В началото на януари този човек премръзна на улицата в Благоевград. В Ямбол такива гледки вече са ежедневие
14 Февруари 2012, Вторник
Десетки окаяни бездомници нощуват където намерят поне малко завет по улиците в Ямбол.
Автор: Валентин Вълчев
В една от най-студените февруарски нощи преди дни възрастен човек премръзна до смърт пред вратите на отделението за спешна и неотложна медицинска помощ в МБАЛ „Свети Пантелеймон”. Които останаха затворени за него.
Друг несретник се крие от студа на стълбищна площадка в жилищен блок в центъра на града. Хранят го обитателите на сградата, но са принудени да понасят и всички негативи на неговото присъствие там. Той още е жив, но никой не знае дали ще оцелее, ако зимата не се оттегли скоро.
Подобни драми има във всеки град, а и на фона на бедствията в цяла България, те не са новина. В повечето областни и общински центрове все пак институциите са измислили места, където тези хора да преспиват, докато температурите навън са минусови.
В Ямбол обаче не е така. Оказа се, че там няма приют за бездомни, нито пък се предвиждат средства за изграждане на такъв. Това стана ясно на сесия на Общинския съвет на 7 февруари, след отговор на кмета Георги Славов на запитване от страна на съветничката от „Национален фронт за спасение на България“ Неда Карска.
Тя повдигна въпроса заради бездействието на местната администрация по проблема с лишените от покрив хора, които умират в студа.
Иначе заседанието на ОбС бе привидно кротко, само с намек за бъдещи скандали.
Един от тях е свързан с прекратяването на участието на общината в подпомагане на гражданското сдружение с хоровата школа „Проф. Г. Димитров”. Уважаваният културен институт, носител на безброй награди и отличия от най-престижните хорови фестивали в Европа, беше лишен от общинската субсидия, което на практика поставя под въпрос изобщо неговото съществуване. Оправданието за икономията беше, естествено, вездесъщата криза.
Друг скандал зрее и покрай приетите Стратегия и Програма за управление и разпореждане с общинска собственост. Става въпрос за продажба на над двеста жилища и множество общински имоти. Във внесеното от кмета Славов предложение е записано, че Програмата „ще внесе яснота, прозрачност и порядък в областта на общинската собственост”.
Нито яснота, нито прозрачност обаче се забелязват в списъка с имоти, от които общината възнамерява да отърве. Посочени са квадратура и местонахождение, но не и цена. И в този смисъл не става ясно, как са се оформили общинските очаквания, че от продажбите в хазната ще влязат 1 600 000 лева от нежилищни имоти, а от продажбата на жилища - само 200 000 лева.
С други думи жилището в Ямбол върви по хиляда лева парчето...
По време на криза - толкоз! Още по-любопитно е намерението да бъде продадена и почивната станция „Лада” в... Несебър (в справката местонахождението единствено на този обект не е посочено!).
При гласуването на това предложение в залата не беше забелязан общински съветник – крупен бизнесмен и милионер. Въпросът към него обаче крещи: дали не става въпрос за измъкване от казуса „конфликт на интереси”, тъй като той вече е собственик на съседната почивна станция, продадена му от някогашна общинска управа...
На този фон продажбите на едни от най-атрактивните обекти в централната градска част на Ямбол изглеждат почти скромни – няколко банкови офиса и единствения и най-стар бръснаро-фризьорски салон.
Сред аргументите за изваждането на тезгяха на общински имоти – почти всички в индустриалните зони на града, с излаз на входно-изходните шосета на Ямбол – са някакви заявени инвеститорски интереси. Чии? И това не стана ясно.