Парламентът като фабрика за скандали


Парламентът като фабрика за скандали
10 Август 2012, Петък


Депутатите приключиха деветата си сесия с чувство на изпълнен дълг, въпреки че изцепките им вече е трудно дори да се преброят

Автор: Анна Петрова

Невероятно, но факт – скандалите около парламента и депутатите вече са толкова много и така постоянни, че не впечатляват никого. Или почти никого, защото медиите все още се надяват, че скандалът е най-добрата примамка за драгия читател. Затова няма и седмица без гръмко заглавие, ефектът от което е в стил „Като ми пееш, Пенке ле, кой ли ми те слуша”.

Запитването към всезнаещия „чичко Гугъл” с ключови думи „депутати” и „скандал” в началото на август даваше близо 6 милиона резултата. Естествено, не всички от тях са за българския парламент или за приключилата на 27 юли девета сесия на 41-то Народно събрание, проточила се от 23 април до 27 юли т. г. И все пак, пресните информации за скандали, свързани с нашите избраници  и гласуваните от тях закони, са чудовищно много.

Скандалче, скандал, скандалище
3 август.  Бойко Борисов вкарва „Газпром” в ЦСКА, депутатът от ГЕРБ Емил Димитров се кани да вземе контрола над футболния отбор. Премиерът Бойко Борисов се е заел да смени собствениците на футболния клуб ЦСКА и да докара  „Газпром” за спонсор на отбора. Борисов вече бил говорил с президента на руския газов гигант. Стана ясно още, че депутатът Емил Димитров се готви да вземе от „Титан” контрола над клуба. Самият Димитров съобщи пред спортното издание Sportal.bg, че вече е провел разговори с „определени хора от ЦСКА”. Емил Димитров стана известен с многобройните си законодателни предложения, обслужващи корпоративни интереси и/или бизнеса на семейството му.

30 юли. Нов скандал с депутатката от ГЕРБ Красимира Симеонова, госпожата позира с издирван от полицията! По това време парламентът вече е във ваканция, а депутатите – според „Стандарт” – са нарамили харпуни. Видната герберка се е озовала в италианското курортно градче Лидо ди Йезоло, близо до Венеция. В местна пицария Симеонова приятелски се прегръща с Иван Гюлеметов, когото полицията в Пазарджик търси под дърво и камък  от 2009 г. заради бракониерство на 6 кубика дървен материал. „Не знаех, че мъжът го издирват.

Приятели и съграждани сме от много време и се зарадвах, че случайно се срещнахме в Италия, защото напуснаха (Гюлеметов и жена му)  страната отдавна”, оправдава се Симеонова. Снимките били направени от съпругата на Гюлеметов, която също много се зарадвала от срещата. После фотосите били качени в социалната мрежа.

Да си припомним и стария скандал с тази депутатка. Преди малко повече от година на състезание под нейния патронаж в Пещера ученици решаваха ребус, чийто правилен отговор гласеше: „Ние сме ГЕРБ – с теб сме по-силни”. След разгласяването на недопустимото използване на деца за политическа агитация, народната избраничка бе освободена от ръководството на общинската структура на ГЕРБ в Пещера.

27 юли. Вицепремиерът Цветанов се държи скандално в пленарната зала, Цачева прекратява заседанието. Става дума за закритото за медиите последно заседание преди лятната ваканция, на което депутатите изслушаха министрите Цветан Цветанов и Николай Младенов и шефовете на спецслужбите във връзка с терористичния акт на летището в Бургас.

От опозицията обвинили Цветан Цветанов, че отказва да присъства на заседания на Вътрешната комисия, въпреки че настоява за парламентарен контрол върху работата на службите. Социалистът Атанас Мерджанов вбесил Цветанов с реплика от място и силовият вицепремиер започнал да удря по банките. Тогава председателят на парламента Цецка Цачева прекратила заседанието.

25 юли. Парламентът игнорира и протеста, и писмото на съдиите за оставка на ВСС. Ръководството на Народното събрание буквално крие писмо на над 130 съдии, които призовават депутатите да предприемат дисциплинарна процедура и да отзоват поне парламентарната квота във Висшия съдебен съвет (ВСС), гръмна Mediapool.

Писмото на магистратите е внесено на 17 юли след безпрецедентния уличен протест на съдии, адвокати и граждани срещу дисциплинарното уволнение на председателя на Съюза на съдиите в България Мирослава Тодорова. Очевидно законодателната власт предпочита да си затваря очите пред факта на съдийския протест и огромния скандал с уволнението на съдия Тодорова, който стигна дори до Брюксел и намери място в критичния доклад на ЕК.

25 юли. Депутатите ще продължат да получават безотчетни пари. Въпреки обещанията, че тази сесия парламентът ще уреди въпроса, стана ясно, че тази практика няма как да бъде прекратена, пише в. „Преса”. Представители на мнозинството признават, че нито те, нито опозицията имат намерение да сложат ред в начина, по който харчат т.нар. добавка от 2/3 към заплатата, която е в размер на 1464 лв. за всеки.

Затова са решили да не променят правилника на парламента. Безотчетните пари се получават в бял плик и за тях не се начисляват нито данъци, нито осигуровки, нито се представят оправдателни документи. Те не влизат и в отчетите на избраниците пред Сметната палата и на практика са доход, който остава на тъмно.

25 юли. Скандал беляза заседанието на социалната комисия към парламента, която трябваше да изслуша двама министри заради случаите на СПИН в столичния дом за деца „Асен Златаров“. Поканени бяха вицепремиерът Цветан Цветанов и социалният министър Тотю Младенив, както и кметът на София Йорданка Фандъкова, но те не се явиха. Столичната градоначалничка прати своя зам.-кмет по социалните въпроси Албена Атанасова, която е в инвалидна количка и не можа да се качи до зала „Изток" на Народното събрание, където трябваше да се проведе изслушването.

От ГЕРБ размахаха пръст на председателя на социалната комисия Драгомир Стойнев заради насрочването на заседанието в зала „Изток” и не видяха никаква вина в себе си за това, че по-голямата част от парламента е недостъпна за хора с увреждания. СПИН-скандалът остана на заден план…
24 юли. Депутат, замесен в аферата „Верту", инспектори, върховни съдии и прокурори бяха номинирани за новия Висш съдебен съвет (ВСС).

Ивайло Тошев от ГЕРБ, пожелал през 2010 г. безплатен телефон „Верту", се оказа една от седемте номинации на управляващото мнозинство за членове на ВСС. Сред останалите, издигнати от ГЕРБ, бе и Каролина Михайлова от Варненския окръжен съд, чието име неофициално се свързва с близки контакти с мощния холдинг „Химимпорт", респективно с ТИМ.

24 юли. С кавга в парламента приключиха разискванията по петия вот на недоверие към правителството. „Искам да кажа на всички кърджалийци да не си купуват огледало, защото правим паралел с Водното огледало, което струваше 80 милиона лв. на българските граждани”, каза от трибуната вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. Заради препирните независимият депутат Валентин Иванов предложи на следващия вот на недоверие да поканят медицински екипи, най-вече от психиатрията.

20 юли. Лъчезар Иванов от ГЕРБ кандидатства за доцент и представя за свои две публикации на свой съименик. В този пореден скандал около депутата-гинеколог, известен с прозвището Лъчо Мозъка, „жабетата” изручаха негови анонимни асистенти, подготвили списъка с публикациите на народния представител, станал печално прочут с участието си в два стари, но големи резила: опит да се спре предаване на „Нова телевизия” за приказно богат митничар и присъствие на промоция на тузарските телефони „Верту”, заради обещание да получи един като подарък.

20 юли. Парламентарната комисия за борба с корупцията и прокуратурата подхващат шефката на правната комисия в парламента Искра Фидосова. И двете институции викат на разпит маститата юристка на ГЕРБ заради връзките й с депутата Димитър Аврамов, който бе заловен с подкуп от 50 хил. лв. Фидосова бе намесена в тази история от изнудвания земеделец от Кнежа Светослав Илчовски, който разказа за крупна схема за рекет с участието на Фидосова и министъра на земеделието Мирослав Найденов.

17-18 юли. Арестуваха показно депутат от мнозинството. Димитър Аврамов от Монтана бе обвинен в търговия с влияние. Съпартийците на Аврамов от Изпълнителната комисия на ГЕРБ на бърза ръка побързаха да го изхвърлят от партията  и дори го накараха да подаде оставка като народен представител. Сергей Станишев заподозря, че Аврамов е бил „сготвен” в 12 без пет в опит на правителството да подмени с този „малък” истински големия скандал – с убийствения доклад на ЕК за провала в съдебната реформа и вътрешните работи.

7 юли. Проправителственият в. „Стандарт“ съобщава за грандиозен секс скандал, свързан с името на Ралица Тодорова, който може да срине политически и бизнес кариери. Става дума за имена на депутати и бизнесмени, плащали за секс с манекенки от каталога на модната агенция MY agency на Ралица Тодорова. След ареста й Ралица се съгласила да стане защитен свидетел и разказала доста пикантни подробности около схемата за наемането на скъпоплатени девойки от разгонени политици и бизнесмени.

Невъзможната статистика
Истината е, че няма ден от работата на Народното събрание, в който да е отсъствала ситуация, която с чиста съвест може да бъде наречена скандал. Това е нещо, което знае всеки парламентарен репортер; факт, от който вероятно не се срамува нито един народен представител (или министър, тъй като парламентарният контрол е типичен пример за повтарящи се скандални ситуации); подробност от пейзажа, която все по-малко се възприема като проблем, дори от гражданското общество и самите избиратели.

Статистиката на скандалните ситуации в парламента е по-скоро извънредно трудоемка, отколкото невъзможна, но пък винаги ще бъде спорна. Трудно е дори да се оцени кое е по-скандално: да наречеш опонента си кретен или да се държиш като кретен; да внасяш и защитаваш откровено лобистки текстове или да се наредиш на опашка за подаръчни телефони „Верту”; да получаваш безотчетни пари в плик или да взимаш „бели” пари за работата си във временни анкетни комисии, които не са родили практически нищо.

Използването на скандала в политиката е цяла наука. Нейното най-масово проявление е да градиш имидж, очерняйки политическия си противник. Най-рядкото проявление на политическия скандал в България е в ролята му на катарзис.
Да, татковината ни е парадоксална с още една особеност на политическите скандали – най-често те не водят до никакви последици. Ако „Уотъргейт” се бе случил в България, то президентът Никсън със сигурност би довършил мандата си.

Тук от „бомби” като подслушването на министри и шефове на агенции, „чадърът” над Мишо Бирата или обвиненията, че съдии обслужват мафията, става единствено заря… А след фойерверките всички остават в бяло…освен в случаите, когато илюминацията се използва като пиар акция или средство за саморазправа.
Тогава депутати и министри „влизат” в новините с белезници на ръце, а излизат оттам просто като хроника.



Някои лобистки законопроекти са родени под щастлива дъга и оцеляват дори и след президентско вето 25 юли. Залата в парламента, в която трябваше да се проведе заседанието на социалната комисия, се оказа недостъпна за хора с увреждания. А трябваше да се изслуша столичният зам.-кмет Албена Атанасова, която е в инвалидна количка 27 юли. Министрите Цветан Цветанов и Николай Младенов трябваше да докладват  за атентата в Бургас, но заседанието бе прекратено заради изпадналия в истерия шеф на МВР, позволил си хулигански да тропа по трибуната

В категории: Политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки