Като ощипана госпожица българският финансов министър всеки ден има различно мнение каква политика ще се води
Автор: Пролетина Николова
Съвсем неотдавна световните вестници, а много от тях и с известна симпатия, съобщиха неочаквана новина – малка и послушна България сензационно обявява, че няма да въвежда единната европейска валута. Бе цитиран финансовият министър Симеон Дянков, който мотивирано разказва защо държавата засега не смята да се разделя със собствената си парична единица.
Основната посочена причина бе, че еврото не се управлява добре, щом като държави от пространството на единната валута се тресат от финансова криза.
Новината бе интересна за света, доколкото с влизането си в ЕС новите страни членки се задължават в определен срок да приемат и еврото. Отказът на България да стори това я издигаше в очите на медиите като една от малкото страни в обезличаващия държавите от Европа ЕС, която има собствена политика, а не гласува чинно и безотговорно за всяка приумица, идваща от Брюксел. Още повече че Дянков дори намекваше, че това не е някакво временно решение, а стабилна позиция на страната му за години напред.
„Плановете ни за въвеждане на единната европейска валута не са на дневен ред”, каза твърдо той.
Малко по-късно световните медии отново обърнаха внимание на България. Страната бе сред малцината в ЕС, дръзнала да обяви, че не подкрепя създаването на банков съюз в Европа, който би повлякъл де факто закриването на Българската народна банка или поне превръщането й в институция проформа, от която вече нищо няма да зависи.
Медиите по света, които не познават характерното за финансовия министър на България и неговия премиер фръцкане по различните теми, може и да са си мислили, че заявлението му е нещо сериозно и отговорно. Запознатите с особеностите на политическия пейзаж в страната, управлявана от ГЕРБ, имаха защо да се съмняват. Минаха – не минаха няколко месеца и Дянков се фръцна на точно 180 градуса.
Тази седмица той не само обяви, че България можела пък и да въведе скоро еврото, но коментира бъдещия банков съюз така, сякаш никога преди това не е бил против него.
„Банковият съюз трябва да означава равни гласове за всички членове, така ще се избегнат деформации във финансовия сектор”, казва Дянков отново пред световна медия, този път британския вестник „Таймс”. За разлика отпреди, сега пък финансовият министър хвали стъпките на Еврозоната към единен банков надзорен орган и създаването на фискален пакт и коментира, че те правят единната валута и Европа като цяло по-стабилни.
И пак, все едно никога не е обявявал, че България замразява плановете си за въвеждане на евро, пред „Таймс” Дянков дава срок, че единната европейска валута „може да бъде въведена до пет години”. „Мястото на България без съмнение е в единната валута”, заяви той. Този път Дянков хвърли нова бомба – страната била противник на идеята на Франция в ЕС да се въведе обща данъчна политика, понеже искал да запази ниските данъци в България.
Също така той подкрепи твърдия подход на Великобритания към преговорите за бюджета на ЕС, заявявайки: „Ако всяка страна се опитва да консолидира публичните си финанси, ЕС също трябва да намери начини за консолидация”.
Като знаем как от ден до пладне издържаха предишните му все така твърди изявления, може с голяма доза сигурност да се прогнозира, че бетонната позиция Дянкова за общата данъчна политика и бюджета на ЕС ще продължи от ден до пладне.
Или до следващото интервю, което ще поиска от него някоя друга световна газета. За такова поведение хората в България много отдавна са измислили следната приказка: Иди ми – доди ми.
Дянков е един от виновниците за голямата безработица в България. С промяната в Закона за занаятите и последващите изисквания към бизнеса, зависещ от лицензирания режим на Министерство на финансите, той унищожи до голяма степен дребния бизнес в сферата на услугите - просто нямаш право да работиш това, което си създал, научил и практикувал с много години труд и постоянство и си се изявил като такъв. За да подновиш лицевза си, от Министерството на финансите вече не ти признават свидетелство от Камарата на занаятите, която беше единствената през предшествуващите 10 - 20 години, имаща право да те удостоверява като занаятчия. С новия закон много от занаятите Дянков ги превърна в професии- това добре, но къде остана приемствеността от предходните години ? 20 години си бил занаятчия и само това си работил, а от 20 февруари 2012 г. вече ти си никакъв?! Това е направо крайно нагло и противозаконно.Не се чудете господа управляващи, че българите печелят делата в Страстбург и това ще продължава, докато се опитвате да налагате неадекватни политики, относно дребния бизнес!!!