Световният социален форум – алтернатива на срещата в Давос
03 Февруари 2012, Петък
Световният икономически форум в Давос приключи работата си с плах оптимизъм за съдбата на Еврозоната,
но и с много неяснота за бъдещето. Една друга международна среща обаче сякаш не получи цялото внимание, което заслужаваше. Световният социален форум се проведе вече за 12-и път и продължи традицията да поставя алтернативни въпроси за развитието на съвременния свят. Мотото на ежегодната среща е красноречиво: "Друг свят е възможен".
Събитието среща представители на различни организации на гражданското общество по света и подкрепя идеята за антихегемонен глобализъм. Това понятие акцентира върху развитието на глобализационните процеси от долу на горе и придава повече значение на местното в условията на свят без граници.
Форумът се самоопределя като "отворено пространство - плуралистично, многообразно, неправителствено и надпартийно, което стимулира децентрализирания дебат, разсъждения, формулиране на предложения, обмяна на опит и обединението на движения и организации, ангажирани с конкретни действия за изграждането на по-солидарен, демократичен и честен свят" и като "постоянно място и процес за създаване на алтернативи на неолиберализма".
Датите на провеждане на срещата не са избрани случайно - събитието се случва едновременно с икономическия форум в Давос, за да подчертае ясно алтернативните решения на световните икономически проблеми, които предлага. Тази година основната тема на Световния социален форум беше "Капиталистическа криза, социална и икономическа справедливост".
В рамките на събитието тематични групи обсъждаха въпроси, свързани със защитата на човешките права и околната среда, достъпа до блага, производството, дистрибуцията и потреблението на стоки, икономиките в преход, архитектурата на властта и демокрацията. Участниците се обединиха около идеята, че светът има нужда от генерална промяна, защото това е единственият начин да се постигне устойчиво развитие, да бъде запазена околната среда и да се зачитат правата на различни социални групи, най-вече на най-уязвимите сред тях.
По време на завършилия в неделя форум многократно се чуха и призиви за провеждането на световен антикорпоративен протест на 5 юни, който да настоява за конкретни стъпки в борбата с глобалната икономическа криза, подкрепящи социалната и екологична справедливост.
Тазгодишното издание на Социалния форум събра около 40 000 присъстващи, сред които бразилски синдикалисти и активисти, представители на Арабската пролет, движението "Окупирай Уолстрийт", испанското движение на "Възмутените", протестиращи чилийски студенти.
Едва ли и Дилма Русеф предпочете форума в Порту Алегри пред срещата в Давос само защото той се провежда в страната, на която е президент. Русеф участва в специална сесия, наречена "Диалог между гражданското общество и правителствата". Мястото на провеждането й говори добре за отворения характер на цялото събитие - домакин на сесията стана местен физкултурен салон.
В речта си Русеф настоя за изграждане на "модел на развитие, който води до растеж и откриване на работни места, бори се с бедността и намалява неравенството" и защити "устойчивото използване и запазване на природните ресурси". Догодина Световният социален форум ще се проведе в Кайро.
През 2003 г. основахме Български Социален Форум. 100 българи бяхме на ІV Европейски Социален форум, в Атина 2006 г. Тази година може да организираме БСФ в София 2013, по време на изборите, като продължение на протестите и Балкански Социален Форум, след тях.