Откъде го взимате този битум, ама много хубав асфалт правите, възкликна Борисов пред албанския си колега Сали Бериша
26 Октомври 2012, Петък
За икономия Борисов отскочи до Тирана с цели два военно-транспортни самолета
Автор: Борислав Наумов
Приключилото преди дни посещение на министър-председателя Бойко Борисов в братска Албания е добър повод да си припомним един много популярен виц от времето на социализма, когато София и Тирана бяха почти братя по оръжие в организацията на Варшавския договор (Албания напусна този пакт през 1968 г., б. а.).
По онова време един анекдот предизвикваше много смях: Българският военен министър поискал назаем от албанския си колега няколко подводници за предстоящи маневри в Черно море, а албанецът отговорил: Няма проблем – ще ви дадем подводницата си, заедно с екипажа.
Имаше и друг виц, според който албанската подводница е най-екологичната в света, защото се задвижва от гребци…
Днешните български подводничари вероятно ще посрещнат тези брадати вицове с кисели физиономии. Защото, независимо от съществуването на дивизион „Подводни операции”, България вече няма нито една подводница. Последната бе бракувана на 1 ноември 2011 г. В интерес на истината, дори и при социализма България имаше едва две подводници, а Албания – четири, при все, че това надали е повод за завист.
Завистта на най-бедните
Албания е сред малкото европейски страни, в които жизненият стандарт и минималната работна заплата (МРЗ) са по-ниски, отколкото в България – най-бедната държава в Европейския съюз.
Разликата обаче не е кой знае каква – нашенската МРЗ от 148 евро е ню-ню по-голяма от албанската МРЗ от 142,46 евро, но вероятно пълни по-малка потребителска кошница от албанската.
Защо тези данни са важни? Защото неотдавнашно социологическо проучване на ББСС „Галъп интернешънъл” показа, че 22 процента от българите смятат, че албанците живеят по-добре от нас. Други 16 на сто от анкетираните са на мнение, че жизненият стандарт в двете страни е еднакъв.
И още: през 2008 г. едва 14 процента от българите са предполагали, че албанците живеят по-добре от нас. И понеже сравняваме несравнимото – незасегнатата от кризата и просперираща под управлението на ГЕРБ европейска България (това – по мнението на управляващите!) и традиционно смятаната за бедна Албания, то коментарът, както се казва, е излишен.
Проучването, за което говорим, обаче заслужава повече внимание, защото дава отговор как, според българите, живеят хората от балканските страни. Цели 82 процента от анкетираните са убедени, че Гърците се радват на по-добър живот от българите. И това – години след като Атина стана и остава нарицателно за страна, разсипана от икономическата криза.
Нали не сте забравили, че премиерът Борисов под път и над път у нас и в чужбина обяснява, че се налага да стягаме коланите, за да не станем като гърците. Ако напишете в „Гугъл” ключовите думи „Борисов плаши с Гърция”, търсачката ще ви върне над 802 000 резултата. Впечатляващо, нали?
Е, добре, но на тази манипулация вярват – по данни на представително социологическо проучване – едва 3 на сто от нашенци. Останалите вероятно са си дали труда да попитат същия „чичко Гугъл” колко е минималната работна заплата у нас и при гърците и са съпоставили нашите 148 евро с техните 585. Или са научили от интернет или от медиите, че и тази година „бедстващата” гръцка държава ще даде на пенсионерите си по 400 евро за Коледа.
У нас финансовият министър Дянков за пореден път декларира, че не е привърженик на такива бонуси, въпреки че средства в бюджета имало. Това е поредната лъжа на издънилия се ковчежник, който дори не може да намери пари за обещаното мизерно увеличение на пенсиите с 3-4 на сто, та го отложи за след 1 април догодина – за да има време да заработи десятъка върху лихвите от спестявания.
Балканци без самочувствие
Винаги се е смятало, че българите са народ с високо самочувствие. Видимо това не е съвсем така, особено когато битието все така определя съзнанието. При това положение 53 на сто от анкетираните от „Галъп” смятат, че румънците живеят по-добре от нас, а 3 процента – че са по-зле.
Почти същите са цифрите и когато се сравняваме със Сърбия: 51 на сто посочват, че там се живее по-добре, а 4 процента са на противоположното мнение.
Турция също е с едни гърди напред. На въпроса „Как смятате, че живеят хората в Турция в сравнение с хората у нас?” отговор „по-добре” дават 84 на сто от анкетираните пълнолетни български граждани. Едва по 2 процента смятат, че турците живеят също като нас или по-зле. Прави впечатление значителният ръст на дела на българите, които са на мнение, че турците живеят по-добре от нас – от 72% през 2008 г. на 84% през 2012 г.
Не е нужно да обобщаваме тези данни с калкулатор в ръка, за да се види, че като цяло повече от половината българи са убедени, че в Гърция, Турция, дори в Сърбия и Румъния, се живее по-добре. Социолозите правят извода, че националното самочувствие на българина продължава да е ниско.
Този извод изглежда спорен – поне, защото по никакъв начин не може да бъде приложен спрямо самочувствието на управляващите и дори на опозицията. Нали си спомняте – неотдавна на конгреса на ЕНП в Букурещ първият ни партиен и правителствен ръководител скастри онези, които не са отличници като нас.
Ето и точните думи на Борисов: „Поскарах се малко на държавите, които само искат пари от Германия, а в същото време не си привеждат бюджетите и дефицитите в съответствие с Маастрихтските критерии”. Казва ги същият човек, който многократно съветва лидери на страни от Западна Европа да направят пенсиите и заплатите си като в България, за да избягат от кризата.
Човек се сеща за „Булгар, булгар” - онова неподражаемо тупане на бай Ганьо по гърдите във виенската баня или за току-що споменатото „мъмрене”, или дори за убедеността на шопа, че от Витоша няма по-високо и от Искъра няма по-дълбоко. Както, естествено и за убедеността на един бивш кмет и настоящ премиер, че от софийското метро няма по-хубаво…
И така социологията се обърква с народопсихологията, а при някои индивиди направо се явява нужда от посещение при психиатър. Което надали ще е от полза, тъй като психиатрите на свой ред страдат хронично от липса на самочувствие, заради символичните заплати, които получават…
Колкото битум имате, ще го вземем!
България ще купува асфалт от Албания за строителството на магистрали, а двете страни ще строят обща жп линия по Европейски коридор номер 8. Това беше основната новина, която отекна в родните медии след визитата на Борисов в Албания. Всички останали договорки между българския премиер и албанския му колега Сали Бериша бяха повече за цвят в раздутите хвалебствени съобщения от правителствения пиар.
Извън дежурните клишета „приятелски и ползотворни преговори“, „сътрудничество в развитието на икономическите отношения“, „подпомагане на търговските връзки“, темата беше една – основната суровина за асфалт.
„Битум искаме, колкото имате, толкова ще вземем“, в типичния си стил се изказа Борисов. След което допълни бавно, за да сварят придружаващите го журналисти да си запишат: „Те могат да изнесат битум за България, това е най-добрият битум, естествен. Има пътища в България, строени с албански битум, които не са мръднали вече 30 години. Толкова ни трябва, колкото имате, толкова можем да вземем“.
И за да покаже, че е вещ в международните отношения, напомни, че страната ни е била сред държавите в ЕС, подкрепили либерализирането на визовия режим за Албания, Черна гора, Македония и Сърбия.
„Лично аз бях много доволен от това, което премиерът ми каза за това, че в Косово християнските паметници, манастирите се пазят и се съхраняват и истински се надявам в следващите години заедно със Сърбия и Македония да построим големите си инфраструктурни проекти“, изкоментира Борисов.
Посещението му в Албания беше белязано от лек удар по егото му. Не стига, че албанците имат по-хубав битум от нашия, ами в началото на срещата с медиите, преводачка допусна грешка и обяви премиера на България като Бойко Димитров.
КНСБ: 562 лв. е издръжката за живот на човек
Издръжката на живот на 1 член от 4-членно домакинство (2 възрастни + 2 деца) в края на месец септември достигна 562,61 лв., или общо това домакинство трябва да разполага месечно с 2 250 лв., за да се храни и да поддържа разходите си за дома, да се облича, да ползва медицински и образователни услуги спрямо нормалните български стандарти. Това сочат данни на КНСБ. На годишна база средното поскъпване в групата на хранителните стоки отчита ръст от 6.4 %, а само за тримесечието - от 3.4%.
Данните на НСИ от наблюдението на домакинските бюджети, показват, че обикновените българи не само, че реално не успяват да спестяват, а напротив – теглят пари във все по-големи размери, за да могат да посрещат ежедневните си нужди. От началото на 2011 г. до второто тримесечие на 2012 г. изтегляните всяко тримесечие от банки суми сериозно превишават влаганите. Нетният размер на средната работна заплата е 622 лв. или около 60 лв. над издръжката на живота. От КНСБ обаче уточняват, че на един работещ средно се падат 2 неработещи за издръжка.
На гол тумбак – чифте самолети
И все пак – превъзхождаме албанците – ако не с друго, поне с помпозност. Премиерът Борисов и водената от него свита пристигнаха в Тирана не със скромен цивилен „правителствен” самолет, а с цели два военни самолета "Спартан”.
Причината делегацията да пътува с военни самолети е, за да не се налага правителственият самолет, който е с президента Росен Плевнелиев в Израел, да лети празен от Тел Авив до България и обратно, обясниха от правителствената пресслужба.
Тук му е мястото да уточним колко голяма е тази икономия. Неотдавна депутати от левицата огласиха, че според военния министър Аню Ангелов едночасов полет на военно-транспортния самолет „Спартан” струва 155 000 лева. И тъй като Тирана е на 540 км от София, а 30-тонният „Спартан” има крейсерска скорост 583 км/час, приемаме, че двата аероплана за Борисов и компания ще летят общо 4 часа в двете посоки, което ще струва общо 620 000 лева. Платими от данъкоплатците, естествено…
Ето на това му се казва икономия!