Георги Гергов обеща инвестиции за Пловдивския панаир, но вместо това го използва като залог за теглене на кредити
07 Февруари 2012, Вторник
"Международен панаир Пловдив" е изтеглил банков заем от 14,7 млн. евро. Парите са отпуснати от "Уникредит Булбанк"
Автор: Камен Христов
и с тях е трябвало да се покрият разноските по държавното участие в ЕКСПО`2010 в Шанхай, да се изплатят дължимите дивиденти към държавата и останалите акционери, както и да се извършват текущите разплащания с доставчици и контрагенти.
Анексът към договора за кредит (държан в тайна от медиите) е подписан от съпругата на бизнесмена Георги Гергов - Величка, като кредитополучател, както и от Кольо Раков, член на борда на "Пълдин туринвест". Смесеното дружество пък е осигурило обезпеченията. Заемът трябва да се погаси до 2014 г.
Първоначално в "Уникредит Булбанк" е бил ипотекиран само хотел "Санкт Петербург" на семейство Гергови. По-късно са били заложени палата номер 14 и административната палата 9 на панаира, както и многоетажният паркинг. Върху самата фирма "Пълдин туринвест", в която има и 25% общинско участие, също е направен залог.
До изплащането на заема панаирът няма право да разпределя дивиденти, да променя собствеността в капитала си, освен с държавен или съдебен акт, да тегли други кредити или да прехвърля собственост. Това е записано в договора за кредит.
В момента държавата не притежава мажоритарен дял от панаира, а Гергов държи в него чрез "Пълдин туринвест" 50,36% от капитала.
Принципалът Министерство на икономиката, енергетиката и туризма е представен в борда само чрез юриста Владислав Богоров. Присъствали на общите събрания акционери разказаха, че въпросът да се тегли кредит два пъти е бил поставян за обсъждане и двата пъти Богоров е бил категорично против.
За пръв път "Пълдин туринвест" влезе в панаира през 2006 г., придобивайки около 34 на сто по силата на стратегия за преструктуриране на дружеството, одобрена от парламента. Увеличаването на частния дял стана с промяна в устава на дружеството, според която решенията се вземат с две трети от гласовете.
Това позволява на Гергов да прокара собствените си интереси за сметка на тези на държавата, като от дела на МИЕТ били платени и реституционни претенции на наследници, които са имали минимален процент от дружеството, обясниха икономисти. Чрез съдебен иск, до който държавата не била допусната като страна и нямала правни механизми да обжалва, те получили увеличение на акциите си за сметка на министерството.
След като пое управлението на панаира, Георги Гергов, който е и областен лидер на БСП в Пловдив, се ангажира да инвестира в дружеството 100 млн. евро. Малко по-късно обаче стана ясно, че всъщност възнамерява да тегли заем, като ипотекира сгради и паркинги. Държавата не се съгласи с този план.
Затова през декември 2007 г. Гергов предложи нови три варианта за осигуряване на пари: "Пълдинтур инвест" и държавата да внесат по 50 млн. евро при запазване структурата на собствеността, той да даде 100 млн. евро и държавата да остане с дял от 20%, или всеки от акционерите да предостави по 5 или 10% от акциите си и пакетът да се пусне на борсата.
Държавата в лицето на бившия икономически министър Петър Димитров не се съгласи с нито един от вариантите. През 2008 г. Димитров даде да се разбере, че е склонен на варианта кредит, тъй като панаирът "има достатъчно висок кредитен рейтинг и няма никаква пречка да изтегли заем, за да си осигури собствени финансови средства".
В началото на миналата година се появиха информации, че Георги Гергов обикаля банките, за да вземе нов кредит, но те му отказват.
ДЕСАНТ потърси за коментар пресаташето на олигарха Катя Янева. Тя прие нашето обаждане и обеща да хвърли светлина около случая, след като се консултира с шефа си. До редакционното приключване на броя отговор от Янева нямаше.
Zada4ata na presatasheto e ne da hvarlia svetlina,a da zatamniava dokato golemite igra4i si svatshat mrasnite sdelki.Spored men vaprosniat "biznesmen"izliza ot igrata i ste se pokrie niakade v 4ujbina za da si papka nagrabenoto,kakto napraviha mnogo negovi kolegi.