точката над и-то, което набъбва интензивно като зловреден цирей вече почти година, а предисторията му е порядъчно дълга.
Имаме всички налични признаци, че многогодишното опипване, сблъсъци и мегакатастрофични модуси на отношенията между залязващата американска империя и световния ислям са към своя край. Или поне някакъв вид етапно приключване.
Ето го и първото от тези събития – един от официозите в САЩ публикува вестникарска статия, която повече прилича на нова геополитическа доктрина и дава повече въпроси, отколкото отговори. Ето кратко резюме от текста:
„Ню Йорк таймс": САЩ променят дългогодишната си политика към ислямистите (4 януари 2012 г.)
След като стана ясно, че организацията "Мюсюлмански братя" се доближава към пълно мнозинство в новия парламент на Египет, правителството на Барак Обама започна да променя десетилетната политика на недоверие и враждебност, тъй като се опитва да изгради по-тесни връзки с организацията, смятана някога за враждебна към интересите на САЩ, пише на първа страница "Ню Йорк таймс".
Опитите за установяване на контакти, в това число срещи на най-високо ниво през последните седмици, са историческа промяна във външната политика на американските правителства, които твърдо подкрепяха автократичния президент Хосни Мубарак отчасти заради тревогите от ислямистката идеология на „Мюсюлманските братя" и историческите им връзки с ислямистите, отбелязва изданието.
Промяната е, от една страна, признание на новата политическа реалност в Египет и в региона, където ислямистки групи идват на власт.
След като спечелиха почти половината от местата в първите два кръга на парламентарните избори, „Мюсюлманските братя" навлязоха вчера в третия и последен кръг с възможност да увеличат преднината си и да спечелят пълно мнозинство, тъй като вотът е в райони, отдавна смятани за крепости на ислямистите.
Обратът в американската политика показва също, че правителството е склонно да приеме неколкократните уверения на „Мюсюлмански братя", че техните законодатели искат да изградят съвременна демокрация, която ще зачита личните свободи, ще работи за свободен пазар и ще спазва международните споразумения, в това число договора с Израел, коментира „Ню Йорк таймс".
В същото време обратът е израз на растящото недоволство на Вашингтон от военните управници на Египет, които се стремят да се сдобият с трайни политически правомощия и смазват със сила протестите срещу управлението им.
„Ню Йорк таймс" цитира анонимен високопоставен американски служител, участващ в оформянето на новата политика, според когото е прагматично да се работи с „Мюсюлманските братя" заради американските регионални интереси в сигурността.
„Според мен няма друг начин, освен да започнем да работим с партията, която печели изборите. Те бяха доста конкретни в умереното си послание – за регионалната сигурност и вътрешните въпроси, както и за икономиката", каза служителят.
Източници, близки до правителството, определиха зараждащите се американски отношения с „Мюсюлманските братя" като първа стъпка към подход, който може да се оформи към идващите на власт ислямистки партии в региона след въстанията от Арабската пролет.
Ислямистите извоюваха силно влияние в Мароко, Либия, Тунис и Египет за по-малко от година, отбелязва „Ню Йорк таймс".
На фона на декларацията за новата американска политика, второто събитие, за което споменах в началото, вече не изглежда чак толкова невероятно.
„Франс прес”: Ердоган се срещна с ръководителя на правителството на ХАМАС (3 януари 2012 г.)
Турският премиер Реджеп Ердоган разговаря днес в Истанбул с ръководителя на палестинското правителство на ХАМАС Исмаил Хание и го увери в подкрепата си, съобщиха турските медии. Анадолската агенция уточни, че срещата е преминала при закрити врата.
Хание пристигна в Турция в рамките на първата си обиколка в чужбина (Египет, Судан, Катар, Тунис и Бахрейн), откакто ХАМАС установи контрол над Ивицата Газа през 2007 г., а Израел затегна ембарго над територията.
Западните страни и Израел смятат ХАМАС за терористична организация, но не и управляваната от проислямистко правителство Турция.
Към цитираното дотук ще добавя все пак още един кратък цитат:
Пентагонът: САЩ не търсят конфронтация с Иран ( 3 януари 2012 г.)
САЩ увериха, че не търсят конфронтация с Иран, заел се с демонстрация на сила около Ормузкия пролив, който има стратегическо значение за международната морска търговия с петрол, заяви представител на Пентагона. „Никой в американското правителство не търси конфронтация по повод Ормузкия пролив. Важното е да се намали напрежението", изтъкна в комюнике говорителят на американското военно ведомство Джордж Литъл.
И така – какво се случи?
С един замах, в рамките на 48 часа, два дни след настъпването на новата 2012-та, сякаш най-взривоопасното място в света – Близкият изток, изведнъж се умиротвори. Някои по-чувствителни хорица сигурно биха пуснали и по една сълза на облекчение и овчи възторг от това, че изглежда светът става едно по-добро място за живеене?
Така ли е наистина?
Възможно ли е след десетилетия конфронтация между империята САЩ и мюсюлманите по света, след кървави войни и ответен кървав терор да настъпи приятелска прегръдка?!
Не бих казал. Промяната е много рязка, но не и неочаквана. Ако щете, бяхме предупредени за нея цяла година по-рано. Целият този панаир, инсцениран от Сорос, медии, секретни служби и прочее, наречен „Арабска пролет”, бе окончателния етап в подготовката за тази „прегръдка”.
Цялата тази акция всъщност бе един от последните предсмъртни спектакли, които неолиберализмът изигра, навличайки този път ислямска премяна.
Да – ислямска премяна. Защото точно за това става дума, ако трябва да съм максимално кратък:
Започва периодът на ислямският неолиберализъм.
За издъхващата, обременена с неизплатими дългове и самоизчерпала се като концепция американска икономика, по-нататъшното обслужване на американските интереси (разбирай всъщност интересите на световния банков картел и мултинационалните корпорации) с военни средства и безумни харчове за Пентагона и диверсионните служби е невъзможно.
И го измислиха! Вместо скъпоструващо масирано военно присъствие, щафетата се предава на исляма, но не въобще на исляма, а на онези сили в него, които поемат ангажимента срещу получаването на властта да запазят свободния пазар и да се придържат в икономиката към принципите на неолиберализма. Нещо напълно приемливо за мегаорганизации като „Мюсюлмански братя” например.
Да, ще настъпи хаос при този ход, но това ще бъде управляем хаос, защото страните в горещия близкоизточен пояс няма да останат без контрол и управление. Невидимо управление, но не по-малко здраво от управлението на ракетите, самолетите, самолетоносачите и знаменитата мушка М-16. Управлението на банкерския октопод, на мултинационалните корпорации, управлението на парите...