Откриването на мемориалния знак се превърна в двоен празник за градчето
Автор: Янко Петров
Години наред родолюбиви българи водят борба за поставянето на паметен знак на Васил Левски в град Белица. Сега това вече е факт благодарение на средствата, осигурени от телевизия СКАТ.
Сред спомоществувателите е и Александър Хайтов - син на знаменития писател Николай Хайтов. Според градските хроники, през Възраждането в къщата на поп Данаил е отсядал Апостола, а духовникът фиктивно омъжва дъщеря си за него, за да може да идва в Белица безопасно.
На 28 юни 1869 година в дома на отчето Левски създава революционен комитет, който да подготви българите от градчето на борба с вековния поробител.
„Това е голям жест от страна на телевизия СКАТ, която за пореден път се доказа като патриотична медия. Безкрайно сме благодарни за паметната плоча“, сподели развълнувано архитект Зоя Разсолкова.
Председателят на Общобългарския комитет „Васил Левски” Живко Сахатчиев допълни: „Мога да кажа само едно – дълбок поклон пред СКАТ за тази благородна постъпка“.
Откриването на паметния знак на 20 октомври се превърна в двоен празник за Белица, защото датата съвпадна с тържествата за честванията на
100 години от освобождението на града.
Патриотичната партия „Национален фронт за спасение на България” и телевизия СКАТ отдадоха почит пред подвига на беличани и поднесоха венец пред новата паметна плоча на Апостола на свободата.
„Иска ми след половин век потомците ни да се гордеят с нашите дела и да не срамуват от нас. Да ни запомнят с това, че ние и нашите деца и внуци сме съумели да запазим нашето отечество България и да съхраним своята християнска вяра”, обърна се към жителите на Белица водещият на предаването „Дискусионно студио“ по националната телевизия СКАТ Велизар Енчев (на снимката вляво), който е и член на ръководството на Националния фронт.
Новооткритият паметен знак ще се превърне в притегателно място за родолюбците от региона, където те ще имат възможността да се преклонят пред делото и саможертвата на един от най-великите българи за всички времена - Васил Левски.