Образователният министър Сергей Игнатов и кметът на Бургас Димитър Николов (седналият на пейката) откриха в началото на седмицата обновено детско заведение в бургаският кв. „Изгрев”. След ремонта си градината обаче ще поеме само още две групи
15 Октомври 2012, Понеделник
В големите градове родители напускат работата си, за да гледат малчуганите
Автор: Илияна Христова
Месец след началото на учебната година равносметката за приема в детските градини е плачевна – около 15 000 българчета от четирите най-големи български града останаха без забавачки. „Десант” направи проучване за София, Пловдив, Варна и Бургас, където недостигът на места е най-голям.
В столицата извън стените на така мечтаната от родителите им детска градина се озоваха 13 291 хлапета. 300 са малките жители на Пловдив, които ще трябва да бъдат гледани вкъщи. Местата в детските заведения не стигнаха за 450 деца във Варна, а в Бургас – за 600.
Реалният брой на подрастващите, за които не може да се осигури прием в забавачниците, обаче значително надхвърля официалните статистически данни. Защото стотици са жителите на големите градове, които въобще не кандидатстват за местните детски градини. За да си спестят унижението от отказа и напразните очаквания, те записват децата си в по-малки селища, в близост до местоживеенето си, като всеки ден ги водят дотам и връщат обратно. При наличието на добра транспортна връзка времето, загубено от родителите за този трансфер, е еднакво с това, което би им коствало, ако водеха наследниците си от квартала до централна детска градина в собствения им град.
Така много деца от Пловдив например биват приютявани в Асеновград, а варненчета пък – в Девня.
Защото на фона на недостигащите детски заведения в големите населени места, забавачниците в по-малките градчета имат обратен проблем – те страдат от недостиг на възпитаници!
Не всеки обаче има възможност да транспортира рожбата си до някоя подходяща извънградска дестинация. Алтернативен вариант в такива случаи са частните забавачници или наемането на детегледачка. Но таксите в частните градини са по 400-500 лв. на месец, а една съвременна Мери Попинс излиза по 20 лева на ден за 8 часа ангажираност.
„Аз и съпругата ми живеем с София, но не сме родом от тук. Бабите могат да идват веднъж на годината в столицата и не могат да стоят дълго при нас. Така че няма кой да се грижи за сина ни. Заплатата на съпругата ми е точно толкова, колкото би ни коствало ангажирането на жена за гледането му. Сериозно се замисляме майка му да напусне работата си. Наши приятели вече постъпиха точно така” – сподели служител на Столичната община. Макар и подчинен на Йорданка Фандъкова, той не се е възползвал да пусне връзки да вземат детето му в градина и е останал с напразни очаквания и голям нерешен проблем.
На този фон все по-голяма популярност в големите градове започват да трупат т. нар. родителски кооперативи. Това на практика са обединения от няколко семейства, които наемат подходящо помещение, назначават учител и така си осигуряват надзор за отрочетата си. На запад подобни сдружения са доста масово разпространени, докато у нас първият им аналог се появи едва през 2009 г. Но освен незаконни към момента, кооперативите излизат и доста скъпи. Така че големият проблем с градините остава.