Кой иска да имигрира в България


Кой иска да имигрира в България
Лагерът в Бусманци
20 Януари 2012, Петък


Те казват, че са оставили зад себе си „ад“ и че искат трайно да се настанят в най-бедната страна от ЕС.



Но лицата им светват, щом споменеш за Париж, Лондон и Амстердам...", пише в. „Фигаро". Членка на Европейския съюз, но не и на Шенгенската зона, България е само транзитна държава за нелегалните имигранти, допълва изданието, разказвайки за чужденците, подали молба за убежище в България.

Всички, които са подслонени в Центъра за настаняване към Агенцията за бежанците, се оплакват според вестника от теснотията, напрежението в отношенията с охраната и разнебитеното оборудване.

Те обаче са свободни да идват и да си отиват, за разлика от центровете в Любимец и Бусманци, където настаняват и определените за експулсиране, отбелязва „Фигаро". Всички чужденци, търсещи убежище в България, са бедни, а и малко объркани, при това България рядко е крайна цел за тях, цитира всекидневникът думите на Илиана Савова от Българския хелзинкски комитет.

Според самите бежанци единственото предимство на България са ниските цени и възможността лесно да преминат границата с Турция, отбелязва „Фигаро“. Неназован служител от отдела по миграцията в българското Вътрешно министерство посочил, че „каналджиите" рядко искали над 1000 евро, понякога само, за да покажат пътя на цяло семейство нелегални.

Приютени от Националната агенция за бежанците споделили, че за преминаване в Гърция - страна от Шенгенската зона, им искали до пет пъти повече. Впрочем, по същото време, когато статията бе публикувана във френската газета, наш Бойко се изтупа в гърдите пред германския канцлер Ангела Меркел, че „Българо-турската граница е най-охраняваната в Европа” и всички европейци в Шенгенското пространство „могат да спят спокойно“.

България се превръща понякога в задънена улица за търсещите убежище. Молби подават близо хиляда души годишно – главно афганистанци, иракчани, арменци и иранци, а отскоро и африканци.

Най-много 10 на сто получават политическо убежище, а останалите „понякога с години се лутат из лабиринтите на местната бюрокрация, преди да се решат да заминат – най-често пак нелегално, в посока Западна Европа“, изтъква „Фигаро“.

Несъвършенството на законите (един кандидат например може да подава молби неограничен брой пъти), а също и недостатъчната административна организация, спомагат в България да се формира общност от хора без документи – с изтекъл срок за пребиваване в страната, отбелязва изданието.

„Те живеят на групи, понякога се нанасят самоволно в безстопанствени жилища. Повечето работят на черно, други се занимават с дребни далавери, някои стават наркомани и клошари“.

Мигранти, пребиваващи в България, я наричали обаче „хубава страна“, въпреки несигурните условия за настаняване, ниската минимална заплата и „тежките“ понякога погледи на местните жители.

В. „Политика“, Белград: София тласка имигрантите на Запад
Под това заглавие белградският вестник "Политика" твърди, че България редовно затваря имигранти, които търсят политическо убежище. България нарушава постановките в европейски и национални закони – отбелязва изданието.

„Какво престъпление съм извършил, за да ме държат тук като затворник? Кога ще ме пуснат? Казват – след шест месеца. Защо шест месеца? На какво основание съм затворен? Аз съм бежанец, а не престъпник", оплакал се неназован имигрант, цитиран от вестника.„Посещение в затвора в Любимец на турско-българската граница не е за плашливите. Редките посетители от външния свят за няколко секунди биват обкръжени от гневни имигранти, които на различни езици крещят един и същи въпрос: „Защо съм в затвора?“, пише „Политика“.

„Не знаем защо ни държат тук. Никой не идва да разговаря с нас. Никой не ни обяснява какво се случва“, ядосано заявява пред сръбските журналисти 20-годишен беглец от Тунис. Алжирец, около 30-годишен, добавя: „Знам правата си. Вие в България в ЕС ли сте? Знам правилата. Не може да ме държите в затвора“.

От около 1000 имигранти, които средно всяка година искат убежище в България, повечето завършват в два центъра за настаняване от затворен тип. Единият е в Любимец, а другият – в Бусманци край София. Мнозина остават там по няколко месеца, което противоречи на законите на България и правилата на ЕС – загрижил се е сръбският вестник.

Според него „очевидно системата за защита на бежанците в България още отсега не функционира, а мнозина се опасяват, че ситуацията съвсем ще излезе от контрол, когато София се присъедини към Шенгенската зона, в която няма контрол на граничните пунктове“.

Очаква се след присъединяването към Шенген да се стигне до драстично нарастване на броя на имигрантите в България, тъй като много от онези, които досега използваха за нелегално влизане в ЕС турско-гръцката граница, сега ще се опитат да продължат пътя си на Запад през България, пише изданието.


Нелегални емигранти задържани на Свиленград

В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки