Жителите на малкия град се опитаха с телата си да попречат на опита на властите да преместят циганското гето от Нови Белград в Ресник
Най-малко десет души пострадаха в Сърбия при сблъсъци между протестиращи срещу изграждането на циганско селище в град Ресник, разположен близо до Белград, и полицията. Според други съобщения в болница са постъпили 14 души, между които и полицаи, съобщават сръбските медии.
Специалните полицейски части са задържали местни жители за оказване на съпротива на органите на реда. Както се уточнява в репортаж на друг телевизионен канал, сред пострадалите са двама жители на Ресник и 12 сътрудници на сръбското МВР. Арестувани са четирима за съпротива срещу властите и хулиганство. Сблъсъците съвпадат с отбелязването на международния ден на циганите – 8 април.
В течение на два поредни дни местните жители на град Ресник протестираха решително срещу намеренията на градските власти на Белград да пренесат циганското селище от Нови Белград в Ресник. Планирано е да се поставят 40 фургона за преселниците. Според протестиращите жители на Ресник те нямат нищо против циганите, но гетото от контейнери ще създаде проблеми в инфраструктурата на града.
В неделя протестиращите се опитаха с телата си да преградят пътя, който свързва Белград и град Бор в Черна гора, но полицията им попречи да осъществят плана си. В замяна на това хората от града успяха да попречат на инсталирането на контейнерите и така от замислените 40 до момента са поставени само осем контейнера.
Междувременно станаха ясни резултатите от проучване на общественото мнение за предстоящите президентски избори в Сърбия. Борис Тадич като кандидат за президент на коалицията, водена от Демократическата партия, в момента се радва на подкрепата на 35,8% от гражданите, а основният му конкурент - Томислав Николич, кандидат на коалицията около Сръбската прогресивна партия, има подкрепата на 35,7%. Първият кръг е на 6 май.
Председателят на ислямската общност в Сърбия - мюфтията Муамер Зукорлич, обяви, че ще се кандидатира на предстоящите президентски избори в страната. Моята кандидатура се основава на убеждението, че държавата и обществото са на ръба на пропастта и аз ще предложа истинска програма за спасение, приемлива за всички сръбски граждани, заяви на пресконференция в Нови пазар той.
Мюфтията посочи, че кандидатурата му не е толкова неочаквана и че той трябва да поеме отговорност. Той няма съмнения, че ще събере значителен брой гласове, и обещава да не "издъни" гласувалите за него.
В Сърбия социалният миш-маш е пълен, особено след като местният проевропейски политически слугинаж овладя практически всички властови лостове и започна да налага примиренческа политика, след унизителното откъсване на святото за сърбите Косово. В същото време, не без обилната помощ от страна на Турция, в страната се разгръщат мощни ислямизиращи процеси.