„Историята не е нещо, за което може да се преговаря"


„Историята не е нещо, за което може да се преговаря
Йелко Кацин
09 Март 2012, Петък


Скопие заприлича на бутафорен декор от холивудска снимачна площадка

Автор: Валентин Фъртунов

Използвах за заглавие думите на бившата гръцка министърка на външните работи Дора Бакояни, защото тези думи, веднъж изречени, тутакси се превърнаха в афоризъм.

Гърците ги умеят тези работи. А са казани само преди няколко години по повод на македонското предложение за създаване на съвместен комитет за уреждане на двустранните проблеми в историята и образованието. Под думите на Бакояни съм готов да се подпиша, а македонската позиция демонстрира добре познатата и втръснала вече на всички скопска политическа неграмотност и държавническа незрялост.

Интересното в случая е, че вече двайсетина години гърците вършат нашата (българска) работа, за което трябва да сме им дълбоко благодарни, защото най-малкото, ако бе останало на нас да се разправяме със сънародниците си оттатък Вардара, ви е бедна фантазията, какви можеше да ги натворим, сблъсквайки се с подобен безпрецедентен политически волунтаризъм, който вече със сапунения проект Скопие – 2014 и безкрайните Триумфални арки, каменни скулптури на антични пълководци и прочее, придоби сълзливата епичност на евтин сапунен сериал, но и на анамнеза за тежки психиатрични проблеми за едно население, наброяващо 2 милиона души.

От цялата тая абсурдна история има и добри последствия, като например факта, че Македония се опази от неоколониален статут, оставайки извън ЕС и НАТО, но аз дълбоко се съмнявам, че това е резултат на прозорливост и държавническа мъдрост, а е чисто и просто до болка познатото ни българско твърдоглавие.
По-долу съм ви представил позициите на няколко души, които са доказали, че не са поразени от масовата психоза в Скопие и са напълно добронамерени към македонския български народ.

Йелко Кацин, евродепутат: Ал. Македонски е идеологическа стена
През последните няколко години македонският политически елит издигна ненужна идеологическа стена между своите граждани и съседите си, наречена Александър Македонски, заяви словенският евродепутат Йелко Кацин.

Това трови атмосферата и хората и не позволява на македонските политици да погледнат реално на ситуацията в момента, на своето бъдеще и на бъдещето на съседните страни, каза той на заседанието на Комисията по външна политика на ЕП, където бе обсъдена резолюция по доклада за напредъка на Македония.

Време е управляващата ВМРО-ДПМНЕ да се събуди и да престане да си измисля врагове, заяви Кацин, който е заместник-председател на делегацията на Европейския парламент за Югоизточна Европа и докладчик за Сърбия.

Той призова македонския политически елит да направи всичко възможно, за да ускори евроинтеграцията на страната.
Македония е млада страна с млади политици, които трябва да се запитат защо вече шест години имат статут на кандидат, но не и дата за започване на преговори, каза той.


Кацин оцени, че са нужни незабавни промени и преди всичко много повече взаимно уважение и диалог, защото македонското общество е "мултикултурно, мултинационално и мултирелигиозно" и диалогът е единственият начин за преодоляване на проблемите.
ЕС искрено желае да помогне на Македония по европейския й път, но за това е нужно и конструктивно сътрудничество от страна на Скопие, изтъкна Кацин.

Любчо Георгиевски: Какво общо имаме с Александър Македонски?
Бившият македонски премиер Любчо Георгиевски остро се противопостави на опитите в Скопие да се променят историята и данните за етническия състав на населението в страната.

В телевизионен диспут преди време с един от най-ярките привърженици на търсенето на антични корени в днешния етнос на Македония - археологът Паско Кузман, Георгиевски каза, че вкарването на антични елементи в държавната политика на страната ще има тежки последствия за нея. По думите му опитите да се внуши, че македонският народ има предимно антични корени е опит за грубо фалшифициране на историческите факти. Ако продължаваме по този начин, целият свят ще ни се смее, каза още Георгиевски.

Бившият македонски премиер, който е и един от създателите на ВМРО-ДПМНЕ, отхвърли и твърдението на Кузман, че ако се направи връзка с античните македонци, страната много по-лесно ще защити позициите си в спора с Гърция за името на републиката. Той заяви, че днешният етнос в Македония е славянски и няма никаква връзка с държавата на Филип Македонски и Александър Велики, която е била в други територии, включително в рамките на днешна Гърция.

Ако ние твърдим, че сме антични македонци, защото те са превзели териториите на днешна Македония, това ще означава, че и народите от днешна Индия ще имат право да се наричат антични македонци, аргументира се Георгиевски.

Ристо Поповски: Македония затъва в историята
Поради невъзможността да намерят разумно обяснение за твърдоглавата ни политика, която нанася вреди на самите нас, почти всички значими държави и световни институции "вдигнаха ръце" от Македония. На този етап остават само ООН и безпомощният посредник пред твърдите позиции на Атина и Скопие.

Македония вече не е сред приоритетите на ЕС. Това се доказва и с отсъствието на представител на ЕС в Скопие повече от 6 месеца.

Маргинализирането на Македония се потвърди тези дни и чрез даването на статут на Сърбия на страна кандидат за членство в ЕС. Подобно нещо не е неочаквано, като се има предвид, че вече 7 години управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ демонстрира открита нетърпимост спрямо ЕС и нейните представители.

В началото международната общност проявяваше разбиране, дори и симпатии, за твърдите позиции на Скопие и нежелание за компромис в спора за името. Но позициите започнаха да се променят и се промениха изцяло, след като започна реализацията на инфантилния проект за антиквизация на Македония. Това прерасна в присвояване на герои от античността.

В центъра на Скопие бе издигнат монументален паметник на Александър Македонски, а в момента се изгражда още по-голям - на неговия баща Филип.

Търсенето на собствени корени в античността стигна до Непал до племето Хунзи, в които се намериха потомци на завоевателите на Александър Велики. Техният принц дори бе поканен на визита в Скопие и получи като дар земя, за да си построи резиденция!?
Античните паметници в Скопие са част от проекта "Скопие 2014" и това е най-значимият и най-важният проект за властта.

Този проект напълно промени центъра на Скопие. Всички онези, които са посетили града преди 3-4 години, днес не могат да разпознаят столицата ни. И в това няма нищо чудно, защото дори и самите скопяни не могат да познаят своя град.

В рамките на този проект много на бързо са изградени много паметници, Триумфална арка или както тук я наричат „Македонска порта" и доста други обекти в стил барок. А този стил почти не съществува в историята на Македония, но чрез него днес се търсят „корени" в миналото и се разбутва действителността.

Никой не знае стойността на този проект, а надали някога и ще се разбере. Според авторите му той „имал за цел да разкраси Скопие", а новите паметници, барокови сгради, новите фонтани, новите украси на старите мостове щели да бъдат туристическа атракция!?

Поне засега привържениците на управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ гледат с благосклонност на този проект, което стигна до там млади хора да се обличат както войниците на Александър Велики. Разбира се, неслучайно бе сформирана много набързо и фенгрупа „фаланга", която и на международни спортни събития издига антиалбански и националистически лозунги.

Разумните хора, които са критични към тези популистки проекти на властта, имащи за цел да отклонят вниманието на хората от всекидневните проблеми, са изложени на остри нападки. В медиите - почти всички под контрола на властта, този проект получава хвалби.

Занимавайки се с миналото, властта изостави бъдещето. Проблемът с името, който бе поставен от Гърция, само на пръв поглед е банален, но в никакъв случай не е такъв. Той е „върхът на айсберга" и показател какво е отношението на съседите към Македония.



Любчо Георгиевски Ристо Поповски

В категории: Международна политика , Горещи новини

2
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
2
плява в главата
14.03.2012 12:27:09
0
0
Съвсем точно е на територията на днешна ФИРОМ не е имало македонци. Македония е била на територията на днешна Гърция, която включва повече от древна Елада. На мястото на днешната ФИРОМ са били два мощни народа пеони и меди, които са оказали голяма съпротива на всички завоеватели, както на македонците, така и на римляните. Така че ако трябва да се връщаме към атичните корени държавата ФИРОМ е редно да се казва Пеония, а нейните жители - пеони.
1
Ник
09.03.2012 13:41:48
0
0
Не е много точно,че македонската държава е била в тръцката.По-скоро е било обратното.Гърците никога не са имали държава,само градове-"държави".Освен това,като бэлгари,македонците имат право на антична история и защо не?А гърците са пришълци,който са усвоили и "приватизирали" културата на трако-българите,които после игнорират и частично асимилират.Така,че в тази си част макетата са си прави,като част от българския народ.България е Мизия,Тракия и Македония!
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки