Тъгуващите роднини на Фахра Юнус не могат да се примирят с нелепата й кончина
30 Март 2012, Петък
Пакистанката, вдъхновила документален филм за жертвите на нападенията с киселини в Пакистан, се самоуби в Рим
Пакистанката, вдъхновила документален филм за жертвите на нападенията с киселини в страната й, който спечели преди месец първи "Оскар" за азиатската държава, се самоуби в Рим. 33-годишната бивша танцьорка Фахра Юнус е скочила от шестия етаж на жилищна кооперация в италианската столица.
Тленните й останки бяха върнати от италианската столица в Пакистан.
Случаят породи гняв в родината на Фахра. Нелеката й съдба постави преди години началото на кампания срещу нападенията с киселина над пакистанските жени.
Нападателят на Фахра беше самият й съпруг - влиятелен политик, който избегна осъдителната присъда благодарение на кариерата и връзките си. Така случаят извади наяве и недостатъците в пакистанската съдебна система, позволяващи хората със стабилни връзки да се отърват от затвора.
Съпруг на Фахра е бил Билал Хар, син на Гулам Мустафа Хар, бивш губернатор на най-голямата пакистанска провинция Пенджаб.
След три години брак Фахра напуснала съпруга си заради домашно насилие и заживяла при майка си. През май 2000 г. Билал Хар, тогава депутат в пакистанския парламент, отишъл в къщата на майка й и залял Фахра с киселина в присъствието на петгодишния й син.
Той е оневинен за деянието си, но мнозина в Пакистан смятат, че е използвал връзките си, за да избегне осъдителната присъда.
За 12 години Фахра претърпява 38 пластични операции и въпреки това до последно й е било трудно да се погледне в огледалото, разказват нейни близки. На места кожата й била разядена от киселината до костите.
Накрая тя получава предложение да се лекува в Италия. Италианските власти поемат разходите по пребиваването й там и осигуряват безплатно училище за сина й. Въпреки това Фахра не успя да преживее психологическия шок от атаката и сложи край на живота си.
Кампанията, подета от Техмина Дурани (бивша съпруга на бащата на Билал и адвокат на Фахра) в защита на залятата жена, сплоти много пакистански жертви на подобни нападения. Техните усилия доведоха до промяна в пакистанските закони.
Миналата година пакистанското правителство прие няколко закона, които криминализират нападенията с киселина и предвиждат минимум 14 години затвор.
Вдъхновена от историята, пакистанската режисьорка Шармийн Обайд Чиной прави филма "Спасяване на лица" за пакистанки, залети с киселина. Тази година той спечели "Оскар" за най-добра късометражна документална лента. Това е първата подобна награда за Пакистан. Самата Фахра беше много щастлива заради това отличие.
В Пакистан само през 2011 г. са документирани над 8500 нападения с киселина, принудителни бракове и други форми на насилие над жените, припомня „Асошиейтед прес“, като се позовава на данни на организацията за защита правата на жените "Аурат".