Жертвите и оплакващите ги близки Снимки AFP PHOTO/ MAMOON DURRANI
16 Март 2012, Петък
Виетнамският синдром от селцето Май Лай ужасяващо се завръща
Талибаните заплашиха да обезглавяват американски войници в отмъщение за масовото убийство в Южен Афганистан в неделя. Тогава, според официалната версия, американски войник застреля 16 цивилни в размирната провинция Кандахар, където се е зародило радикалното движение.
Афганистански официални лица съобщиха, че са били убити 16 цивилни, включително девет деца и три жени. Журналист от агенция „Франс прес” преброил шестнайсет тела. "Влязох в три къщи и преброих шестнайсет убити, сред тях деца, жени и старци", каза репортерът. „Ройтерс” цитира афганистанския министър по въпросите на границите и племената Асадула Халид, че войникът нахлул в къщите посред нощ и открил огън.
Според „Ройтерс” и АП обаче, има противоречиви информации колко души са участвали в клането. Американски служители твърдят, че е един войник, но очевидци съобщават, че няколко американски войници са присъствали. Съседи и роднини на убитите твърдят, че са видели група американски войници да пристигат в селото им в Кандахар в 2 ч. през нощта, да влизат в домове и да стрелят.
Според тях войниците се смеели и били пияни. Афганистанец, който каза, че 11 негови роднини са застреляни, в това число децата му и внуците му, обвини войниците, че след като са ги убили, са залели телата с химическо вещество и са ги изгорили.
„Ислямският емират предупреждава за пореден път американските скотове, че муджахидините ще им отмъстят и с помощта на Аллах ще убиват и обезглавяват вашите садистични войници убийци“, каза говорителят на талибаните Забиула Муджахид в изявление, изпратено по електронната поща.
Стотици студенти в източния афганистански град Джалалабад провеждаха тези дни първия голям протест във връзка с масовото убийство. Те скандираха гневни лозунги срещу убиеца и настоявха той да бъде съден публично. Част от демонстрантите направиха чучело на президента на САЩ Барак Обама и възнамеряват да го изгорят. Масовото убийство в Кандахар породи свиреп гняв в Афганистан.
Министърът на отбраната на САЩ Лион Панета заяви в първите си коментари за случая, че ако американският войник, който застреля 16 афганистанци, бъде осъден, може да получи смъртна присъда. "Моето мнение е, че в подобни случаи може да се разглежда подобна възможност." Панета обаче подчерта, че тази стрелба не трябва да отклони САЩ от военната мисия в Афганистан, нито пък САЩ трябва да се поддават на натиск от политически лидери в Кабул или Вашингтон.
Пред журналисти, които го придружават в пътуването му към Киргизстан, Панета се опита да опише случая като изолирано събитие, каквито се случват във всяка война. "Войната е ад. Такива неща се случват и ще се случват. И това не е първият случай, вероятно няма да е последният", изтъкна той. Панета бе категоричен, че не трябва да се допусне подобни събития да подкопаят американските усилия. Той допълни, че целта е войникът, извършил убийствата, да бъде съден от американски военен трибунал.
Междувременно стана известно, че стрелецът е с чин сержант, в средата на 30-те, женен е и има три деца. Той е бил на три мисии в Ирак, но за първи път е бил в Афганистан. След стрелбата той се е върнал обратно в базата и се предал на американските сили. По-късно бе публикувана и версията, че бил пострадал от травма на главата в Ирак и т.н.
Президентът на САЩ Барак Обама, на свой ред нарече убийствата на 16 цивилни в Афганистан в неделя "трагедия", но подчерта, че този епизод няма да промени стратегията на Вашингтон или да доведе до предсрочно изтегляне на американските войски, предвидено за 2014 г.
Той отхвърли сравненията с клането от 1968 г. в Май Лай по време на Виетнамската война, когато американски войници избиват близо 500 цивилни виетнамци. В този случай има един войник, който е действал съвсем сам, посочи президентът Барак Обама, и че продължава да изпитва гордост от това, което силите на САЩ са постигнали там, действайки при огромно напрежение.
Не е ясно от какво по-точно президент Обама се гордее, тъй като американската мисия в тази несломена от нито един нашественик изостанала планинска страна е в защита на корпоративни интереси и „Стратегията за възстановяване пътя на коприната“.
От средата на 90-те консорциум от американски компании, предвождани от Unocal, се опитва да постигне това. Енрон изпълнява изследване на възможностите за осъществяване на централноазиатския нефтопроводен проект. Тяхното изследване заключава, че докато страната е разделена заради борещите се един с друг племенни водачи, нефтопроводът няма да може да се построи.
Стабилността се оказва нужна за проекта на стойност 4.5 млрд. долара и САЩ смятат по това време, че талибаните ще въведат нужния ред. Държавния департамент на САЩ и пакистанското разузнаване ISI, впечатлени от порива на талибаните да сключат сделката за нефтопровода, се съгласяват да снабдят с оръжие и финанси талибаните, които воюват с цел да поемат контрола над Афганистан.
За жалост на американците, това си остава една мечтана стратегема. Това, което се осъществява, е американското ежедневие в стил „Стрелба в училище в Канзас (Оклахома) прочее“ и десетки жертви. Защо не и в афгански къщи посред нощ.
Това, разбира се, е ясно на всички. Онова, което не е ясно, е що дирят там и български войници?