Лобистките поправки – скритият дневен ред на парламента


Лобистките поправки – скритият дневен ред на парламента
Под натиска на уличните протести част от лобистките поправки в Закона за горите отпаднаха
10 Август 2012, Петък


Заглавието на този текст е взето от Деветия редовен доклад на Института за модерна политика


Автор: Анна Петрова

„За състоянието на парламентарното управление”, анализиращ работата на парламента от януари до края на юли.
Още в своя първи доклад за дейността на Народното събрание от декември 2009 г. Институтът за модерна политика въведе в публичното пространство терминът „сиво законодателство”, с който се обозначават законодателни актове, които прокарват частни и корпоративни интереси и/или ерозират правата и свободите на гражданите.

В последния доклад се посочва, че лобистките пробиви вече не са изолирани случаи, които се дължат на особеностите на правителственото мнозинство, а са системен проблем. А именно – законодателният процес и като цяло българската политическа система нямат изградени надеждни „предпазни мрежи” срещу корпоративно влияние в ущърб на широкия обществен интерес. В документа е изведен цял каталог от законопроекти, които съдържат открито лобистки текстове, като например:

Промени в Закона за горите, внесени от Министерски съвет. В този закон има поне три лобистки „просеки”, смятат експертите на ИМП. Открито лобисткият характер на т.нар. «поправка «Витоша ски» предизвика остра обществена реакция и под натиска на улични протести президентът наложи отлагателно вето, което беше подкрепено от НС. В окончателно гласувания вариант най-директните лобистки текстове отпаднаха. Останаха обаче поправки, вкарани от депутатите Емил Димитров и Десислава Танева от ГЕРБ, които облагодетелстват компаниите-производители на енергия от биомаса, както и текстове, с които се облагодетелстват частни фирми, стопанисващи дивечовъдни стопанства.

Промени в Закона за тютюна и тютюневите изделия, внесени от гербаджията Емил Димитров. Депутатите забраниха търговията и производството на т.нар. цигарени гилзи. Годишният оборот на производителите на хартия, филтри, опаковки за цигари възлиза на около 100 млн. лв. Пряко облагодетелстван от забраната е най-големият производител на цигари у нас "Булгартабак холдинг" и дистрибуторите на цигари, които имат интерес от спирането на производството и търговията с т.нар. цигарени заготовки.

Промени в Закона за физическото възпитание и спорта, внесени от Министерски съвет.
Отпадането на изискването за провеждане на търг при отдаване под наем на спортни обекти и съоръжения публична държавна и публична общинска собственост означава отпадане на ясните и прозрачни правила на търга, които гарантират публичност и възможност за участие на всички заинтересовани страни при равни условия.

Промени в Закона за безмитната търговия, внесени от „коалиция по интереси”, включваща депутати от „Атака” и независими. Текстовете все още се намират в комисиите на парламента. Лобист за подобни законодателни промени е Българската асоциация за безмитна и травъл ритейл търговия, която обединява фирми с такъв предмет на дейност.

Предложенията предвиждат лицензите за безмитна търговия на всички оператори до 2008 г. да бъдат възстановени в срок до два месеца, като се урежда ползването на сграден фонд и отчитането на продажбите като износ, а лицензите да могат да се отнемат чак от 2017 г., когато безмитната търговия вероятно ще бъде забранена в ЕС.
Промени в Закона за ветеринарномедицинската дейност, внесени от Министерски съвет и приети на първо четене. С тях се снижава ефективният ветеринарен контрол при продажбата на медикаменти за животни, което облагодетелства търговците на препарати, но създава рискове за потребителите на храни от животински продукти.

Закон за съхранение на въглеродния диоксид в земните недра, внесен от Министерски съвет и приет. Законът въвежда използването на специфична технология, която по света е смятана за експериментална и опасна, за извличане на въглероден диоксид от атмосферния въздух и неговото складиране в земните недра. Легализирането на тази технология у нас, наред със сериозните екологични и здравни рискове за гражданите, ще облагодетелства частните компании, които я прилагат.

Промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, внесени от Министерски съвет и приети на първо четене. Нормативният акт предвижда драстично ограничаване на възможностите за строителство в 100-метровата зона от морското крайбрежие. В условия на икономическа криза и ограничен интерес към инвестиционните имоти, законът ще облагодетелства инвеститорите на вече построени имоти, ограничавайки свободната пазарна конкуренция. Защото забраната няма да се отнася за вече построените сгради, като вилата на президента Плевнелиев например, кацнала досами морския бряг край Черноморец.

Закон за предучилищното и училищното възпитание, внесен от Министерски съвет и приет на първо четене. В частта „Оценяване и одобряване на проекти на познавателни книжки, учебници и учебни комплекти” е премахнат досегашният лимит от 3 учебника по всеки предмет, без по същество да е променена досегашната процедура за оценяване на учебниците. Това създава  условия за фаворизиране и клиентелизъм на издателския пазар на учебници.
Промени в Закона за пътищата, внесени от Министерски съвет и приети. С тях максималната скорост по магистралите се увеличава от 130 на 140 км/час и се задължават шофьорите целогодишно да карат на фарове. Промените ще доведат до увеличаване на потреблението на горива и облагодетелстват производителите и дистрибуторите на горива.



В категории: Политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки